Top 20 nejbohatších lidí světa 2024
- 10. 9. 2024
- 21 minut čtení
- 6666 přečtení
Kdo jsou nejbohatší lidé na světě? Člověk je tvor zvědavý a proto si (minimálně my) nemůžeme pomoci než se zamýšlet nad tím, odkud pocházejí, jak veliký majetek jim patří a hlavně, co udělali pro to, aby se z nich stali miliardáři.
Přestože světová ekonomika v posledních letech značně kolísala, existuje řada lidí, kteří si v tomto období vybudovali nevídaný úspěch.
Právě v období krize dochází k velkým finančním posunům (ostatně podle studie Světového ekonomického fóra vlastní nyní 10% populace pod vlivem krize 76% veškerého světového bohatství) – v našem žebříčku se proto podíváme na to, kdo si k roku 2024 polepšil, kdo naopak propadl.
Na Financera.cz jsme se rozhodli nejbohatších lidí světa blíže představit, podívejte se, kdo je nejbohatší člověk na světě v žebříčku v roce 2024.
20. Rob Walton
Majetek: 78,6 mld. USD
Hlavní zdroje majetku: Walmart (maloobchod)
Rob Walton je nejstarším synem zakladatele Walmartu Sama Waltona. Jeho sourozenci jsou Alice a Jim Walton, další většinoví vlastníci síti maloobchodních prodejen Walmart.
Dlouhodobě patří mezi 100 nejbohatších lidí světa a jeho majetek se pořád zvyšuje. I přesto si v našem řebříčku pohoršil a přesunul se z 19 na 20 místo.
Walmart je stále jednou z největších maloobchodních společností na světě. Společnost je na prvním místě v žebříčku příjmů. Walmart je zároveň největším zaměstnavatelem ve Spojených státech.
Po ukončení studií byl součástí konsorcia, zabývajícího se právním sektorem podnikání. Po smrti svého otce převzal vedení společnosti, ve funkci jej však v roce 2015 nahradil jeho zeť. Aktuálně je členem představenstva společnosti Walmart.
19. Gautam Adani
Majetek: 79,5 mld. USD
Hlavní zdroje majetku: Adani Group (přístavy, letiště, elektrárny, zelená energie)
Gautam Adani je zakladatelem Adani Group, indické nadnárodní společnosti, která vlastní (mimo jiné) podniky v energetickém, zemědělském, obranném, leteckém a kosmickém průmyslu.
Svou společnost založil v roce 1988 a jeho cílem bylo zabývat se více odvětvími současně. Adani Group v současnosti spravuje přístav Mundra, který je největším soukromým přístavem v Indii.
V roce 2020 Adani získal 74% podíl na druhém nejpopulárnějším letišti v Indii, což výrazně přispělo k jeho současnému majetku. Zároveň rok předtím obdržel povolení k zahájení dobývání uhlí v dole Abbot Point v Austrálii.
Díky jeho podnikatelským aktivitám mu kdysi patřilo 11. místo v řebříčku, od té doby se však jeho majetek o hodně zmenšil.
Hlavním důvodem byla zpráva společnosti Hindenburg Research, která se zabývá investičním výzkumem. V ní obvinila skupinu Adani z rozsáhlého podnikového podvodu, který vedl k poklesu ceny společnosti o příjemných 150 miliard dolarů.
18. Jim Walton
Majetek: 79,6 mld. USD
Hlavní zdroje majetku: Walmart (maloobchod)
Další z rodiny Waltonů v našem řebříčku, Jim Walton je nejmladší syn Sama Waltona, zakladatele sítě Walmart. Spolu se svými sourozenci vlastní více než polovinu akcií Walmartu. V žebříčku nejbohatších lidí na světě mu tak patří 18. místo.
Jim zároveň šéfuje rodinně založené Arvest Bank, která spravuje aktiva ve výši více než 20 miliard dolarů, a ze které mu patří většina zisků.
Jim spolupracuje s Walmartem od začátku své kariéry, přičemž se zaměřuje na realitní stránku konsorcia. Členem představenstva Walmartu byl více než 10 let, přičemž v roce 2016 tento post přenechal svému synovi.
Dlouhodobě patří k nejbohatším lidem na světě, ale v poslední době se jeho postavení poněkud zhoršuje.
17. Jensen Huang
Majetek: 80,3 mld. USD
Hlavní zdroje majetku: NVIDIA (technologie)
Když přijde na žebříček nejbohatších lidí světa, Jensen Huang je poměrným nováčkem, nastoupil však ve velkém stylu. Tento tchajwansko-americký podnikatel byl v roce 1993 spoluzakladatelem společnosti Nvidia a od té doby ji vede jako generální ředitel.
Pro společnost samotnou bylo posledních několik let velmi úspěšných – podařilo se jí uspět v konkurenčním boji na trhu s grafickými procesory a vnější podmínky, zejména současná revoluce v oblasti umělé inteligence, jí také přály.
Jen od začátku roku se tak hodnota společnosti pod vedením Jensena Huanga zvýšila o 58% na současných 1,96 bilionu dolarů.
16. Michael Dell
Majetek: 91,0 mld. USD
Hlavní zdroje majetku: Dell Technologies (technologie)
Michael Dell, další ze self-made generálních ředitelů velkých technologických společností v našem žebříčku, je zakladatelem gigantu Dell, ve kterém dodnes drží 50% podíl.
Společnost také těžila z technologického boomu posledních let, který měl významný dopad na majetek Michaela Della.
Ten se ale kromě vedení společnosti věnuje také filantropickým projektům a přispívá miliardami dolarů na boj proti dětské chudobě.
Kromě jiného vlastní také 40% podíl v další technologické společnosti VMware, která se zaměřuje na cloudový software a v současné době jedná o jejím prodeji za zhruba 61 miliard dolarů, což by pravděpodobně zlepšilo její pozici v tomto žebříčku.
15. Françoise Bettencourt Meyers s rodinou
Majetek: 95.7 mld. USD
Hlavní zdroje majetku: L´Oreal (kosmetika)
Françoise Bettencourt Meyers je nejbohatší žena na světě. Její babička založila společnost L’Oréal beauty products, ve které ona a její rodina dodnes vlastní 33 %.
Françoise získala L’Oréal po své matce Liliane Bettencourt. Kvůli dědictví byla v soudním sporu s přítelem její zesnulé matky, který byl ale nakonec obviněn z manipulace zesnulé Liliane.
Kromě obchodních aktivit rodina také vede vlastní filantropickou nadaci, kterou Françoise přímo spravuje. Nadace podporuje rozvoj francouzské vědy a umění. Po katastrofě Notre Dame věnovala její rodinná nadace na přestavbu budovy 226 milionů dolarů.
14. Carlos Slim Helú s rodinou
Majetek: 102,0 mld. USD
Hlavní zdroje majetku: Grupo Carso (média, energetika, stavebnictví)
Carlos Slim Helú je mexickým podnikatelem a investorem, zároveň je vlastníkem konglomerátu Grupo Carso, který má ve svém portfoliu značky z mnoha odvětví, včetně médií, energetiky, stavebnictví a maloobchodu.
V současnosti tvoří akcie jeho společností téměř 40 % celkových kótovaných akcií na mexické burze. Kromě toho spolu se svou rodinou ovládá America Móvil, největší mobilní telekomunikační společnost v Latinské Americe.
Je akcionářem mexických stavebních, spotřebních, těžebních a realitních společností a vlastní i 17 % New York Times. Podporuje zejména charitu. Myslí si, že podnikatelé by měli dělat více pro společnost a podílet se na řešení problémů.
Nejbohatšímu Mexičanovi patří 14. místo v žebříčku nejbohatších lidí.
13. Michael Bloomberg
Majetek: 106.2 mld. USD
Hlavní zdroje majetku: Bloomberg LP (investiční informace)
Pokud se zajímáte o akcie, investiční fondy, či kapitálové trhy, určitě jste už něco slyšeli o Michaelu Bloombergovi. Michael je podnikatel a zakladatel Bloomberg LP, jedné z nejimpozantnějších firem ve finančně-mediálním sektoru.
Michael Bloomberg pracoval více než 15 let v Salomon Brothers, kde dosáhl úrovně partnera. Po prodeji společnosti byl vykoupen ze společnosti za 10 milionů dolarů, a tak v roce 1981 vytvořil obchodní IT a poradenskou společnost Bloomberg LP.
Byl starostou města New York a byl dvakrát znovu zvolen, takže má za sebou celkem 12leté zkušenosti. V amerických prezidentských volbách v roce 2020 kandidoval za prezidenta. Nakonec však svou kandidaturu stáhl a vyjádřil podporu Joe Bidenovi.
12. Amancio Ortega
Majetek: 113,7 mld. USD
Hlavní zdroje majetku: Inditex/Zara (móda)
Nejbohatší Španěl a jedna z největších osobností rychlé módy Amancio Ortega je spoluzakladatelem společnosti Inditex, kterou založil se svou ženou v roce 1975.
Přestože ho na čele společnosti v roce 2022 vystřídala jeho dcera Maria Ortega Pérez, stále vlastní 60% podíl tohoto módního giganta, který vlastní známé značky jako Zara, Pull&Bear a Massimo Dutti.
Odhaduje se, že jenom na dividendách vydělává zhruba 400 miliard dolarů ročně, které dále investuje především do nemovitostí ve velkých městech, jako jsou Madrid, Barcelona, Londýn, Chicago, Miami a New York.
11. Mukesh D. Ambani
Majetek: 114,4 mld. USD
Hlavní zdroje majetku: Reliance Industries (ropný a plynárenský průmysl, telekomunikace, maloobchod a finanční služby)
Mukesh Ambani je dlouhodobě považován za jednoho z nejbohatších mužů v Asii. Mukesh vlastní nejhodnotnější indickou společnost Reliance Industries. Aktuálně si udržuje stabilní 11. místo v žebříčku nejbohatších lidí světa, ale jeho majetek neustále roste.
Společnost založil jeho otec v roce 1966, ale v roce 2002 po jeho smrti spolu s bratrem převzali její vedení, což vedlo k vzájemným sporům a později k odchodu jeho bratra Gautama ze společnosti.
V současnosti je jejím předsedou. Reliance Industries se zaměřuje na trvale udržitelný rozvoj a obnovitelné energie, a v současnosti jde o nejziskovější společnost v celé Indii.
10. Sergey Brin
Majetek: 118,6 mld. USD
Hlavní zdroje majetku: Alphabet/Google (technologie)
Sergey Brin spolu s Larrym Pagem v roce 1998 založili Google. Tato společnost, kterou si jistě nemusíme představovat, má v současnosti hodnotu 1,84 bilionu dolarů.
Google prošel od svého založení mnoha transformacemi, aby se z něj stala vůdčí technologická společnost.
Brin emigroval do Spojených států ze Sovětského svazu se svou rodinou, když mu bylo 6 let. Svého budoucího partnera Larryho Pagea poznala na Stanfordu, kde začali doktorandské studium.
V roce 2019 odstoupil z pozice prezidenta holdingu Google Alphabet. Podporuje mnohé neziskové organizace, které se věnují vzdělávání a ochraně životního prostředí a podle dostupných informací v současné době pracuje na projektu rychlé vzducholodi. V žebříčku si trochu pohoršil, stále se však vejde do top 10 nejbohatších lidí světa.
9. Larry Page
Majetek: 123,3 mld. USD
Hlavní zdroje majetku: Alphabet/Google (technologie)
Larry Page je druhým spoluzakladatelem společnosti Google a do roku 2001 byl i jejím prvním generálním ředitelem. Na pozici generálního ředitele se ještě nakonec vrátil v roce 2011. Zároveň je šéfem společnosti Alphabet, která ovládá mnoho společností.
Larry Page vyrůstal s otcem, který měl doktorát z informatiky a je považován za průkopníka umělé inteligence. Vystudoval počítačového inženýra na University of Michigan a podobně jako Sergey Brin i on začal studovat doktorské studium.
Díky úspěchu Googlu to dodnes neskončilo. Je vynálezcem PageRank, nejznámějšího algoritmu hodnocení vyhledávání Google. Je členem několika neziskových organizací a svým bohatstvím podporuje různé výzkumy.
8. Steve Ballmer
Majetek: 126,6 mld. USD
Hlavní zdroje majetku: Microsoft (software)
Steve Ballmer je americký podnikatel, bývalý generální ředitel giganta Microsoft a vlastník basketbalového týmu North American Conference (NBA) Los Angeles Clippers.
Do Microsoftu nastoupil jako zaměstnanec v roce 1980 poté, co opustil program MBA na Stanfordu. Osobně ho najal jeho současný kolega v řebříčku 10 nejbohatších lidí světa, Bill Gates, který v letech 2000 až 2014 převzal pozici generálního ředitele. V té době měla firma jen 30 zaměstnanců a Ballmer vlastnil 8% společnosti.
Aktuálně se věnuje zejména filantropickým aktivitám, zaměřuje se zejména na pomoc Američanům, kteří žijí v chudobě. Je jedním z hlavních investorů společnosti Social Solutions, která vytváří software pro neziskovky.
7. Bill Gates
Majetek: 131,7 mld. USD
Hlavní zdroje majetku: Microsoft (software)
Zakladatel Microsoftu, Bill Gates, byl dlouhá léta považován za nejbohatšího člověka na světě. Z představenstva Microsoftu odstoupil v roce 2020 a většinu svého podílu ve společnosti prodal nebo daroval.
Bill Gates vydělal většinu svého bohatství prostřednictvím Microsoftu, který také založil. Dnes systém používá většina počítačů na světě. Právem mu tak patří sedmé místo v žebříčku nejbohatších lidí světa.
Spolu se svou bývalou manželkou Melindou je prezidentem nadace Bill & Melinda Gates Foundation, která je největší charitativní nadací na světě.
Nadace bojuje za záchranu životů a zlepšení globálního zdraví a spolupracuje s dalšími organizacemi na ukončení různých nemocí.
6. Warren Buffett
Majetek: 118 mld. USD
Hlavní zdroje majetku: Berkshire Hathaway, investice
Warren Buffet je podnikatel, investor a generální ředitel Berkshire Hathaway, která vlastní více než 60 společností: mezi nimi pojišťovací společnost Geico, výrobce baterií Duracell a síť restaurací Dairy Queen.
Významné podíly má také ve společnostech jako American Express, Coca-Cola, IBM či Apple. Mnoha je považován za nejlepšího investora současnosti a miliony dalších obchodníků jej považují za skutečnou ikonu na akciových a kapitálových trzích.
Mezi zajímavosti patří, že se Warren Buffett zavázal věnovat 99 % svého majetku na charitu. Spolu se svým přítelem Billem Gatesem spustil v roce 2010 The Giving Pledge, který žádá od miliardářů, aby dali polovinu svého bohatství na charitu. Mezi nejbohatší lidi na světě se letos zaradil na 6. místě.
5. Larry Ellison
Majetek: 158,7 mld. USD
Hlavní zdroje majetku: Oracle (software)
Larry Ellison je spoluzakladatelem Oracle Corporation, do roku 2014 navíc zastával pozici generálního ředitele. Aktuálně vlastní přibližně 35,4 procent společnosti. V průběhu let se Oracle i díky Larrymu stal jednou z nejúspěšnějších společností v technologickém průmyslu.
Larry zahájil svou kariéru na začátku 70. let v Ampex Corporation, elektronické společnosti založené ještě v roce 1944. V roce 1977 založil svou vlastní společnost, která nakonec dostala název Oracle.
Jeho první zakázkou byl dvouletý kontrakt na vytvoření databáze pro CIA. Všiml si rostoucí potřeby databází pro řízení vztahů se zákazníky, a proto vytvořil svou společnost.
V současnosti patří Oracle mezi největší světové poskytovatele korporátního software a Larry Ellison se tak posunul na 5. místo v žebříčku.
4. Mark Zuckerberg
Majetek: 178,0 mld. USD
Hlavní zdroje majetku: Meta/Facebook, Instagram (sociální média)
Legendárního zakladatele sociální sítě Facebook není třeba představovat. Facebook se totiž velice rychle stal nejpopulárnější a zdaleka nejhodnotnější společností sociálních médií na světě.
Mark Zuckerberg je aktuálně generálním ředitelem společnosti Meta (Facebook). Jeho majetek začal stoupat, když cena akcií Facebooku prudce vzrostla. Zuckerberg vytvořil základy Facebooku v roce 2004, ve věku 19 let, na Harvardské univerzitě.
Facebook (dnes Meta) uvedl na burzu v roce 2012 a stále vlastní téměř 30 % společnosti. Zuckerberg a jeho manželka Priscilla Chan se zavázali, že během svého života darují 99 % svých akcií na Meta na charitu.
3. Elon Musk
Majetek: 193,7 mld. USD
Hlavní zdroje majetku: Tesla, SpaceX, Boring Company (technologie)
Podnikatel a vizionář, kterého si jistě nemusíme představovat, kromě jiného generální ředitel společnosti Tesla a Space X. Od mládí se věnuje programování, už jako mladý rozjel mnoho úspěšných startupů. Není náhoda, že během své kariéry dosáhl úspěchu v několika celosvětově známých projektech. Není tak divu, že je nejbohatším člověkem na světě.
Stal se populárním zejména díky rozličným inovacím. S jeho jménem je spojeno několik společností, jako například Tesla, SpaceX nebo PayPal. Jeho cílem je učinit revoluci v dopravě na Zemi a ve vesmíru.
Tesla je v současnosti nejúspěšnějším výrobcem elektromobilů. Elon Musk už nějakou dobu zápasí o pozici nejbohatšího člověka na světě, kterou už i párkrát zastával, vlivem současných problémů v jeho společnostech však momentálně zastává až 3. příčku.
2. Jeff Bezos
Majetek: 196,3 mld. USD
Hlavní zdroje majetku: Amazon (online prodej)
Jeff Bezos je americký podnikatel, investor a filantrop, zakladatel a generální ředitel společnosti Amazon.com. Společnost založil ještě v roce 1994 ve své garáži v americkém Seattlu. Dříve pracoval v hedgeovém fondu, poté začal prodávat knihy na internetu.
V současnosti vlastní přibližně 16% akcií společnosti Amazon, do roku 2021 působil jako CEO společnosti. Výše jeho majetku však neustále roste. Kromě svého podílu Amazonu vlastní také deník The Washington Post a společnost Blue Origin.
Bezosou vášní je cestování do vesmíru. Vesmírná společnost Blue Origin vyvíjí opakovaně použitelné rakety, které podle Bezose vynesou cestující do vesmíru.
1. Nejbohatším člověkem světa je…
Bernard Arnault s rodinou
Majetek: 231,5 mld. USD
Hlavní zdroje majetku: LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton (luxusní značky)
Bernard Arnault, nejbohatší muž na světě, je francouzský podnikatel a předseda představenstva a generální ředitel společnosti LVMH, největší světové společnosti s luxusním zbožím. Dohlíží na impérium 70 značek včetně Louis Vuitton, Givenchy, Guerlain nebo Sephora.
Rekordní výsledky LVMH a téměř úplná akvizice Christian Dior zvýšily Arnaultův majetek o 30,5 miliardy dolarů za jeden rok.
Kromě svých obchodních aktivit Bernard miluje umění a jeho sbírka obsahuje díla umělců jako Picasso, Yves Klein, Henry Moore nebo Andy Warhol. V roce 2014 otevřel Bernard v Paříži Nadaci Louise Vuittona, která je muzeem umění i kulturním centrem.
Češi v žebříčku nejbohatších lidí
Možná vás zajímá, jak se v žebříčku nejbohatších lidí světa umístili Češi. Tak tedy Renátě Kellnerové s rodinou patří 104. místo, zároveň je nejbohatší Češkou s majetkem 16,6 miliardy. USD.
Vlastník skupiny KKCG a Sazky, Karel Komárek je na 304. místě, realitní magnát Radovan Vítek je na 438. místě a majitel energetické skupiny CPI Property Group, Daniel Křetínský je na 490. místě. Chcete-li se o nejbohatších Češích dozvědět více, přečtěte si aktualizovaný článek o nejbohatších Češích.
Závěr
Události posledních let, jako pandemie Covidu-19 nebo válka v Evropě ovlivnila životy lidí na celém světě, a to i ty nejbohatší. Někteří pandemií utrpěli a jejich majetek klesl, jiný naopak profitovali a stali se ještě bohatšími než dříve.
V letošním žebříčku TOP 20 nejbohatších lidí najdeme stálice, jako je Elon Musk, Bill Gates či Jeff Bezos, ale i pár nových tváří.
Nejbohatší lidé světa stojí v čele miliardových podniků, které jejich bohatství neustále navyšují. Mnozí z nich však již přenechali podniky svým dětem a věnují se filantropii, shromažďují rozsáhlé sbírky umění a zajímají se o řešení globálních problémů.
Jisté je jenom to, že se řebříček neustále obměňuje a o pozice se svádí ostré boje. Nikdo si netroufá odhadnout, jak žebříček nejbohatších lidí na světě ovlivní krize nadcházející.
Chcete-li se na nadcházející krizi také připravit, přečtěte si naše články o investicích do akcií, zlata, dluhopisů, podílových fondů, ETF, kryptoměn, či nemovitostí.
Zdroje
- Forbes Českoshlédnuto dne 6. 10. 2022