TOP 15 nejbohatších zemí světa 2024

  • 10. 9. 2024
  • 13 minut čtení
  • Read Icon 13859 přečtení

Víte, která je nejbohatší země na světě? Bohatství země lze měřit několika způsoby, od HDP na obyvatele po průměrnou hodnotu majetku na osobu.

Na Financera.cz jsme se zaměřili především na HDP na obyvatele a sestavili jsme pro vás seznam TOP 15 nejbohatších zemí světa. Přečtěte si náš článek a zjistěte, která země je nejvíce finančně stabilní a má největší HDP na obyvatele.

Co je HDP a HDP na obyvatele?

HDP (hrubý domácí produkt) je ekonomický ukazatel, který měří celkovou hodnotu všech výrobků a služeb, které jsou vytvářeny v určité zemi za určité období, obvykle za jeden rok.

Tento ukazatel se používá k porovnávání ekonomického výkonu různých zemí a je často považován za jedno z hlavních měřítek hospodářského růstu.

HDP na obyvatele je HDP vydělený počtem obyvatel dané země. Tento ukazatel poskytuje přibližný odhad, kolik výrobků a služeb v průměru připadá na jednoho obyvatele dané země.

HDP na obyvatele se používá k porovnávání životní úrovně různých zemí, protože zahrnuje jak celkovou hodnotu výroby, tak počet obyvatel v zemi. Ukazatel HDP na obyvatele může být použit k porovnávání životní úrovně mezi zeměmi a k určení, které země jsou ekonomicky nejvíce vyspělé.

Seznam TOP 15 nejbohatších zemí světa

Údaje v našem seznam 15 nejbohatších zemí světa jsou převzaty z MMF, který každoročně porovnává HDP jednotlivých zemí, jakož i HDP na obyvatele a určuje tak (mimo jiné) největší ekonomiky světa i nejbohatší lidi. Celý seznam naleznete na stránce Světové banky.

15. Rakousko

HDP | 52.320 $ na obyvatele

Zdroj: tripadvisor.com

15. nejbohatší stát světě je sousední Rakousko. To se v žebříčku vyskytuje již dlouhodobě. Mezi největší a nejznámější rakouské firmy patří například Red Bull, výrobce známého energetického nápoje.

Dále je to výrobce terénních motocyklů KTM, výrobce křišťálů Swarovski, energeticko-petrochemická společnost OMV a mnohé další. Rakousko je světovou jedničkou v oblasti ekologického zemědělství. Důležitou roli v HDP země má i turismus, a to především lyžařská střediska v Alpách a agroturistika.

14. Hong Kong

HDP | 69,049 $ na obyvatele

Zdroj: tripadvisor.com

Navzdory formálnímu začlenění do Čínské lidově demokratické republiky je Hongkong (prozatím) stále ekonomicky nezávislým regionem.

Tento ostrovní městský stát je významným hospodářským centrem jihovýchodní Asie a patří k nejhustěji osídleným místům na světě.

K největším tahounům ekonomiky patří rozvinutý finanční průmysl, výroba sofistikované elektroniky a mezinárodní lodní přeprava.

13. Island

HDP | 69,081 $ na obyvatele

Zdroj: tripadvisor.com

Island tvrdě zasáhla finanční krize v roce 2007, ale od té doby se zotavil a v roce 2024 se opět dostal do seznamu – mezi nejbohatší státy světa se zaradil na 13. místě.

Velká část příjmů země pochází z rybolovu, vodní energie a výroby hliníku. Velké příjmy poskytuje této malé zemi také cestovní ruch.

Zajímavým jevem je pěstování zeleniny a jižního ovoce ve velkokapacitních sklenících u polárního kruhu, které jsou vytápěny geotermální energií. Rostlinná produkce však nepatří k důležitým součástem HDP.

12. Brunej

HDP | 69,275 $ na obyvatele

Zdroj: tripadvisor.com

Dalším z bohatých ropných států zastoupených na tomto seznamu je maličký sultanát Brunej, který se nachází na severním cípu ostrova Borneo.

Ekonomika Bruneje je směsicí zahraničního a domácího podnikání, vládních regulací a sociálních opatření a vesnických tradic. Je téměř výhradně podporována vývozem ropy a zemního plynu, přičemž příjmy z ropného sektoru tvoří více než polovinu HDP.

11. Nizozemsko

HDP | 69,577 $ na obyvatele

Zdroj: tripadvisor.com

Jednou z nejbohatších zemí na světě je i Nizozemsko, které je v současné době na 11. místě, zejména díky výraznému pozitivnímu posunu, kterým země v posledních letech prošla.

Je tomu tak i díky těžbě nerostných surovin, především zemního plynu a ropy, od čeho se odvíjí i průmysl, který tyto nerostné suroviny zpracovává.

Dále je v zemi rozvinutý chemický, strojírenský, elektrotechnický, potravinářský, ale také textilní průmysl. Výhodná poloha země nahrává i obchodu, v Rotterdamu tak najdeme přístav Europort, který je momentálně třetím největším na světě.

10. Dánsko

HDP | 74,005 $ na obyvatele

Zdroj: tripadvisor.com

Desátá příčka v našem žebříčku nejbohatších zemí světa patří Dánsku. Vysoké HDP země pochází z velkého výrobního průmyslu, chemických výrobků, elektroniky, designového zboží, nábytku a textilu. Kromě toho má Dánsko významné přírodní zdroje ropy a plynu, jakož i velké příjmy z rybolovu a zemědělství.

Mezi největšími firmami v zemi naleznete například hračkářskou korporaci The Lego Group, která je ve světě proslavená stavebnicemi Lego. Další významnou společností je logistická firma Maersk, která je největším provozovatelem kontejnerových lodí na světě.

9. USA

HDP | 76,398 $ na obyvatele

Zdroj: tripadvisor.com

USA jsou jedinou zemí na seznamu nejbohatších zemí, která je v top 10 jak z hlediska HDP na obyvatele, tak celkového HDP a v roce 2024 zůstávají stabilně největší světovou ekonomikou, ačkoli Čína je nyní těsně pozadu.

Spojené státy americké jsou obrovská země s diverzifikovanou ekonomikou. Bohatství jim přinášejí jak přírodní zdroje, tak i vyspělé technologie, poskytování finančních služeb a armádní průmysl.

Je ale potřeba podotknout, že rozdíl mezi bohatými a chudými je bohužel ve Spojených státech velmi velký a i přes vysoké celkové HDP na obyvatele je poměrně velká část populace považována za chudou.

8. Švýcarsko

HDP | 83,598 $ na obyvatele

Zdroj: tripadvisor.com

Alpský stát s bílým helvétským křížem na vlajce nacházející se mezi Německem, Rakouskem a maličkým Lichtenštejnskem se pravidelně umísťuje v pořadí nejbohatších zemí světa, a přestože v poslední době poněkud klesl, stále se drží na úctyhodném osmém místě.

Primárními zdroji příjmů ve Švýcarsku jsou především bankovnictví a cestovní ruch. Je téměř jisté, že nejvýznamnější banky na světě mají sídlo nebo účty vedené právě ve Švýcarsku.

Stát má ale nadstandardně rozvinuté i jiné druhy průmyslu, především hodinářství, jemné strojírenství, chemicky průmysl, farmaceutický průmysl a tak dále. Švýcarsko je domovem společností jako je Rolex, Nestlé, Logitech, Novartis, Toblerone, Omega, Tissot či Adecco.

7. Spojené arabské emiráty

HDP | 87,729 $ na obyvatele

Zdroj: tripadvisor.com

Spojené arabské emiráty, SAE nebo jen Emiráty, jsou federací sedmi konstitutivních emirátů na Blízkém východě, rozkládající se ve východní části Arabského poloostrova při pobřeží Perského zálivu.

Původ bohatství SAE asi nikoho moc nepřekvapí, je to samozřejmě ropa a s ní spojené produkty. Kromě toho se však emiráty zejména v posledních letech snaží diverzifikovat svou ekonomiku a vynakládají na to nemalé prostředky.

Volný obchod, nízká daňová sazba a nulová daň z příjmu např. učinily z nejznámějšího emirátu, Dubaje, oblíbené obchodní centrum. Dubaj je také obrovským dopravním centrem směrem na Východ a může se pochlubit největším objemem mezinárodní přepravy cestujících na světě.

6. Bermudské ostrovy

HDP | 95,837 $ na obyvatele

Zdroj: tripadvisor.com

Možná poněkud překvapivě patří mezi nejbohatší země i Bermudské ostrovy, britské zámořské území ležící v Atlantickém oceánu.

Veľkým zdrojom príjmov je pre Bermudy samozrejme turizmus, tam to ale nekončí. Bermudy mají nízké daně z příjmu, vláda získává většinu svých příjmů z cel a různých daní z nemovitostí a cestovního ruchu.

V důsledku toho se území stalo významným offshore finančním centrem a své pobočky zde zřídilo mnoho pojišťoven a investičních společností, zejména z geograficky poměrně blízkého USA.

5. Katar

HDP | 114,648 $ na obyvatele

Zdroj: tripadvisor.com

Není žádným překvapením, že v našem žebříčku nejbohatších zemí figuruje i další stát z Arabského poloostrova, Katar. Tento emirát profituje zejména z těžby a vývozu ropy a zemního plynu.

V rámci dlouhodobé strategie se už nechtějí nadále spoléhat jen na přírodní zdroje a proto v posledních letech vhodně diverzifikovaly hospodářství a přitáhly do země společnosti, které jsou světovými lídry v oblasti technologií.

Není asi žádným překvapením, že obyvatelé Kataru neplatí žádnou daň z příjmu. Od roku 2017 však byli zavedeny daně u produktů, které vážně poškozují zdraví, tedy například fast foody, slazené nápoje nebo cigarety.

4. Norsko

HDP | 114,898 $ na obyvatele

Zdroj: tripadvisor.com

Norsko patří mezi nejdražší a zároveň nejbohatší země v Evropě. I spousta Čechů si to zejména v letních měsících namíří na sever našeho kontinentu, spíš jako na dovolenou se tam ale jezdí pro lepší výdělek.

Kromě toho, že může Norsko těžit ze svých velkých zásob ropy a zemního plynu, část hospodářství tvoří také dřevozpracující průmysl a energetika. Téměř 99% energie pro Nory zajišťují vodní elektrárny a pro norskou ekonomiku je pozitivní i nejnovější letošní objev významných ložisek vzácných minerálů.

3. Irsko

HDP | 126,905 $ na obyvatele

Zdroj: tripadvisor.com

Irsko zažilo v posledních desetiletích výrazný ekonomický boom, a z toho důvodu druhá příčka v tomto žebříčku může být pro někoho mírným překvapením. Faktem však je, že se dnes tento stát řadí mezi nejbohatší země Evropy.

Uvědomíme-li si však, že tento stát je považován za evropský inkubátor technologických startupů, sídlí zde gigant Facebook a jednu z větších poboček zde má i Google, je to více pochopitelné.

Irským vládám se již dlouhodoběji daří vytvářet prostředí vhodné pro tento druh podnikání několika vydařenými reformami podnikatelského systému.

2. Singapur

HDP | 127,564 $ na obyvatele

Zdroj: tripadvisor.com

Stát tak malý, že ve skutečnosti je to jen jedno město se stejnojmenným názvem, Singapur. Patří tak k nejhustěji osídleným státům světa a životní úroveň Singapurců je velmi vysoká. Jedným z důvodů je, že z hlediska HDP na obyvatele se jedná o 2. nejbohatší zemi světa.

Z čeho tento „státeček“ profituje nejvíc? Na jedné straně je díky nízkým daním a otevřené ekonomice domovem několika digitálních fin-tech společnosti a finančním centrem Asie.

Na straně druhé je zase jeho skvělá geografická poloha, kterou Singapur chytře využil především pro účely námořní a lodní přepravě zboží. Stát kromě toho také patří k světovým hráčům v oblasti výroby elektroniky a strojírenském průmyslu.

1. Lucembursko

HDP | 142 213 $ na obyvatele

Zdroj: tripadvisor.com

Pro mnohé to bude překvapení, ale nejbohatší zemí je (z hlediska HDP na obyvatele) Lucembursko. Země je sice větší než Monako nebo Andora, ale stále dostatečně malá na to, abychom ji mohli zařadit k mikro státům.

Podobně jako Švýcarsko, její bohatství pochází především z bankovnictví a může se pyšnit jednou z nejnižších mír nezaměstnanosti na světě.

Sídlí zde více než 200 bank a díky příznivému daňovému režimu se země stala také evropským sídlem mnoha velkých společností, jako jsou Google, Amazon, Microsoft, HSBC a Ferrero.

Jak je na tom v seznamu Česko?

Česko se momentálně nachází v tomto žebříčku na 35. místě s HDP 49,945 dolarů na jednoho obyvatele, což je překvapivě výrazné zlepšení oproti předchozím obdobím.

Před námi jsou státy jako Malta, Itálie, Estonsko, Slovinsko. Nedávno se nám podařilo předstihnout země jako Kypr a Estonsko a za námi se umístily i sousední země jako Polsko, Maďarsko a Slovensko.

Pokud vás tento článek zaujal, budeme rádi když si přečtete i jiné naše zajímavé články:

Byl tento článek nápomocný?

5 lidí z 7 toto považuje za nápomocné

Zdroje

Dominika Múdra je Country Manager pro web Financera.cz. Dlouhodobě se zajímá o oblasti jako jsou osobní finance, finanční gramotnost a investování. Ráda vám pomůže s vašimi finančními rozhodnutími.

Sdílet na
Read Icon 13859 přečtení

Prohlédněte si naše témata

Používáním stránky Financera.cz měníte svět.  Dozvědět se více.