Pravděpodobně každý by chtěl do důchodu odejít dříve, než je zákonem stanovená hranice, i když jen za pár let. Tato představa ale není vůbec nereálná a řešením je předdůchod. Právo čerpat jej je dáno zákonem.
Jeho zavedení bylo reakcí na fakt, že někteří lidé vlivem různých okolností končí v zaměstnání i několik let před nárokem na důchod. Úlohou předdůchodu je pomoci toto období překlenout, přičemž umožňuje vyhnout se předčasnému důchodu, který je finančně méně zajímavý.
Co je předdůchod?
Předdůchod je svým způsobem starobní penze na dobu určitou. Je důležité si uvědomit, že při pobírání předdůchodu nečerpáte peníze od státu, ale vlastní úspory z doplňkového penzijního připojištění.
Doba, po kterou pobíráte předdůchod je považována za tzv. dobu vyloučenou. To znamená, že vaše předchozí výdělky nebudou ovlivněny předdůchodem, a zároveň neovlivní ani výši osobního vyměřovacího základu.
Předdůchod podmínky
Abyste mohli využít předdůchod je třeba splnit určité podmínky. Nejdůležitější je mít naspořenou dostatečnou částku na vašem účtu doplňkového penzijního připojištění. Zároveň musíte na předdůchod spořit minimálně 5 let.
Na základě výše částky, kterou máte naspořenou, můžete zvolit délku výplaty předdůchodu. Tato doba by měla být minimálně 2 roky a maximálně 5 let.
Předdůchod výpočet
To, kolik přesně musíte mít naspořeno, abyste mohli předdůchod pobírat, si umíte vypočítat i sami. Aktuálně je minimální měsíční dávka pro předdůchod – 11 791,80 Kč. V případě, že byste chtěli předdůchod pobírat po dobu 3 let, musíte mít naspořeno 425 000 Kč.Kde požádat o předdůchod?
V případě, že máte zájem o předdůchod, je třeba se obrátit na společnost, u které máte své doplňkové penzijní připojištění. Právě penzijní společnosti jsou ty, které vyplácejí předdůchody. Kontaktovat byste je měli alespoň tři měsíce před plánovaným pobíráním předdůchodu.
Pokud ještě penzijní připojištění nemáte, a uvažujete o tom, že byste jednou chtěli pobírat předdůchod, je nejvyšší čas si jej založit. Více o doplňkovém penzijním připojištění se dozvíte v našem článku.
Předdůchod a práce
V době pobírání předdůchodu za vás platí zdravotní pojištění stát a od platby sociálního pojištění jste osvobozeni. Je však dovoleno v době pobírání předdůchodu pracovat? Ano, je.
Předdůchod je totiž pouze formou čerpání vlastních naspořených finančních prostředků. Během doby kdy pobíráte předdůchod tak můžete pracovat, podnikat, případně pobírat nemocenské dávky nebo podporu v nezaměstnanosti.
Předdůchod a předčasný důchod
Předdůchod je stav, kdy zaměstnanec ještě nedosáhl zákonem stanovený věk do důchodu, ale na základě určitých okolností, musí opustit své zaměstnání, ale zároveň nechce jít do předčasného důchodu, čímž by si snížil celkovou výši důchodu. Takový člověk musí mít naspořenou dostatečně vysokou sumu peněz, aby si mohl důchod vyplácet z vlastních úspor.
Na druhé straně, předčasný důchod je situace, kdy pracovník opouští pracovní kariéru před dosažením zákonného důchodového věku, tedy musí odejít do důchodu předčasně, přičemž si jej nemůže vyplácet sám, protože nemá naspořenou dostatečnou sumu peněz.
Jak se připravit na předdůchod?
Připravovat se na předdůchod je důležité a měli byste s tím začít několik let předtím, než se rozhodnete skutečně odejít do předdůchodu. Zde jsou některé kroky, které můžete učinit pro přípravu na předdůchod:
- Spočítejte si své důchodové nároky. Zjistěte si, jaká je výše vašeho důchodu, který by vám byl vyplácen v případě, že byste okamžitě odešli do důchodu.
- Zvýšení důchodového nároku. Pokud máte nízký důchodový nárok, můžete zvážit některé možnosti, jak si důchod navýšit. Například můžete dobrovolně přispívat do penzijního fondu, investovat do nějaké formy spoření nebo pokračovat v práci déle.
- Zbavte se dluhů. Pokud máte nějaké dluhy, je dobré se jich zbavit, než odejdete do předdůchodu. Předdůchodový příjem může být (a pravděpodobně i bude) nižší než váš současný příjem z práce. Splácení závazků tak v předdůchodu nebude tak jednoduché.
- Uspořte si. Snažte se ušetřit co nejvíce peněz, abyste měli na důchod dostatek finančních prostředků. Můžete zvážit nějakou formu investování, abyste si vydělali více než běžný úrok na spoření.
Shrnutí
Předdůchod umožňuje získat úspory z doplňkového penzijního spoření, včetně celé státní podpory, až o 5 let dříve než starobní důchod. Po dobu výplaty předdůchodu navíc stát za klienta platí zdravotní pojištění, pokud již není zaměstnán.
V době pobírání předdůchodu je možné i pracovat – před žádostí o starobní důchod se klient rozhodne, zda chce započítat příjmy z pracovní činnosti v době pobírání předdůchodu.
Alternativou předdůchodu je například renta z nemovitosti. Zároveň, v některých případech lze do důchodu odejít mnohem mnohem dříve, více se dozvíte v našem článku o finanční svobodě.
Pro více tipů o finanční gramotnosti si nezapomeňte přečíst i naše články o osobních financích, rodinném rozpočtu, aplikacích pro správu financí či o tipech jak šetřit.
Výhody a nevýhody
- Předdůchod nesnižuje státní důchod. Předdůchod vám umožní dřívější výběr naspořených prostředků, abyste nemuseli žádat o předčasný důchod, který by znamenal trvalé snížení státního důchodu. Doba pobírání předdůchodu se považuje za dobu vyloučenou, a tudíž nesnižuje osobní vyměřovací základ, z něhož se státní důchod počítá.
- Stát platí zdravotní pojištění. V režimu předdůchodu vám zdravotní pojištění hradí stát. Spadá tak do kategorie státních pojištěnců.
- V předdůchodu můžete pracovat. Pokud se v předdůchodu rozhodnete pracovat, máte na to právo. Na vašem rozhodnutí pak je, zda toto výdělečné období necháte zahrnout do výpočtu starobního důchodu, či nikoli.
-
Musíte splnit požadované podmínky. Předdůchod není pro každého, pokud nesplňujete všechny požadované podmínky, na předdůchod nemáte nárok. Na takzvané předdůchody musíte mít naspořeno dostatek vlastních peněz. V roce 2023 je to minimálně částka 283 147,2 Kč. (11 791,80 Kč x 24 měsíců) korun.
-
Přicházíte o úspory. Předdůchod je vyplácen z úspor doplňkového penzijního spoření. Tedy z peněz, které jste si spořili na důchod. Pokud si je předčasně vyčerpáte, žádné úspory vám na důchod nezůstanou.
-
Starobní důchod bude nižší, než kdybyste pracovali až do začátku penze. Kdo odejde do předdůchodu, tak získá nižší dobu pojištění než ten, kdo předdůchod nebude čerpat. Každý rok pojištění se započítává z 1,5 % z výpočtového základu.
Často kladené dotazy
Co je předdůchod?
Jaké jsou podmínky předdůchodu?
Kde požádat o předdůchod?
Je povoleno během předdůchodu pracovat?
Je výhodný předdůchod?
Zdoje
- předdůchod.czshlédnuto dne 9. 3. 2023