Pokud jste osoba samostatně výdělečně činná, jistě jste si všimli, že získání půjčky může být o něco (nebo o hodně) složitější než pro osoby zaměstnané na plný úvazek.
V případě neočekávaných výdajů nebo pokud se naskytne vhodná příležitost, může být půjčka ale jedinou vhodnou alternativou. V tomto článku se dozvíte, proč jsou půjčky pro živnostníky tak problematické, jak je získat a jak vybrat tu nejlepší.
Čas je však drahý a pokud zrovna ho zrovna nemáte dost na četbu článku, klidně si přímo vyberte některou z osvědčených společností, které se umístili vysoko v našem žebříčku a poskytují ověřené půjčky pro OSVČ za solidních podmínek.
Nejlepší půjčka pro OSVČ 2024
Co je půjčka pro OSVČ?
Osoby samostatně výdělečně činné zvyknou být z pohledu bank brány jako rizikovější než zaměstnanci na trvalý pracovní poměr. Důvod je jednoduchý, na rozdíl od „řádových“ zaměstnanců totiž můžou kdykoli zkrachovat nebo se dostat do ztráty. I když to neznamená, že by půjčky živnostníkům neposkytovaly vůbec, při poskytování úvěrů podnikatelům jsou společnosti mnohem opatrnější.
Pod heslem „půjčka pro živnostníky“ naleznete na českém trhu přesto poměrně dost nabídek. Jako začínající i jako zkušenější živnostník máte na výběr ze široké nabídky úvěrů. Důležité ale je si pečlivě vybrat nabídku. Správným výběrem ušetříte peníze, protože rozdíly v úrocích a poplatcích bývají dost velké.
Nemusíte tedy platit zbytečné peníze navíc, když si vyberete i některou ze spolehlivých, levných a prověřených nebankovních nabídek. Navíc také nemusíte věnovat tolik času dokládáním různých listin a celá žádost i vyřízení je mnohem rychlejší.
Půjčka pro OSVČ – podmínky
Podmínky se liší v závislosti na poskytovateli. Obecně se však jedná o:
- Věk alespoň 18 let a plná svéprávnost
- České občanství nebo trvalý pobyt na území ČR
- Živnostenský list a také oprávnění podnikat v ČR
- Kopie daňových přiznání za poslední roky
- Výpisy z podnikatelského účtu
- Případná dokumentace k zástavě majetku
Při sjednávání si ale musíte rozhodně dát pozor na následující:
Ať už se rozhodnete pro jakýkoli typ půjčky pro OSVČ, budete potřebovat podnikatelský účet v bance vedený na vaše jméno. Zaslání půjčky pro OSVČ na běžný účet se totiž klasifikuje jako úvěrový podvod.
Jak fungují půjčky pro OSVČ?
Půjčky pro živnostníky bývají neúčelové. Své peníze tak můžete použít na cokoli, ať už půjde o zaplacení faktury, zboží nebo nějakých výdajů z vašeho soukromého života.
V některých případech ani nemusíte dokládat svůj příjem. Toho mohou využít především začínající živnostníci, kteří ještě neměli šanci odevzdat daňové přiznání na Finanční úřad. Celková půjčená částka se však od vašeho příjmu bude stejně odvíjet – čím vyšší příjem máte, tím si samozřejmě můžete půjčit více.
Rychlou půjčku pro OSVČ si také sjednáte i čistě přes internet. Nemusíte nikam chodit a vše vyřídíte pohodlně ze svého domova. Věřitelé své stránky mají zabezpečené, takže se ani nemusíte obávat zneužití vašich osobních údajů. Často vám k podání žádosti stačí i jen občanský průkaz, mobilní telefon a číslo vašeho bankovního účtu.
Co dělat, aby jste dostali co nejvyšší půjčku?
Chcete-li jako OSVČ získat co nejvyšší možnou půjčku, je důležité přistoupit ke své žádosti strategicky a důkladně připravit svou finanční dokumentaci. Poskytovatelé půjček posuzují řadu faktorů, jako je vaše úvěrová historie, stabilita příjmů a způsob, jakým můžete půjčku zajistit. Záležet by jste si tedy měli dát na následujících krocích.
Zlepšení bonity
Vaše úvěrová historie, známá také jako kreditní skóre, je jedním z klíčových faktorů, které poskytovatelé zvažují při určování výše půjčky, kterou vám mohou nabídnout. Dobrý úvěrový profil ukazuje, že jste schopni splácet závazky, a poskytuje věřiteli větší jistotu, že vysoká půjčka bude splácena včas.
Abyste bonitu zlepšili, je důležité splácet všechny své stávající dluhy bez zpoždění a udržovat co nejnižší úroveň zadlužení. Pokud máte nějaké menší dluhy, je dobré je splatit před podáním žádosti o vyšší půjčku, aby byl váš finanční profil co nejsilnější.
Prezentace stabilních a vyšších příjmů
Důležitou součástí žádosti o vyšší půjčku je také doložení stabilních a dostatečných příjmů. Poskytovatelé půjček potřebují mít jistotu, že máte dostatečný příjem na pravidelné splácení závazků.
OSVČ mají často proměnlivé příjmy, což může být pro poskytovatele rizikem. Proto je důležité doložit výpisy z účtu za posledních 6–12 měsíců a daňová přiznání za poslední dva roky, které ukazují, že máte pravidelné a dostatečně vysoké příjmy.
Nabídka zajištění nebo spolužadatele
Dalším způsobem, jak získat co nejvyšší půjčku, je nabídnout zajištění nebo přidání spolužadatele. Zajištěná půjčka, například nemovitostí, poskytuje věřiteli větší záruku, že pokud nebudete schopni splácet, může zajištění použít jako náhradu.
Přidání spolužadatele, ideálně někoho s vyšším příjmem nebo lepší kreditní historií, může rovněž pomoci získat vyšší částku. Tímto způsobem poskytovateli ukazujete, že máte záložní plán, který snižuje jeho riziko, což zvyšuje šance na schválení vyšší půjčky.
Bankovní podnikatelská půjčka
Pokud splňujete podmínky dané bankou, vždy pro vás bude podnikatelská půjčka od banky výhodnější. Protože má nižší poplatky i úrokové sazby, je pro vás oproti nebankovním půjčkám levnější. Ne vždy se vám ale musí podařit dosáhnou na nutné požadavky.
Často je taky nutné úvěr zajistit nějakým majetkem, přibrat si k žádosti ručitele nebo mít dostatečnou výši příjmů a také budete pravděpodobně muset doložit zpracovaný podnikatelský plán.
Ve všeobecnosti se odhaduje, že banka při schvalování úvěru nebo hypotéky u OSVČ uznává zhruba 60% obratu. Nabídku podnikatelských úvěrů má však ve své nabídce většina českých bank, z výše uvedených důvodů se však touhle cestou řada OSVČ nevydává.
Jak ušetřit 216 840,00 Kč na vaší půjčce
Rozdíl v ceně půjčky 10 000,00 Kč za 90 dní je 216 840,00 Kč.
Půjčky pro fyzické osoby
Každý živnostník může využít běžných půjček určených pro fyzické osoby. Jsou pro vás mnohem dostupnější, protože v bance získáte podnikatelskou půjčku jen velmi obtížně. Jste pro ně totiž považován za mnohem rizikovějšího.
Budou tam totiž pro vás platit podobná pravidla jako pro firmy. Při posuzování žádosti byste tedy museli mít alespoň jedno uzavřené daňové období a bezdlužnost k finančnímu úřadu, zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení. Nebankovní půjčky jsou tedy pro vás více dostupné.
- Stačí vám jen doložit pravidelný příjem
- Jednodušší proces vyřízení
- Jsou bez zajištění a bez ručitele
P2P půjčka na IČO
Zajímavou variantou mohou být půjčky od lidí. Jedná se o moderní způsob získávání financí, kdy na jedné straně stojí lidé, kteří mají přebytek finančních prostředků a jsou ochotni půjčit, na druhé straně jsou pak žadatelé o úvěr. Transakce zajištuje finanční instituce, která dohlíží na bezproblémový chod celého systému.
Mezi nejznámější poskytovatele půjčky od lidí pro lidi patří bezesporu společnost Zonky nebo Bondster. Jelikož se z pohledu legislativy nejedná o banky, platí pro tyto finanční instituce jiná pravidla, která vytváří prostor pro půjčky i tam, kde by klasická banka váhala, nebo by vám vůbec nepůjčila.
Často kladené otázky
Co je to půjčka pro OSVČ?
Jedná se o speciální typ půjčky, která je určena pro podnikatele, a to i ty začínající. Půjčku pro podnikatele však není tak snadné dostat. Proto někteří podnikatelé využívají spíše klasické bezúčelové úvěry pro fyzické osoby, které je často možné dostat i bez kontroly registrů. Novinkou na trhu jsou i takzvané P2P půjčky, které jsou mnohdy mnohem výhodnější.
Jaké typy půjček pro OSVČ existují?
Půjčky pro OSVČ se dělí na bankovní a nebankovní, a pak účelové a bezúčelové. Nabídka na půjček pro podnikatele na českém trhu je poměrně pestrá, a tak můžete požádat o:
- Půjčka pro OSVČ ihned
- Půjčka pro OSVČ bez registru
- Půjčka pro OSVČ bez daňového přiznání
- Půjčka pro OSVČ bez daňového přiznání a registru
- Půjčka pro OSVČ bez registru a zástavy
- Půjčka pro OSVČ s exekucí
- Půjčka pro OSVČ od státu
Jak fungují půjčky pro OSVČ?
Půjčky pro živnostníky bývají neúčelové. Své peníze tak můžete použít na cokoliv, ať už půjde o zaplatení faktury, zboží nebo nějakých výdajů z vašeho soukromého života. Navíc šanci dostat tento typ půjčky mají také začínající podnikatelé.
Jaké jsou podmínky půjčky pro OSVČ?
Obecně se ale jedná o tyto podmínky:
- Podnikatelský účet v bance
- Věk alespoň 18 let a plná svéprávnost
- České občanství nebo trvalý pobyt na území ČR
- Živnostenský list a takové oprávnění podnikat v ČR
- Kopie daňových přiznání za poslední roky
- Výpisy z podnikatelského účtu
- Případná dokumentace k zástavě majetku
Proč byste měli porovnávat rychlé půjčky na Financera.cz?
Služba Financera.cz nabízí rychlé srovnání dostupných půjček na českém trhu. Porovnání půjček prostřednictvím naší služby je velice snadné. Používání Financera.cz je navíc pro zákazníka vždy bezplatné.