Znáte to. Rozličné letáky, banery, či dokonce reklamy na půjčky. Úvěrové společnosti znají rozličné způsoby, jak vás nalákat vzít si půjčku, kreditní kartu nebo revolvingový úvěr, a to i v případě, kdy je úplně nepotřebujete.
Úvěrové společnosti, ať už se jedná o banky nebo nebankovky, musí své klienty o všech podmínkách informovat předem, ještě před samotným uzavřením smlouvy. V ideálním případě si tyto podmínky několikrát přečtete a doma v klidu promyslíte.
V případě, že jste si půjčku (která není sjednána k bydlení) rozmysleli, můžete od ní odstoupit a vypůjčené peníze vrátit (obvykle do 30 dnů). Stejné pravidlo platí i pro různé věci, které jste si za vypůjčené peníze koupili. Odstoupení od kupní smlouvy můžete provést do 14 dnů vrátit.
Jde odstoupit od smlouvy bez důvodu?
Jde to, ovšem jen v případech daným zákonem. Bez udání důvodu odstoupíte například i od spotřebitelského úvěru, od nákupu zboží nebo čehokoli dalšího.
Odstoupit můžete do 14 dní bez udání důvodu, a to i v případě pokud jste smlouvu uzavírali na dálku. Nejčastěji se tak jedná o nákupy přes internet nebo telefon. Případně se počítají i podpisy smluv mimo obvyklou prodejnu firmy.
Ujídají vám vysoké poplatky brokerů zisky?
Výběrem správného brokera můžete ušetřit více než 10 000 korun ročně.
Kdy začíná běžet 14 dní na rozmyšlenou?
Důležité tu je, že se dvoutýdenní lhůta začíná počítat až ode dne převzetí zboží. Pokud je navíc rozdělené na části, první den 14 denní lhůty začíná běžet až v den převzetí poslední zásilky.
V těchto případech máte právo odstoupit od smlouvy během dvou týdnů, a to bez uvedení důvodu a bez jakýkoliv sankcí.
Jak odstoupit od smlouvy?
Výjimky při odstoupení od smlouvy
Možnost odstoupení od smlouvy během 14 dní od uzavření se vás nebude týkat v mnoha případech – a to i když byla uzavřená přes internet, a tak by měla jít běžně vypovědět bez udání důvodu.
V této části zákona jsou domluvené výjimky, protože u některých položek by zákonné odstoupení od smlouvy nedávalo moc smysl. Například nejde zrušit dodání zboží, které jste si nechali vyrobit nebo upravit na míru.
Časově omezené věci a služby
Nemůžete odstoupit od smlouvy u zboží, které podléhá rychlé zkáze – jde například o potraviny, cukrářské výrobky nebo uzeniny.
I při dodání lihovin, protože je dodavatel může odeslat až po určité době a během této doby se může na trhu kdykoli změnit jejich cena.
Digitální obsah a služby
Lhůta na odstoupení od smlouvy do 14 dní bez důvodu se nevztahuje na služby a software. U digitálního obsahu vás obchod upozorní už při nákupu, že nebudete mít možnost odstoupit od smlouvy.
To samé platí i u služeb, když vám je prodejce už poskytl před uplynutím dvoutýdenní lhůty pro odstoupení. Prodejce vám také nebude moci vrátit peníze, pokud půjde o poskytnutí zdravotnické nebo sociální péče.
Velký přehled, kdy odstoupení nelze využít:
- Služby, které byly již splněny na žádost spotřebitele před uplynutím 14denní lhůty pro odstoupení,
- Zboží a služby, jejichž cena závisí na výchylkách finančního trhu a prodávající či poskytovatel ji neovlivní,
- Zboží upravené podle přání spotřebitele a zboží podléhající rychlé zkáze,
- Audio, video nahrávky a software, porušil-li spotřebitel jejich originální obal,
- Zboží v uzavřeném obalu, které spotřebitel z obalu vyňal a z hygienických důvodů jej není možné vrátit,
- Noviny, periodika a časopisy,
- Digitální obsah, pokud nebyl dodán na hmotném nosiči a byl dodán s předchozím výslovným souhlasem spotřebitele před uplynutím 14denní lhůty pro odstoupení od smlouvy.
Dále se možnost odstoupit od smlouvy podle tohoto vzoru nevztahuje na smlouvy:
- O finančních službách, které mají samostatnou úpravu,
- O poskytování zdravotní péče nebo sociálních služeb,
- O zájezdu a dále o ubytování, dopravě, stravování nebo využití volného času, nabízí-li poskytovatel tyto služby na konkrétní termín nebo během konkrétní doby,
- Uzavírané přes prodejní automaty, automatizované obchodní prodejny, uzavírané provozovateli telekomunikací prostřednictvím veřejných telefonů,
- Týkající se převodu a nájmu nemovitostí, výstavby nebo přestavby budov,
- Jejichž předmětem je sázka, hra nebo los,
- O dodávání zboží běžné spotřeby (třeba potravin, nápojů) do domácnosti spotřebitele.
Nejčastější mýty
Ve Financer.com jsme pro vás ještě na závěr shrnuli nejčastěji mýty, které jsou spojeny s odstoupením od smlouvy o půjčce a od kupní smlouvy.
Vrací se jen nepoužité zboží
Je největší trik, který obchodníci používají. Lhůta 14 dní na odstoupení bez udání důvodu je právě kvůli tomu, aby si zákazník zboží vyzkoušel a právě tak se seznámil s jeho vlastnostmi a podobně. Vynucovat si vrácení nepoužitého zboží tak celou tuhle myšlenku staví na hlavu.
Například u oblečení je nošení nebo vyprání zcela běžný způsob používání a tudíž prodejce nemůže blokovat jeho vrácení tím, že přijímá jen nepoužité zboží.
Povinnost vrátit zboží i s obalem
Když si kupujete výrobek, je předmětem smlouvy právě jen ten výrobek. Prodejce po vás tak nemůže chtít, abyste mu vrátili zboží i s původním obalem. Samozřejmě je musíte zabalit tak, aby se během přepravy nepoškodilo, způsob zabalení je ale zcela na vás.
Výjimka je ovšem v případě, kdy je u součástí zboží i obal – například u sběratelských edic nebo dárkových balení. A také jak už bylo řečené, tohle se netýká cédéček, hudby, filmů, počítačových programů a podobných věcí – jejich rozbalením se celé vrácení znemožní.
Vrácení částky jen na účet
Prodávající má ze zákona povinnost vrátit kupní cenu stejným způsobem, jakým ji přijal. Nemůže tedy po vás chtít, abyste za všech okolností přijali vrácené peníze na svůj bankovní účet. Pokud jste zboží platili bankovním převodem, je vše v pořádku.
Pokud jste ale zboží platili v hotovosti, protože například nemáte běžný účet, nemůže vám obchodník nutit bezhotovostní vrácení peněz. V takové chvíli totiž potřebuje váš souhlas – stačí, když mu ho udělíte v emailu nebo telefonicky.