Top aplikace pro správu financí 2024
- 10. 9. 2024
- 9 minut čtení
- 16217 přečtení
To kolik peněz si dokážete odložit ovlivňuje nejen to, kolik vyděláváte, ale hlavně to, kolik utrácíte. Z toho důvodu je důležité mít v penězích pořádek a mít přehled o tom, kolik utrácíte a za co. Bez efektivní správy vašich financí můžete mít sebelepší plat a stále vám bude chybět.
Možná jste už dobrý správce financí, ale své příjmy a výdaje si stále zapisujete pouze na papír, případně už využíváte excel. Ve světě však již existuje řada aplikací, které vám mohou manuální zapisování příjmů a výdajů usnadnit, případně nabízejí pokročilejší přehledy nebo grafy.
Ve Financera.cz jsme si proto pro vás připravili přehled těch nejlepších aplikací pro správu osobních financí.
Wallet
Wallet aplikace patří mezi nejoblíbenější mobilní aplikace ke stažení zdarma. K dispozici je však také placený premium účet za 129 kč měsíčně, díky kterému dostanete přístup ke všem funkcím. Roční předplatné vás vyjde na 449 Kč. Ale i nabídka bezplatné verze toho obsahuje víc než dost.
Celá aplikace je velmi přehledná a přidávání výdajů je velmi intuitivní. Stejně jako ostatní aplikace pro správu financí, i tato nabízí funkce v podobě jednotlivých rozpočtů, třídění podle štítků a přehledné grafy.
Velkou výhodu představuje synchronizace aplikace s bankovními účty většiny českých bank. Tuto technicky náročnější otázku vyřešila aplikace Wallet jednoduše prostřednictvím odesílání e-mailů přímo na server aplikace vždy, když na vašich zapojených účtech dojde ke změně zůstatku.
Aplikace podporuje synchronizaci s těmito bankami:
- Česká spořitelna
- Fio banka
- mBank
- Raiffeisenbank
- Sberbank
- UniCredit
- Equa bank
- LBBW Bank
- PPF Bank
Aplikace dokáže navíc transakci zařadit do správné kategorie, tedy zda se jedná například o jídlo, jízdenky nebo novou kabelku. U bezplatné verze aplikace máte možnost vytvořit si až tři účty. (např. hlavní bankovní účet, spořicí účet a investice).
-
Intuitivní používání
-
Přehledný design
-
K dispozici český jazyk
-
Synchronizace s účty v českých bankách
-
3 účty v bezplatné verzi
-
Kategorizace výdajů
Výhody
-
Synchronizace účtů trvá déle
-
Nestabilita aplikace
-
Některé aktualizace zpomalují
Nevýhody
Spendee
Pokud nepotřebujete mnoho pokročilých funkcí, pak stojí za úvahu vyzkoušet tuto českou aplikaci na správu osobních financí. Těší se velké popularitě i za hranicemi České republiky.
Aplikace Spendee funguje tak, že si o svých životních nákladech pořizujete záznamy, nechá se například přidat i vyfocená účtenka. Celkový přehled si pak jednoduše stáhnete do .xls, nebo .csv formátu.
V základu je Spendee zdarma. Za příplatek můžete například aplikaci nechat stahovat data z vašeho internetového bankovnictví. Ušetříte si tak práci s manuálním zadáváním například plateb kartou.
Aplikace ve verzi Standard vás bude stát ročně 14,99 dolarů. Verze Premium, ve které máte odemčené všechny funkce až 22,99 dolarů ročně, což je při snaze o zkresávání jakýchkoli poplatků poměrně dost. Volně dostupná a bezplatná verze vám umožňuje vytvořit si jen jednu peněženku, což značně snižuje vaše možnosti.
Musíme konstatovat, že jde o více než povedenou aplikaci s množstvím užitečných funkcí, které ale budete moci využívat jen tehdy, máte-li zakoupenou placenou verzi. Navíc, tyto placené funkce dnes obdržíte v jiných aplikacích i zdarma. Bezplatná verze je značně limitována.
-
Přehledná a jednoduchá aplikace
-
Dostupná v českém jazyce
-
Pravidelné aktualizace
-
Jednoduché grafy
Výhody
-
Limitovaná bezplatná verze aplikace
-
Jedna peněženka v bezplatné verzi
-
Vyšší cena za plnou verzi
Nevýhody
Buxfer
Buxfer je multifunkční aplikace, která poskytuje možnost sledovat všechny vaše účty a karty pod jednou střechou. Aplikace pro správu osobních financí je dostupná pro Android, iOS i jako aplikace přímo ve vašem počítači.
Její intuitivní ovládání pochopí opravdu každý. Díky aplikaci Buxfer si snadno nastavíte týdenní, měsíční nebo roční finanční limity a po jejich překročení vás aplikace upozorní.
Velkou výhodou je, že Buxfer funguje také v režimu offline. To znamená, že své výdaje můžete přidávat i tehdy, pokud zrovna nejste připojeni k internetu nebo datové připojení.
Na konci každého měsíce se můžete spolehnout na přehledný souhrn příjmů a výdajů, kde si snadno všimnete případného vybočení z vašich stanovených limitů nebo nadměrných výdajů.
Na základě předchozích měsíců umí navíc aplikace předvídat vaše budoucí výdaje. Tato funkce vám pomůže rychleji a snadněji dosahovat vašich finančních cílů.
-
Jednoduchý a přehledný design
-
Lehká orientace v aplikaci
-
Grafické zpracování výdajů
-
Vytváření více rozpočtů
Výhody
-
Investiční omezení
-
Omezení spořících účtů
-
Problémy s importem dat
Nevýhody
YNAB
YNAB, což znamená You Need A Budget, je aplikace, která není až tak moc známá. Vzhledem ke svému jednoduchému uživatelskému rozhraní je určena zejména pro začátečníky.
Proč zmiňujeme právě tuto aplikaci? Aplikace YNAB svým nastavením vybízí uživatele k vytváření zůstatků ve formě finančních rezerv. Hlavním cílem aplikace totiž je v první řadě naučit lidi hospodařit s penězi. To z ní dělá skleněného správce financí.
Nevýhodou aplikace je ovšem její poměrně vysoká cena v porovnání s ostatními nabízenými aplikacemi na trhu. Máte sice možnost vyzkoušet si YNAB na 30 dní zdarma, ale pak musíte v případě zájmu přejít na placenou verzi. Buď zaplatíte 11,99 dolarů každý měsíc nebo 84 dolarů jednou ročně.
-
Vhodné pro začátečníky
-
Vybízí k vytváření finanční rezervy
-
Dobrá zákaznická podpora
-
Bez reklam
Výhody
-
Nedostupná v češtině
-
Vyšší cena
Nevýhody
Revolut
Aplikaci Revolut pravděpodobně znáte především jako digitální banku. Samotná aplikace však nabízí řadu funkcí. Jednou z nich je i možnost správy vašich financí.
Aplikace dokáže vaše výdaje nejen monitorovat, ale je i jednoduše kategorizovat. Mezi kategoriemi naleznete potraviny, nákupy, restaurace či doprava nebo cestování.
Pro jednolivé kategorie si zároveň můžete stanovit rozpočty. V případě, že se blížíte k vámi stanovené částce, aplikace vás na to upozorní.
Více o společnosti Revolut si můžete přečíst v naší podrobné Revolut recenzi.
-
Český jazyk
-
Jednoduchá a přehledná aplikace
-
Automatické sledování rozpočtu
-
Možnost jednoduché kategorizace výdajů
-
Navíc aplikace nabízí všechny bankovní služby
Výhody
-
Nedostatečná zákaznická podpora
-
Časté aktualizace
Nevýhody
Další možnosti
Pokud si nemůžete vybrat z nabízených řešení, nebo se vám nějaké funkcionality líbí, ale nechcete platit za jejich využívání, nabízí se starý dobrý excel. Práce odvede stejně dobře, jako nabízená řešení, vše si logicky uspořádáte, jak sami chcete.
Nevýhodou ovšem zůstává jistá manuální náročnost. Pokud však máte v excelu vytvořený svůj rodinný rozpočet, pak správou financí pomocí excelu dostanete všechny informace na jedno místo.
Užitečné vám mohou i další aplikace, jejichž primárním cílem sice není spravovat váš osobní rozpočet, přesto vám v tom mohou částečně pomoci.
-
Patron GO – tato aplikace prostřednictvím přístupu k vašemu bankovnímu účtu, a také speciálnímu algoritmu, identifikuje předražené platby, které odešli z vašeho účtu
-
Finkulačka – pomocí této aplikace si můžete například spočítat, jakou mají výnosnost vaše investice, popřípadě jak se vám nakonec prodraží hypotéka nebo úvěr
-
Debito – v této české aplikaci pro správu příjmů a výdajů můžete zároveň spravovat vaše smluvy na energie, záruční listy a mít tak vše na jednom místě
Závěr
Jelikož každý uživatel preferuje jiné funkce je obtížné zhodnotit, která z uvedených aplikací pro správu rozpočtu je ta nejlepší. Ve Financera.cz jsme se proto snažili zejména zhodnotit výhody a nevýhody jednotlivých aplikací.
Nejlepší rada, kterou vám můžeme dát, je vyzkoušet jednotlivé aplikace a vybrat si tu, která vám bude vyhovovat nejvíce. Budeme velmi rádi, když díky našim tipům dostanete vaše finance pod kontrolu.