Autor  Dominika Múdra
Poslední aktualizace: 8. 7. 2024

V případě, že hledáte vhodné rozšíření vašeho investičního portfolia, zvažte investování do akcií. Akcie, někdy také zvané cenné papíry, jsou jedním ze způsobů, jak zajistit zdroj pasivního příjmu.

Většina lidí má před investicemi do cenných papírů respekt, protože jim nerozumí a celý investiční proces vypadá značně komplikovaně.

Upozornění

Tento obsah je určen pro vzdělávací účely nelze jej považovat za investiční poradenství. Vždy investujte jen takový kapitál, jaký si můžete dovolit ztratit.


Co jsou akcie?

Akcie představují vlastnictví části vybrané společnosti. To znamená, že když kupujete akcie, kupujete malou část podniku. Pokud společnost zvýší hodnotu, zvýší se i váš zisk.

Právě v tom spočívá potenciál výdělku, a proto mnoho lidí investuje své peníze do akcií. Někteří to berou jako hazard, což vychází ze skutečnosti, že nikdy nevíte, jakým směrem se trh s akciemi ubere.

Svou hodnotu mohou neustále snižovat, ale také zvyšovat. Cena akcie závisí na tom, o kterou akci konkrétně jde.


Typy akcií

Velké společnosti a korporace, které jsou obchodovatelné na burze, jako jsou například Google, Facebook nebo Apple, vydávají své akcie nejčastěji ve dvou variantách. V následující části si obě vysvětlíme.

Kmenové akcie

Jedná se o podíl ze společnosti, což tedy znamená podíl investora na ziscích ale i ztrátách dané společnosti. Investor, zvaný také akcionář, má jako držitel těchto akcií právo volit představenstvo společnosti a spolu s ostatními akcionáři rozhodovat o chodu společnosti.

To zahrnuje rozhodování ve věcech, jako například zda si jím vybraná společnost své zisky ponechá pro potřebu dalších investic, nebo je rozdělí mezi akcionáře jako dividendy. Dividenda je šek, respektive elektronický depozit zasílaný vlastníkovi akcií.

Prioritní akcie

Tento typ akcií funguje tak, že podíly na zisku jsou vypláceny v předem stanovené výši a čase. Svým akcionářům jsou vypláceny přednostně, tedy ještě před vyplacením majitelů kmenových akcií.

Jsou pro akcionáře výhodné zejména v tom případě, pokud jím vybraná společnost zbankrotuje. Akcionář do takového typu akcií, má jako držitel akcií přednostní právo navrácení jím investovaných peněz v konkurzním řízení.


Jak investovat do akcií?

Podobně jako u nemovitostí nebo jiného způsobu investování, i hodnota akcií se postupem času mění. V závislosti na nabídce, poptávce a hospodářských výsledcích společnosti jejich cena klesá a roste.

Nabídka v tomto případě představuje počet investorů, kteří jsou ochotni své akcie v určitém okamžiku prodat. Poptávka naopak představuje počet investorů, kteří chtějí akcie pořídit. Akcie se obchodují na burzách. Najdete je v různých státech světa a pracují nezávisle na sobě.

Funguje to tak, že má-li společnost, jejíž akcie chcete koupit, sídlo v USA, bude se obchodovat na amerických burzách, jako například NYSE nebo NASDAQ. Pokud má zase společnost sídlo v Německu, její akcie budou obchodovatelné na německé burze Börse Frankfurt.

V dnešní době už můžete investovat do akcií společností velmi jednoduše z pohodlí vašeho domova využitím služeb online brokera. Online broker je platforma umožňující snadno a pohodlně investovat do akcií světových společností, jako například akcií společnosti Apple či Facebook.

Investování do akcií s Freedom24

Internetová obchodní platforma a aplikace Freedom24 nabízí obchodování s více druhy investic. Naleznete zde akcie, ETF fondy, opce, futures a další volně obchodovatelná aktiva. Celkový počet typů aktiv obchodovaných u Freedom24 je dokonce více než 1 milion!

S platformou máme osobné zkušenosti a velmi dobře obstála i v našem testování (o výsledcích se můžete dočíst více v naší Freedom24 recenzi).

Výhodou je i možnost si obchodování vyzkoušet bez peněz v rámci demo režimu. Jestli tedy chcete začít obchodovat akcie u solidní společnosti s dobrým jménem, stačí kliknout na tlačidlo níže a můžete začít.

Investovat s Freedom24


Jak koupit akcie?

Pokud jste začátečník, doporučujeme využít investiční platformu Freedom24. Založení účtu je zdarma a vy můžete na neomezeně dlouhou dobu vyzkoušet investorský demo účet bez rizika ztráty vlastních finančních prostředků.

Později, když se blíže seznámíte s obchodováním cenných papírů na burze, doporučujeme vyzkoušet kopírování úspěšných obchodníků, takzvaný social trading. Přečtěte si naši kompletní recenzi platformy Freedom24.

Obchodování s akciemi pro začátečníky jsme pro vás shrnuli do těchto kroků:

  • Založení investorského účtu
  • Výběr vhodných akcí
  • Vklad finančních prostředků
  • Obchodování

Obchodování s akciemi pro začátečníky

Investování a obchodování s akciemi není vůbec složité, proto se jedná o vhodné investice pro začátečníky. Ve Financer.com jsme se pokusili celý proces co nejvíce zjednodušit a shrnuli jsme jej do následujících kroků.

1. Výběr vhodného makléře

V případě, že chcete začít obchodovat s akciemi, musíte si nejprve vytvořit profil u spolehlivého obchodníka s cennými papíry. Různí makléři mají různé možnosti. Některé jsou zaměřeny na širokou škálu akcií a investičních příležitostí, zatímco jiné se odlišují tím, že mají nízké provize z určitých druhů investic.

Určitě jste se již setkali s tím, že vám možnost investic do akcií nabízela i ve vaší bance. Avšak banky si za obchodování s akciemi často účtují relativně vysoké poplatky, a právě proto jsou nejlepším místem k obchodování s akciemi nezávislé obchodní platformy.

Existuje spousta různých akciových platforem a na tom, kterou si vyberete dost záleží. Různé platformy jsou vhodné pro různé účely a méně vhodné pro jiné. Jestli ale hledáte tu, která je celkově nejlepší, můžeme odporučit Freedom24, která z našeho textu vyšla nejlíp.

Vybraný 45 krát
  • Můžete investovat do více než 1 milionu produktů
  • Máte k dispozici více než 40 000 mezinárodních akcií.
  • Zakoupené akcie a ETF plně vlastníte.
  • Neinvestované peníze vám mohou vynést až 8,80 % ročně.
RegulaceCySEC
Minimální vkladŽádný
Provize0.02 € za akci
Demo účet30 dní zdarma
Poplatek za nečinnostŽádný
Poplatek za vkladŽádný
Poplatek za výběr7 €

2. Vložení peněz na účet

Po úspěšném nastavení a výběru obchodní platformy je čas převést peníze na svůj účet. Na tom, kolik investujete nezáleží.

Cílem je koupit si svoji první akci, abyste si později mohli koupit další. Na některých platformách, například. eToro, pro začátek musíte vložit částku nejméně 100 dolarů, což odpovídá částce v hodnotě přibližně 4500 Kč. I po této stránce má tedy navrch platforma Freedom24, která minimální vklad v podstatě nemá.

3. Výběr konkrétní investice

Když budete mít peníze na účtu, dalším krokem bude vyhledání a nákup vašich akcií. Na většině platforem je to velmi jednoduché. Můžete začít s akcemi, které už dobře znáte.

Mohly by to být známé společnosti, například být Tesla, Apple nebo Red Bull. Například už na zmiňované platformě Freedom24 je to opravdu jednoduché.


Investování do akcií a poplatky

Založení investorského účtu je u většiny online brokerů zdarma. Při obchodování s akciemi ale musíte očekávat poplatky. Ve Financer.com jsme pro vás shrnuli nejčastější poplatky účtované online brokery, i když jejich výše se může měnit v závislosti na poskytovateli.

Poplatek za nákup nebo prodej akcií

Jak už název říká, tento poplatek zaplatíte při každém nákupu nebo prodeji vašich akcií. Jeho výše se v závislosti na brokerovi může lišit, ale nejčastěji jde o 0,10 až 0,20% z každé vámi provedené transakce.

Poplatek za změnu měny

Hradí se především tehdy, pokud máte investorský účet vedený v jiné měně a nakoupíte na amerických burzách akcie amerických společností v dolarech. Broker si bude účtovat konverzní poplatek.

Existují způsoby, jak si na svůj investorský účet převést finanční prostředky v takové měně, jakou potřebujete pro nákup akcií. Můžete k tomu využít internetovou banku Revolut nebo online směnárnu Wise (Trasferwise).

Pokud vás zajímá, která z uvedených služeb je lepší, přečtěte si naše srovnání Revolut vs Wise (Trasferwise).

Poplatek za nečinnost

Většina brokerů si jej strhává v případech, že vykazujete dlouhodobou nečinnost a na vašem investorském účtu je kladný zůstatek. Někdy se také nazývá také poplatek za správu účtu.

Tímto způsobem vybízí broker investorů k obchodní aktivitě na platformě. Například eToro strhává 10 dolarů, pokud jste nečinní více než 1 rok. Freedom24 naproti tomu žádné poplatky za nečinnost nemá.

Často kladené dotazy

Co jsou akcie?

Akcie jsou malou částí podniku. Pokud vlastníte akcie, stanete se akcionářem a častokrát se můžete podílet na rozhodování o chodu a směřování společnosti.

Jak začít investovat do akcií?

Začít můžete vytvořením bezplatného investorského účtu na jedné z vybraných platforem. Abyste získali lepší představu o tom, jak fungují investice do akcií, doporučujeme vyzkoušet demo účet, na kterém budete mít k dispozici virtuální finanční prostředky. Ty můžete investovat bez rizika ztráty. Více o tom, jak investovat do akcií krok za krokem v našem článku.

Jak nakupovat akcie?

Akcie nakoupíte prostřednictvím obchodníka s cennými papíry. vaše vlastní banka nebo nezávislý obchodník. V praxi platí, že nákup přes nezávislého obchodníka vás vyjde levněji než přes banku.

Do jakých akcií můžu investovat?

Online brokeři v současné době nabízejí široké portfolio obchodovatelných společností v USA, Kanadě, Evropě, Asii a Austrálii.

Kolik peněz můžu vydělat na obchodování s akciemi?

Na tuto otázku neexistuje odpověď. Výdělky nejsou limitovány a při správném odhadu se mohou pohybovat v opravdu vysokých číslech. Mějte však na paměti, že riziko ztráty může být také vysoké.

Za jakou nejnižší částku si můžu koupit akcie?

Záleží na konkrétní obchodní platformě, ale obecně platí, že akcie byste si měli být schopni koupit již od hodnoty 1 USD.

Proč vstupují společnosti na burzu?

Existuje několik důvodů, proč se některé společnosti a celosvětové korporace rozhodnou vstoupit na burzu a prostřednictvím akcií obchodovat svůj majetek.

Na jedné straně akcie pomáhají společnostem zvyšovat jejich kapitál, což usnadňuje investice a expanzi na nové trhy. Na druhé straně je tento finanční instrument pro investory vhodným nástrojem k tomu, kam investovat peníze a ke zvýšení ročních procentuálních výnosů.

Byl tento článek nápomocný?

Buďte první, kdo přidá hodnocení

Náš závazek k transparentnosti
U nás ve Financera.cz jsme odhodláni vám pomoci s vašimi financemi. Veškerý náš obsah se řídí našimi edičními zásadami. V rámci našeho procesu recenzování otevřeně informujeme o tom, jakým způsobem hodnotíme produkty a služby a o tom, odkud pochází naše zisky, se dozvíte v našem zveřejnění informací o inzerci.

Používáním stránky Financera.cz měníte svět.  Dozvědět se více.