Nejlepší kreditní karta 2024

Autor:  Dominika Múdra
|
Poslední aktualizace: 2. 10. 2024

Dobře využívaná kreditní karta vám přinese mnoho výhod. Slevy, bezúročné období, členské výhody a navíc si s ní i zlepšíte bonitu. Oproti Česku se navíc v zahraničí jinak než kreditní kartou ani zaplatit nedá.

Kreditní karta je dobrý sluha

Jestliže víte, jak s kreditní kartou zacházet, její pořízení vám přinese mnoho výhod. U nás zatím nejsou až tak rozšířené, takže si často pleteme kreditní karty s debetními. Případně označujeme všechny karty za kreditky.

Debetní karta je navázaná na váš běžný účet u banky. Ulehčuje vám placení, protože nemusíte pro každou korunu letět k bankomatu jen proto, abyste si vybrali peníze z účtu.

Z toho také vyplývá, že dokážete debetní kartou zaplatit jen tolik, kolik skutečně na účtu máte. Jednoduše řečeno, když v obchodě u kasy použijete debetní kartu, tak za nákup přímo platíte.

Kreditní karta je na rozdíl navázaná na vaši půjčku u banky, která je vám poskytována ve formě revolvingového úvěru. Získáte úvěrový limit, do kterého můžete čerpat prostředky, které pak postupně splácíte zpátky. Když vytáhnete v obchodě kreditní kartu, tak si na nákup vlastně půjčujete.

Jenže kreditní karta vám taky poskytuje určitý manévrovací prostor navíc. Na jedné straně vám dá flexibilitu při půjčení peněz a na straně druhé vám dá větší prostor při splácení.

Tohle je něco, co vám běžný spotřebitelský úvěr nebo rychlá půjčka jednoduše nemůžou nabídnout. Ne vždy je samozřejmě nejlepším vhodným řešením, ale jinak vám nabídne možnosti, které běžně jinde nejsou.

Výhody kreditních karet

Kreditní karta opravdu dobře slouží, a mezi její největší přednosti patří následující věci.

Komfort

Peníze na placení máte neustále u sebe a nemusíte hledat bankomat, jakmile vám dojde hotovost. Většina obchodníků u nás přijímá peníze bezhotovostně, takže kreditní karty budou stále oblíbenější. Když ji aktivně nevyužíváte, může sloužit i jako krizová rezerva do doby, než si našetříte.

Bezúročné období

Mezi největší výhody kreditních karet patří dlouhé bezúročné období. Půjčené peníze tak máte mnohdy až na 55 dní zdarma. Je to dost času na to, abyste postupně uhradili dluh ze dvou výplat. Vlastně dokáže posloužit i jako půjčka zdarma, kde asi jediný poplatek bude tvořit pár desítek korun měsíčně za vedení karty.

Dejte si ale vždy pozor, abyste půjčku doplatili v tomto bezúročném období. Úroky na kreditních kartách sice nedosahují až takových výšek jako rychlé půjčky, ale stále se pohybují mezi 10 a 25 procenty ročně. Není to sice likvidační úrok oproti jiným formám půjček, ale i tak je znát.

Flexibilita splácení

Vždy je nejlepší každý měsíc celý dluh doplatit, nicméně ne pokaždé to jde. U kreditní karty jsou naštěstí nastavené minimální hodnoty splátek poměrně nízko. Minimální splátku musíte zaplatit v každém případě, jinak zbytek limitu kreditní karty můžete doplácet kdykoli a jakkoli velkými částkami navíc.

Dejme tomu, že jeden měsíc vyčerpáte celý 10 tisícový limit své karty a nezvládnete ho později vyrovnat najednou. Tak zaplatíte minimální splátku (kterou máte třeba 200 korun) a po zbytek měsíce můžete klidně i každý den poslat dodatečnou splátku – jeden den 500, další tři dny po deseti korunách. Ve splácení kreditní karty vás opravdu nic neomezuje.

Máte přehled o výdajích

Banky a další vydavatelé vám na konci měsíce posílají papírové nebo elektronické výpisy o všech pohybech na účtě. Stejně je to i u kreditních karet – všechny platby máte přehledně sepsané, takže vidíte kde, kdy a za kolik jste co koupili. Mít přehled je dobré. Případně si můžete nastavit i týdenní limity a nechat si poslat upozornění, když se k nim budete blížit.

Vybudujete si dobré záznamy

Po 18 narozeninách jsme se z finančního pohledu teprve narodili. Žádná banka a ani jiná firma o nás prakticky nic neví – netuší, jak dobře a spolehlivě budeme splácet. Právě proto nemá mnoho mladých lidí moc dobrou šanci na vysoký úvěr nebo vyšší leasing.

Kreditní karta je sice malá půjčka, ale v registrech se vypůjčená částka sčítá. Můžete mít sice limit třeba jen 5 000 korun, ale už po roce používání můžete mít v registrech propsané, že jste si vypůjčili přes 50 tisíc, které jste bez nejmenších problémů vrátili v pořádku.

Po životním startu k vám panuje od finančních společností menší nedůvěra. Pravidelným využíváním a bezproblémovým splácením kreditní karty ale vysíláte znamení, že jste spolehliví a své závazky dodržujete. S touto pomocí si vybudujete do života lepší bonitu, která vám později může pomoci i se získáním hypotéky.

Dobrý společník do zahraničí

Kreditní karta je dobrým společníkem na cesty do zahraničí. A někdy je vyloženě nezbytná. Peníze si můžete v zahraničí vybrat kdekoli – nikdy nevíte, kdy může přijít výdaj, který by vás normálně donutil vrátit se zpátky.

S kreditní kartou máte možnost tuto situaci přečkat, a také je řešením, když nevíte, kolik peněz budete přesně potřebovat, protože čerpáte jen tolik, kolik skutečně potřebujete. V tomto případě je lepším řešením než financovat své cestování pomocí spotřebitelského úvěru. Navíc v západních zemích většina obchodníků bere jen kreditní karty. Debetní vám přijmout nemusí.

Ochrana nákupů

Jde o takzvaný chargeback. Může se stát, že vám bankomat nevydá peníze (i když je zaúčtuje), obchodník na internetu nedodá zboží nebo strhne vyšší částku, případně vám odejde stejná platba dvakrát.

Můžete proti tomu podat reklamaci a nechat si vrátit peníze. Chargeback trvá chvíli déle, ale své peníze dostanete zpátky. Hlavní je bance nebo vydavateli karty doložit co nejvíce důkazů a dokladů o tom, že jste vše napřed zkusili řešit s obchodníkem a ten vaši žádost odmítl.

Členské výhody

Většina kreditních karet se dá získat s cestovním pojištěním nebo pojištěním osobních věcí. Spolu s možností čerpat kdykoli jakoukoli částku budete potřebovat tak získáte i pojištěná zavazadla, léčebné výlohy, nebo zaplacenou asistenci na telefonu.

Navíc často mívají banky nasmlouvané se svými obchodními partnery různé slevy a výhody. Například Moneta nabízí ke svým kreditkám program bene+ ve kterém dostanete u vybraných obchodníků určitá procenta z vašeho nákupu zpátky na účet.

Kreditní karty cashback

I mnoho jiných kreditních karet také nabízí členské výhody. Mezi ně patří vrácení části peněz z nákupu zpět (cashback) nebo další exkluzivní slevy u vybraných obchodníků. Některé nabízí dokonce i letecké míle nebo přístup do leteckých salonků na letištích.

Mezi oblíbené výhody patří i to, že se dá na jeden účet vydat více kreditních karet, případně bezkontaktních nálepek. Jeden účet tak může sloužit pro celou rodinu, stačí si dobře nastavit jednotlivé limity.

Vydají kreditní kartu i mě?

Pro vydání kreditní karty je vyžadovaný pravidelný a dostatečný příjem. Platí i to, že čím vyšší máte příjem, tím vyšší můžete dostat limit na kreditní kartě. Zhruba se dá počítat s tím, že se limit bude blížit třetině vašeho příjmu.

Také vám kreditku vydají až od 18 let, i když si některé společnosti tuto hranici posunuly výše. Jde o to, že se technicky stále jedná o půjčku, takže jako klient musíte být plnoletý.

Překážkou je dost často vážnější záznam v registrech, protože banky a další společnosti požadují dobrou schopnost splácet. Není až takový problém vydat kartu mladému člověku bez jakýkoli záznamů, ale vydat kreditku mladému člověku se záznamy je už dost komplikované.

Závěrem

Použijte naše porovnání kreditních karet a vyberte si svou ideální kreditku na cesty do zahraničí, na nečekané drobné výdaje i na běžné nákupy se slevami.

Více informací i popis odměn a výhod naleznete vždy u konkrétního vydavatele kreditní karty.

Několik tipů

  1. Každý měsíc splaťte vždy nejlépe celou částku. Nenaběhnou vám případné úroky a navíc budete mít své utrácení pod větší kontrolou. Využívejte bezúročné období naplno, ale opravdu vždy zaplaťte celou částku před jejím koncem. Necháte-li dluh na kreditce narůst a splácíte ho jen minimálními splátkami, může být ve výsledku ještě dražší než rychlá půjčka . Některé banky také nabízejí automatické dorovnání a splacení půjčené částky ke konci měsíce. Nemůže se vám tedy stát, že byste na splátku zapomněli a naskočilo vám nechtěné penále.
  2. Pokud se rozhodujete o koupi zcela konkrétní a navíc drahé věci, bývá často výhodnější si požádat o klasický spotřebitelský úvěr. Je sice trochu delší a složitější na vyřízení, ale u banky nebo u některých lepších nebankovních společností se dostanete i na polovinu úrokové sazby. Výhodou kreditní karty je bezúročné období, ale u vyšších částek by se kreditka mohla nepříjemně prodražit. Na to je potřeba si dát opravdu pozor a vše si v klidu spočítat.
  3. Nikdy, opravdu nikdy nevybírejte kreditní kartou z bankomatu. Poplatky u takových transakcí jsou běžně vyšší, než u výběru debetní kartou.
  4. Vyberte si kartu, která vrací procenta z každé platby a plaťte kartou dokud to dává smysl. Mnoho bank nabízející vrácení peněz z platby kreditní kartou má totiž nastaven maximální limit odměny, kterou Vám poskytnout. Většinou se bavíme o stokorunách. Pokud dosáhnete danného měsíčního limitu, není třeba v účelovém používání krditní karty pokračovat. Jiné baky nabízejí bodový systém, jako náhradu za hotovost, díky němuž můžete dosáhnout na zvýhodněné podmínky u obchodních partnerů banky. Také nakupujte u partnerů zapojených do programu dané kreditní karty, můžete tak ušetřit nezanedbatelné částky.
  5. Nepoužívejte kreditku, pokud nedokážete udržet nákupní apetit na uzdě a utratíte více, než budete schopni včas vrátit. Kreditní karta je totiž dobrý sluha, ale špatný pán.
Náš závazek k transparentnosti
U nás ve Financera.cz jsme odhodláni vám pomoci s vašimi financemi. Veškerý náš obsah se řídí našimi edičními zásadami. V rámci našeho procesu recenzování otevřeně informujeme o tom, jakým způsobem hodnotíme produkty a služby a o tom, odkud pochází naše zisky, se dozvíte v našem zveřejnění informací o inzerci.

Dominika Múdra je Country Manager pro web Financera.cz. Dlouhodobě se zajímá o oblasti jako jsou osobní finance, finanční gramotnost a investování. Ráda vám pomůže s vašimi finančními rozhodnutími.

Sdílet na

Často kladené dotazy

Co je kreditní karta?

Kreditní karta je vlastně klasická platební karta, která je ale spojena s revolvingovým úvěrem. V případě kreditní karty tak utrácíte vlastní peníze, ale si je v rámci předschváleného úvěrového rámce půjčujete. Kreditní karta je tak specifickým druhem půjčky, kterou lze využívat opakovaně.

Jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou?

Debetní karta slouží k pohodlnějšímu placení z vašeho běžného bankovního účtu. Kdykoli tedy platíte, jsou vám strhávány peníze z vašeho účtu – používáte tak své vlastní prostředky – a dokud nemáte zřízený kontokorent, nemůžete jít do mínusu.

Kreditní karta naopak slouží jako pohodlná forma půjčky, v bance nebo jiné společnosti máte založený revolvingový úvěr. Používáte v podstatě peníze banky, které vracíte až později. Získáte úvěrový limit a kdykoli platíte nebo vybíráte kreditní kartou, půjčujete si od banky nebo nebankovky peníze. Kreditní karta celé půjčování usnadňuje, protože si nemusíte každou jednotlivou částku půjčovat zvlášť.

Když půjčené prostředky splatíte v bezúročném období (bývá 30 až 55 dní), nezaplatíte navíc žádné úroky. Ty se dostávají na řadu teprve až po skončení tohoto období, a pak se obvykle úročí mezi 12 a 25 procenty ročně.

Jaké jsou výhody kreditní karty?

Prakticky všechny kreditní karty nabízí nějaké výhody pro jejich držitele. Pořízením jakékoli kreditní karty získáte pohodlný způsob placení v obchodech a na internetu, přístup k určité finanční rezervě, která může být i zdarma při splacení v bezúročném období a většinou i základní balíček pojištění osobních věcí, základní cestovní pojištění nebo asistenční služby.

Jsou cestovní pojištění karet stejná?

Ne nutně. Jednotlivé kreditní karty se ohledně cestovního pojištění dost liší a bývají u nich někdy obrovské rozdíly. Některé kreditní karty nenabízejí cestovní pojištění vůbec, zatímco jiné jen za příplatek. U jedné karty může být nabídka cestovního pojištění ještě za lepších podmínek než v pojišťovně a s mnohem lepším krytím, u jiné zase dostanete jen základní balíček pro cesty po Evropě.

Záleží skutečně společnost od společnosti, jaké má nasmlouvané podmínky. Některé kreditní karty mají vysoká krytí prakticky na všechno, jiné vás mohou chránit jen u pár položek a ještě s nízkými limity. Vždy si tedy pozorně přečtěte, na co přesně se bude vaše cestovní pojištění vztahovat. Pokud jedete do zahraničí na delší dobu, není od věci si sjednat i další různá připojištění, pokud na to vaše kreditní karta nebude stačit.

A poplatky za výběr z bankomatu?

Právě u kreditních karet se doporučuje vybírat z bankomatu jen opravdu v nouzi. Pokud u své karty nemáte alespoň pár výběrů měsíčně z bankomatu zdarma, často vám naúčtují dost tučné poplatky. Ty můžou být formou základního poplatku za výběr společně s nějakými procenty z vybírané částky.

Tenhle styl poplatku za výběr platí hlavně u výběrů v České republice, protože v zahraničí budete připlácet bance ještě další poplatky navíc – minimálně za převod měn, za výběr ze zahraničního bankomatu jiné banky a podobně. Obecně se u kreditních karet s výběrem z bankomatu moc nepočítá, protože slouží skutečně jen jako záložní možnost.

V jaké měně se mi budou strhávat platby?

Při placení kreditní kartou v zahraničí platíte v měně toho daného státu. V Rakousku se vám tedy budou zaúčtovávat eura, v Anglii libry a ve Spojených státech americké dolary. Banka vám zaplacenou částku napřed zablokuje právě v této cizí měně. Až pak dojde k samotnému zaúčtování, banka tyto částky přepočítá podle platného denního kurzu, k němu si ještě navíc připočte kdekoli od 0,1 do 2 procent poplatku za samotný převod měn.

Je tedy dobré mít na účtě více peněz, protože pokud takovéto platby moc neprovádíte, nemusíte mít přesnou představu o tom, kolik zaplatíte na poplatcích navíc. Případně u častých nákupů si vyberte takovou kreditní kartu, která poplatky za převod měn bude mít minimální, a pro pravidelné cestování bude lepší kreditní karta rovnou v cílové cizí měně.

Co v případě krádeže?

Krádež kreditní karty je pěkně nepříjemná situace. V tomto případě okamžitě kontaktujte policii a vaší banku. Banku asi raději dříve, aby se předešlo zneužití vaší karty. Banky mají na tyto případy zřízené vlastní nonstop oddělení technické podpory a vaši kartu ihned zablokují. Případně ještě můžete zavolat na bankovní infolinku.

Prevence: Většinou tato důležitá čísla nemáme uložená. Číslo na běžnou zákaznickou podporu bývá napsané na zadní straně kreditní karty, takže minimálně k němu nebudete mít po odcizení přístup. Právě proto si ještě dnes najděte na stránkách vaší banky dvě čísla – na zákaznickou infolinku a na oddělení blokací – a uložte si je:

  • Do kontaktů telefonu
  • Na váš email – v případě ztráty telefonu
  • Na kartičku nebo papírek, který budete nosit třeba v kapsičce bundy

V tomto případě pak budete mít i při cestách po zahraničí stále přístup pro případné zablokování.

Jaký je rozdíl mezi kartami Visa a Mastercard?

Jsou zde minimální odlišnosti a v některých oblastech nejsou ani žádné. Respektive hlavní čtyři společnosti – VISA, Mastercard, Diners Club a American Express – jsou jen vydavatelé karet a zároveň zpracovatelé transakcí. Po technické stránce si jsou všechny kreditní karty rovny, rozdíl je jen v tom, která společnost zaúčtuje platbu.

Skutečně jediný větší rozdíl je ten, že v Evropě jde kartou Mastercard platit u více prodejců. Mastercard má s evropskými prodejci lepší vztahy a lepší reputaci, takže její nálepku uvidíte v každém obchodě. Na pomyslném druhém místě je VISA, která je rozšířená jen o trošku méně. Jinak mezi těmito dvěma kartami žádné rozdíly prakticky nejsou.

Co je to předplacená karta?

Předplacená platební karta funguje jako klasická debetní karta u jednorázového běžného účtu. Na předplacenou kartu si předem vložíte určité peníze a pak s ní platíte jako s jakoukoli jinou debetní kartou. Nehrozí prakticky žádné riziko zneužití, protože používáte jen své vlastní peníze a navíc z osobního konta, které je vytvořené jen pro tuto konkrétní kartu.

Nemůžete tedy jít do minusu, váš jednorázově vytvořený účet nikdo nezneužije a karta je sama o sobě nedohledatelná. Jsou s ní spojeny určité základní poplatky, které nebývají až tak vysoké. Mezi výhody předplacené platební karty tak patří bezpečnost, anonymita, snadné dobíjení prostředků a zacházení s nimi.

Právě tato anonymita je poměrně nebezpečná, a tak tyto karty mají bez důkladného ověření vaší totožnosti opravdu nízké limity plateb – maximálně pár tisíc. Kvůli riziku praní špinavých peněz, financování terorismu a možným finančním podvodům však u nás postupně předplacené platební karty z trhu mizí jedna za druhou, protože se špatně regulují i kontrolují.

Byl tento článek nápomocný?

Buďte první, kdo přidá hodnocení

Jak můžeme tento příspěvek zlepšit? Vaše zpětná vazba je neveřejná.

Používáním stránky Financera.cz měníte svět.  Dozvědět se více.