Rychlý průvodce základy investování

Autor:  Petr Mladěnka
|
Editor:  Jakub Ondruška
Poslední aktualizace: 26. 9. 2024

Základy investování jsou jednoduché a většinou stačí jen používat zdravý rozum. U pravidelných investic je dobré dodržovat určitá pravidla a navíc akcie, podílové fondy a dluhopisy nejsou až tak složité na pochopení.

Jak a proč začít investovat

Pravidelné investování vám umožní zbohatnout. Protože peníze opravdu dělají peníze – čím více máme investovaných peněz, tím vyšší jsou pak naše zisky. Jenže s nimi máme špatné zkušenosti nebo o nich máme špatný obrázek. I přesto jsou pravidelné investice jednou z mála použitelných cest, jak se zabezpečit na důchod, zaplatit dětem budoucí vzdělání nebo si splnit vlastní sny.

Pravidla investování

Vše má svá pravidla. U investování to jsou sice spíše doporučení, ale i tak je skvělé se řídit zdravým rozumem.

Investuji jen do toho, čemu rozumím

Když budu pracovat v energetice, mám o ní alespoň základní znalosti. Lépe by se mi pak vybíralo z akcií plynařů, elektráren, distributorů i těžařů. Protože mám alespoň tušení, jestli se firmě daří dobře, nebo jde sama o sobě do ztráty. A také ne všechny způsoby investování si jsou rovné. Můžu znát první poslední o dluhopisech, ale například opce nebo forwardy – jsou to hrozně znějící slova – by mě časem bez základních znalostí způsobily docela problémy.

Investuji tedy jen do toho, čemu rozumím nebo mi je blízké.

Na krátkou dobu volím jen bezpečné způsoby

Tomuto se říká investiční horizont. Plánujete si začít vybírat peníze až třeba za 20 let. V té chvíli je vyloženě rozumné vybrat hodně agresivní způsob investic. Proč?

Protože i ty nejrizikovější formy investování málokdy za tak dlouhou dobu měly nějakou ztrátu. Akcie rozvíjejících se trhů (jiný název pro země, které se dostávají z chudoby) můžou za jediný rok spadnout i o 70 procent do ztráty. Tohle zní na první pohled děsivě. Naproti tomu během jakékoli dvacetileté doby mají masivnější zisky oproti všem ostatním. Některé roky budou lepší, některé horší. Na dlouhé době ale vydělají podstatně více.

Platí to i naopak – a vlastně i ze stejného důvodu. Při investici na tři roky půjdete raději do nejkonzervativnějších existujících možností. Tyhle formy investic nemají tak velké výkyvy zisků a ztrát, a tak sice vyděláte méně peněz, ale také riziko drobné ztráty je minimální.

Dodržujte investiční horizont

Tady se ukáže vaše ochota snášet riziko i jak pracují vaše nervy. Z tohoto důvodu si úřady prosadily používání investičních dotazníků. Ať budete chtít investovat kdekoli, napřed s vámi vyplní pár stránek. Slouží především pro vaši ochranu. Sice můžete tisíckrát vědět, že investice na třicet let prakticky nemá riziko ztráty, ale investiční dotazník může ukázat, že nejspíše klesající kurzy podílových fondů neustojíte. V té chvíli pak pro vás budou vhodnější fondy tvořené z dluhopisů.

Investiční horizont je tu hlavně od toho, aby se dodržoval. Stále je lepší si zvolit naoko méně výnosnou investici a držet se plánu, než přecenit své nervy a předčasně ji prodat se ztrátou.

Nespekuluj, nespekuluj, nebo se z toho…

Investice je něco si pořídit s tím, že vám časem bude přinášet více a více peněz.

Spekulace se na druhé straně zaměřuje jen na čistý zisk. Bývají to krátce trvající obchody, u kterých jen odhadnete možný směr kurzu. Nebo ještě rizikověji – koupíte jen proto, že je něco v módě a hodně se o tom mluví. Tam pak jsou už jen dvě možnosti – buď vyděláte, nebo proděláte. Přesně takhle spekulace fungují – je to buď a nebo. V posledních měsících se nám hodně dostává do podvědomí například Bitcoin, Ethereum a podobné digitální měny. Můžou být extra ziskové – nebo můžou druhý den zmizet z povrchu země. Než se trochu ustálí trh, je nakupování těchto měn jen spekulace. Je to buď a nebo.

Akcie, dluhopisy nebo podílové fondy jsou sázením na jistotu, i když se to nezdá. Když koupíte akcii, doslova vlastníte malý kousek určité firmy. A čím více se vámi koupené firmě daří, tím firma více bohatne, tím ji chce koupit více lidé a ceny firemních akcií znovu rostou.

Podílové fondy fungují jednoduše. Také do nich investujete peníze snadněji. Akcie jednotlivých firem se běžnému člověku hůře vybírají a za každý nákup platí poplatky. Fondy kupují akcie mnoha firem a hromadně. Vám pak nabídne možnost koupit si podíl na všech jejich koupených akciích.

Firmy tu byly dlouho před námi a ještě také dlouho budou. Jejich růst bývá stabilní a udržitelný, takže investice do firem pro nás bude vždy přínosná. A to ať už pomocí akcií, podílových fondů, takzvaných indexových akcií (z angličtiny Exchange Traded Funds – ETF), dluhopisů firem nebo jiných možností. Tyto možnosti jsou dlouhodobě ziskové. Nejsou to jen jednorázové nákupy stylem hop nebo trop.

Rozložte riziko

Ceny akcií mohou létat nahoru a dolů, stejně tak i dluhopisy nebo drahé kovy jako zlato a stříbro. Když máte investované peníze ve všech těchto třech skupinách, průměrné riziko poklesu hodnoty klesá. Tomuhle se říká diverzifikace – tedy rozložení rizika vašich investic.

Akcie v jednu chvíli například mohou obrovsky ztrácet. V té samé chvíli ale dost posilují dluhopisy a drahé kovy lehce získávají na hodnotě. Když ztráty i zisky sečtete, tak můžete být v lehkém zisku.

Nebo se stane, že USA zahýbají se svými daňovými zákony a jejich centrální banka FED zároveň zvýší úrokové sazby. Takže ceny amerických akcií i dluhopisů letí střemhlav dolů. Jenže se zároveň v Austrálii našlo rozsáhlé naleziště zlata a vaše investice do drahých kovů vyrovnají všechny ztráty.

Jsou to teoretické příklady, ale takhle rozložení rizika – diverzifikace – pracuje. Snížíte možnost, že by současně všechny vaše investice ztrácely na hodnotě.

Proč bych měl spíše nakupovat v dobách krize?

Nejlepší investice jsou vždy v dobách, kdy na ulicích teče pomyslně krev. Jestli vám tohle připadá jako holá šílenost, pak nejste sami. Myslí si to většina lidí, jenže je to nakonec asi ten nejrozumnější plán, postup a systém, který vám při dlouhodobém investování vydělá nejvíce.

V té chvíli totiž bývají ceny všeho velmi levné. Pak má smysl nakoupit hromady akcií, fondů a všeho, co se vám dostane pod ruku. A zase naopak – tvrdí ekonomové a analytici, že žijeme v blahobytu a ekonomika vzkvétá? Pak je lepší ustoupit do pozadí a čekat. Většinou je hospodářská krize blízko.

Zdá se to proti logice. Jediné co ale potřebujete, je podívat se na tuhle situaci z trochu jiného úhlu. Když mám možnost si koupit skutečně drahou a kvalitní věc, tak ji raději koupím kdy? Za plnou cenu hned, nebo si raději počkám na slevu?

Hospodářské krize totiž nejsou nic jiného než situace, kdy se skoro celý trh prodává se slevou. Akcie a tudíž i fondy ztrácejí na své hodnotě. Proto je možné je nakoupit na nízkou cenu.

Zároveň také obvykle stoupají úrokové sazby, aby přivedly nějaké nové investory tím, že se nabízí vyšší odměnu za podstupované riziko. Je to sice nevýhoda pro ty, kteří si potřebují vzít půjčku, ale také je to výhoda pro ty, kteří chtějí své peníze investovat.

Jedno staré heslo obchodníků je nakup nízko a prodej vysoko. Široká veřejnost ale tuto větu chápe právě naopak. Tedy nakupují, když se ekonomice daří neuvěřitelně dobře (a ceny jsou tudíž na nejvyšších bodech), a naopak prodávají, když nastanou doby krize a ceny všeho padají dolů.

Jak to pak vypadá?

Nezkušený investor se totiž nechá zlákat křikem analytiků v televizi a v novinách: „Kupujte, kupujte, ceny jsou vysoko a porostou donekonečna!“ a pak se kroutí v bolestech když vidí, jak jeho investice rychle padají – a následně je v panice ještě rychleji prodá. Nezkušení tak utrží pořádné ztráty a jsou většinou naštvaní na všechny, kteří jim vůbec radili investovat do čehokoli.

Naproti tomu zkušenější investoři mají své investice pozastavené, přesunuté nebo prodané už v době, kdy všichni analytici křičeli „Kupujte, kupujte“ a vidí, že spousta lidí své nahromaděné investice prodávají se slevou. Tak je koupí za hubičku a čekají, až panika na trhu skončí.

A ta jednou skončí. Za nějakou dobu se ceny znovu vyšplhají do nových výšin a historie se znovu opakuje. Opět se objeví různé chytré hlavy v televizi se slovy: „Kupujte, krize je za námi a proto zase můžete bezpečně nakupovat! Tohle byl náš nejlepší rok!“ V podobných situacích je další hospodářská krize zase za dveřmi.

Zkušený investor pak promyslí své možnosti, protože další velký pokles na trhu je stejně nevyhnutelný jako západ slunce. Buď neudělá nic a počká, jak se situace vyvine, nebo si své investice různě přesune (třeba prodá část dluhopisů a nakoupí nové akcie, nebo nějakou část prodá a peníze dočasně schová na spořicí účty. Nebo se klidně celé části investice zbaví, pokud podle něj už nemá možnost kam růst.

Celý trh si je pro zjednodušení možné představit jako uzavřený systém, s neměnou hladinou kaptálu. Pohyby na trhu vpodstatě přerozdělují kapitál na trhu. To znamená, že pokud vy vyděláváte, někdo musí prodělat a funguje to i naopak. Paradoxní je, že všichni chtějí vydělat, ale to není možné.

Vím tedy proč, kdy a jak, ale do čeho investovat?

Mezi běžné možnosti pravidelného investování patří akcie, dluhopisy a podílové fondy. Každá z těchto možností má samozřejmě svá pro i proti. Proto je od vyšších částek nutné své peníze rozložit do spousty možností. A nejlépe kolika jen půjde. V té chvíli si už tvoříte portfolio, které vám bude osobně vyhovovat jak možným riskem, tak i možným ziskem.

Akcie

Akcie jsou malé kousky firmy. Nákupem akcie si kupujete skutečný podíl na fungování a rozhodování ve firmě. Taky získáte právo na výplatu případných dividend, kdy firma rozděluje část svých zisků všem vlastníkům akcií navíc. A pokud chcete, můžete se zúčastnit valných shromáždění.

Některé investiční strategie je možné vystavět právě na faktu, že společnosti vyplácí akcionářům dividendy. I když akcie dané společnosti raketově nerostou, ale společnost je známá pravidelným rozdělováním štědrých divident, pak i to je cesta, jak si zajistit zajímavý zisk ze své investice.

Ideální představa je, že výše dividendy závisí především na zisku akciové společnosti po zaplacení daní, ale dividendu může vyplácet i společnost momentálně bez zisku nebo naopak i zisková společnost nemusí vyplácet žádné dividendy. Z pohledu vyplácení dividend byl na českém trhu zajímavý titul společnosti ČEZ. (to je konstatování a ne návod na investici)

Akcie se nakupují na burzách přes zvláštní druh společnosti – říká se mu broker. Broker je společnost, která má právo kupovat cenné papíry na burze na vaše jméno. Samozřejmě výběr jednotlivých firem ke koupi je poměrně náročný na čas a soustředění. Tedy pokud vás vyloženě nebaví prozkoumávat výroční hospodářské výsledovky.

V té chvíli je lepší si pro investice vybrat buď podílové fondy, nebo začít pravidelně kupovat něco, čemu se říká indexové akcie (běžně se jejich název zkracuje na ETF). Je to vlastně jen obdoba podílových fondů. Podílové fondy si pořizujete pomocí podílových listů a ETF pomocí akcií – jednou jejich akcií si koupíte část všech akcií ve vybraném oboru.

Indexové akcie – ETF

Výběrem jednotlivých kusů akcií totiž spekulujete na to, že trefíte příští Google nebo Facebook. Řešením je koupit si akcie i několika stovek firem najednou. Třeba koupí jednoho indexu S&P500 si koupíte kus ze všech 500 největších firem na území Spojených států. Samotný index je ale ovšem neskutečně drahý, na začátku prosince 2017 byste za něj dali 57 tisíc korun.

Aby se veřejnosti zpřístupnila možnost do podobných možností investovat, vznikly indexové akcie. Názvy vypadají skoro stejně, ale indexová akcie (z angličtiny ETF – Exchange Traded Fund) je jen jiná forma podílového fondu. Tyto fondy kopírují cenu nějakého indexu, tedy souboru nějak zaměřených firem. Například americký index S&P500 kopíruje indexová akcie SPY.

Tady to ale nekončí, některá ETF kopírují i obchodní sektory (třeba výkonnost 100 vybraných biotechnologických firem) nebo investičních strategií (akcie vybraných ekologicky se chovajících firem), územních regionů (třeba jen firmy Střední Ameriky) nebo typů trhů (rozvíjející se mladé státy).

Tento druh fondů nakoupí vybrané akcie cílených firem ve velkém. Následně vydá své akcie, a protože jich prodá třeba desetkrát tolik, budou mít také jen průměrně desetinovou cenu. Stále si kupujete podíl na celém fondu a přitom nepotřebujete tak obrovské částky. Akcie fondu se pak prodávají a obchodují na burzách stejně jako všechny ostatní.

Díky ETF se dá sestavit i bezúdržbové portfolio investic. Jedna ze zajímavých možností je koupit třeba indexové akcie pod zkratkami BND, VB, VOO a VXUS na čtvrtiny. Protože pak máte čtvrtinu peněz investovanou v dluhopisovém trhu, další v akciích 500 největších firem, další čtvrtinu v akciích mladých rozvíjejících se firem a poslední zkratka ve výběru jsou různé zajímavé firmy z celého světa. Na podobné portfolio se stačí podívat jednou ročně, riziko je rozložené dobrým způsobem a u brokera se dá zařídit i pravidelné automatizované nakupování.

Co víc si přát? Stále to ale nemusí být pro každého, a proto existují podílové fondy tak, jak je běžně známe.

Podílové fondy

Ne každý se ale chce pouštět sám do studia investování, a pro toho jsou vhodné podílové profilové fondy, které nabízí většina bank a pojišťoven. Investice jsou možné obvykle od 500 korun měsíčně, takže jsou vhodné pro pravidelné měsíční investování. Obvykle nemají za cíl být nejlepší možností na trhu. Jsou spíše jen velmi pohodlné pro všechny strany –  jak pro vás jako investora, tak i pro samotného prodejce.

Investor nemusí rozumět investicím, protože za něj všechno obstarává správce fondu. Podílový fond je navíc tvořen tím způsobem, že většinou neinvestuje přímo do akcií nebo dluhopisů, ale skutečně do toho jednoho fondu. Na výběr obvykle bývají možnosti podle jejich typu složení, rizika a výnosu. Nejčastěji jsou v podobě konzervativního, vyváženého a dynamického fondu.

  • Konzervativní fond investuje zpravidla jen do dluhopisů a dluhopisových fondů. Mívá nejnižší výnosy, ale také v dobách, kdy se nedaří, neklesá tolik na hodnotě. Je to dobrá a stabilní možnost pro všechny, kteří nemají rádi riziko, nebo chtějí investovat jen pár let.
  • Dynamický fond se skládá převážně z akcií a akciových fondů. Výkyvy tu bývají na denním pořádku, ale také v dlouhodobém horizontu (což je kdekoli od 8 do 30 let) přináší nejvyšší možný zisk.
  • Vyvážený fond v sobě kombinuje dluhopisy i akcie. Dosahuje výnosu i risku někde mezi konzervativním a dynamickým fondem. Je to taková klasická zlatá střední cesta.

Není potřeba rozumět investování a po výběru vhodného fondu si lze jednoduše nastavit trvalý příkaz v bance. Po splnění určitých podmínek také nemusíte řešit daně.

Investování do podílových fondů je tak zlatá střední cesta pro většinu lidí.

Nevýhodou je pro některé lidi to, že nerozhodujete do čeho se bude investovat a také to, že zisky jsou poměrně průměrné. Stále jsou ale lepší stabilně tři, čtyři procenta čistého zisku ročně zcela bez práce, než neinvestovat vůbec.

Uzavřené fondy (Closed-End Funds)

Tyto fondy na svém počátku vydají omezený počet podílových listů, za který nakoupí dluhopisy, nemovitosti, úvěry, akcie vyplácející dividendy nebo cokoli jiného, co přináší pravidelný zisk. To jim umožňuje pravidelně (měsíčně, čtvrtletně) vyplácet podíly na ziscích všem, kteří vlastní akcie tohoto fondu.

Zajímavé na nich je, že se někdy dají nakoupit i s výraznou slevou, pokud je v trhu nerovnoměrná nabídka s poptávkou. Díky tomu, že fond má omezený počet akcií a majetek je už jednou nakoupený, celková hodnota tohoto majetku (z angličtiny Net Asset Value – NAV) může být jak vyšší, tak i nižší oproti současné ceně. V praxi to někdy vypadá i tak, že rozdíl může právě v dobách krize činit i přes 30% – tedy jedna akcie fondu stojí $3, ale skutečná hodnota majetku je v přepočtu na akcii klidně $4.2 – a akcie fondu tedy kupujete s pořádnou slevou.

Uzavřené fondy se ovšem hůře nakupují. Moc lidí je nezná a tak po nich není taková poptávka. Čili nemají takovou likviditu, abyste mohli kdykoli nakoupit nebo prodat větší množství. Stále to je ale dost zajímavý investiční produkt.

Investiční certifikáty

Investiční certifikát je závazek vydavatele tohoto certifikátu, že od vás kdykoli certifikát vykoupí zpátky za cenu, která je dána na trhu. Banka například vydá certifikát na index EUROSTOXX a je její povinností koupit od vás certifikát zpátky, jakmile jí zadáte příkaz. Pokud jste tedy koupili investiční certifikát na index v ceně 3000 dolarů a hodnota indexu se po půl roce pohybuje na 3200 – můžete se rozhodnout prodat ho se ziskem a banka váš certifikát musí vykoupit.

Za zmínku pro běžného investora stojí tři druhy investičních certifikátů:

  • indexový certifikát – tento cenný papír kopíruje cenu daného indexu (německý DAX, evropský EUROSTOXX, americký DJIA a S&P a podobné).
  • basket certifikát – podobně jako indexový certifikát kopíruje celý sektor (nebo jeho část), případně je složený v určitého souboru nějak zaměřených akcií.
  • garantovaný certifikát – tento zajímavý produkt garantuje vrácení alespoň investované částky ke dni splatnosti. Buď na jeho konci trochu vyděláte, nebo i v době nejhorší krize vůbec nic neztratíte.

Typologie investor – poznej sám sebe

Defenzivní investora

Investor preferující pravidelné výnosy a mírné zvyšování reálné hodnoty bez náhlých výkyvů. Absolutní prioritou je ochrana finančních prostředků. Odpovídající portfolio jen mírně překonává inflaci, zpravidla však meziročně neklesá.

Konzervativní investor

Investor preferující zvyšování reálné hodnoty bez významných výkyvů a pravidelné výnosy. Cílem je především ochrana finančních prostředků, ale v omezené míře toleruje investice do rizikovějších instrumentů při garanci investovaných prostředků. Odpovídající portfolio by mělo překonat inflaci o 1 – 2% ročně a zpravidla meziročně neklesnout o víc jak 5%.

Balancovaný investor

Investor preferující zvyšování reálné hodnotu portfolia při zajištění pravidelných výnosů. Klient preferuje portfolio složené z méně rizikových instrumentů a rizikovějších instrumentů s omezenou výší rizika. Optimální portfolio by v delším horizontu mělo překonávat inflaci o 2-3% ročně a zpravidla meziročně neklesnout o více než 15%.

Dynamický investor

Portfolio je rozloženo rovnoměrně mezi všechny třídy aktiv. Konzervativní investiční nástroje tvoří základ, rizikovější pak nástavbu, která zvyšuje výnosový potenciál fondu. Podíl rizikových investic se pohybuje kolem 40 %. Investiční horizont je u tohoto investora zpravidla delšího rozsahu. Klient požaduje, aby minimálně pětina jeho portfolia byla likvidní.

Agresivní investor

Investor požadující dosažení maximálního zisku v dlouhodobém horizontu za použití rizikových instrumentů. S ohledem na možnou výši výnosů akceptuje riziko případné ztráty. Od odpovídajícího portfolia požaduje, aby překonalo inflaci o 4 % a více ročně a je srozuměn s možností meziročního poklesu hodnoty portfolia i o více jak 30%.

Závěrem

My Češi se investicí zbytečně bojíme. Z dob privatizace máme špatné zkušenosti a také hrozné vzpomínky. Jenže bez pravidelného investování ještě nikdo nevybudoval pořádné bohatství. Na investicích není nic složitého. Stačí dodržovat pár doporučení a v dnešní době jde i pomocí bankovních trvalých příkazů celé pravidelné investování jednou nastavit a pak na něj nemyslet.

Nikdy není pozdě na nový start a nový začátek. Investovat proto můžete začít už dnes.

Náš závazek k transparentnosti
U nás ve Financera.cz jsme odhodláni vám pomoci s vašimi financemi. Veškerý náš obsah se řídí našimi edičními zásadami. V rámci našeho procesu recenzování otevřeně informujeme o tom, jakým způsobem hodnotíme produkty a služby a o tom, odkud pochází naše zisky, se dozvíte v našem zveřejnění informací o inzerci.

Jsem Country Manager stránek FINANCER a těší mě, že se s Vámi mohu podělit o své znalosti získané během studia ekonomie a praktické zkušenosti získané během zaměstnání. Rád Vás provedu světem financí.

Sdílet na

Byl tento článek nápomocný?

Buďte první, kdo přidá hodnocení

Jak můžeme tento příspěvek zlepšit? Vaše zpětná vazba je neveřejná.

Používáním stránky Financera.cz měníte svět.  Dozvědět se více.