Někdy se může zdát, že pojmy jako blockchain nebo kryptoměny jsou příliš komplikované. Ve skutečnosti však tomu není úplně tak. Kryptoměny si můžete představit jako takovou digitální měnu. Něco jako když vidíte vaše peníze ve vašem internet bankingu. Fyzicky je nedržíte, ale přesto je máte.
V případě, že převádíte peníze z účtu na účet, ani s nimi fyzicky nepřijdete do kontaktu. S kryptoměnami je to podobně, avšak stále jsou relativně nové a neznámé.
Ve Financera.cz to však rádi přirovnáváme k tomu, že jak jste si před 30 lety neuměli představit platit všude kartou. Tak o dalších možná 20 let, budeme již platit běžně kryptoměnami. Samozřejmě, není to tak jednoduché, ale jen pro představu.
Pro více informací o kryptoměnách, a o tom do jaké kryptoměny se vyplatí investovat si přečtěte náš článek.
Blockchain co to je?
Blockchain je databáze, a ne jen tak nějaká. Jedná se o speciální typ distribuované decentralizované databáze. To znamená, že nemá jedno centrální datové centrum, které by bylo možné zničit. Blockchain na jednom místě nenajdete, proto je svým způsobem nekonečný.
Další speciální vlastností blockchainu je, že nemá žádnou centrální autoritu. To znamená, že nepodléhá kontrole žádné centrální banky nebo jakékoli jiné instituce. Tím je tato technologie naprosto revoluční, a to je jeden z důvodů proč je kolem ní takový rozruch.
Jak funguje blockchain?
Jak jsme již načrtli, existují pravidla týkající se přidávání údajů do této databáze. Následně po uložení dat je prakticky nemožné je upravit nebo odstranit. Data se v průběhu času přidávají do struktur, které se nazývají bloky.
Každý blok je postaven na posledním bloku a obsahuje část informace, která odkazuje k předchozímu bloku. Při pohledu na nejaktuálnější blok můžeme zkontrolovat, zda byl vytvořen po posledním bloku. V případě analýzy daného bloku, tak postupně najdeme i úplně první blok, který se nazývá také blok geneze.
Hash funkce
Blockchain zároveň využívá takzvané hash funkce. Hash funguje jako takové „lepidlo“, které drží bloky pohromadě. Sestává z převzetí údajů libovolné velikosti a jejich přechodu přes matematickou funkci, aby se vytvořil výstup (hash), který má vždy stejnou délku. Tyto hashe jsou zajímavé v tom, že existuje jen malá pravděpodobnost, že najdete dva údaje, které dávají přesně stejný výstup.V praxi funguje blockchain jako distribuovaná účetní kniha, kterou nikdo nekontroluje. To znamená, že nikdo nemá pravomoc kontrolovat a upravovat záznamy mimo pravidla dané knihy. Z tohoto důvodu můžete konstatovat, že účetní knihu současně vlastní všichni účastníci.
Využití blockchainu
V našem článku, jsme již zmínili, že technologie blockchain má obrovský potenciál do budoucnosti. Nesmíme však zapomínat, k čemu se využívá aktuálně, a to jsou kryptoměny. Na úvod je třeba pochopit, že blockchain není synonymum Bitcoinu, ani žádné jiné kryptoměny.
Kryptoměny a blockchain, nejsou ani zdaleka jedno a totéž. Kryptoměny však využívají technologii blockchain, zejména kvůli její decentralizovanosti a bezpečnosti. První kryptoměnou, která byla postavena na systému blockchain, byl samozřejmě Bitcoin.
Výhody a nevýhody blockchainu
- Princip decentralizace
- Distribuovaná databáze
- Vysoká úroveň bezpečnosti
- Odměny za potvrzování transakci
-
Relativně nová technologie