Peníze by před dětmi neměly být tabu. Neměli by do dospělosti vstupovat s tím, že nevědí kolik co stojí, kolik se musí platit za energie nebo že když si půjčí, musí vrátit mnohem víc.
Děti, které si dobré finanční návyky a dovednosti osvojí ještě v dětství budou pak tyto zvyky dobře provázet celým jejich životem. Pokud tedy máte zájem vybavit svého potomka takovými vědomostmi do života, přečtěte si náš článek, ve kterém se dozvíte vše o tom, jak vést své dítě k finanční gramotnosti.
Jak začít děti učit finanční gramotnost
Ale jakým způsobem dětem předat základy finanční gramotnosti? To už je těžší. V základu to ale stejně půjde přes jejich vlastní zkušenosti pod vaším dohledem. Učení o základech peněz vám půjde mnohem lépe, když se zkusíte držet pár pravidel.
Žádná dovednost a ani znalost nejde nikoho dobře naučit, pokud o ní učitel samotný ví jen málo. Své děti nejlépe naučíte o finanční gramotnosti, když také budete vybavení dobrými znalostmi.
Vzdělávejte se
Vzdělávejte se a čtěte, například knihy o investování, načerpejte znalosti o vytváření rodinného rozpočtu a finanční rezervy, případně o důležitosti pravidelného spoření a investování. Ale o tom, jak se zbavit případných dluhů.
Také něco o tom, jak se snižují výdaje, šetří na energiích, a jaké jsou základní návyky finančně gramotného člověka. Osobní finance jsou i o znalostech různých finančních produktů.
To se týká čehokoli od rychlých půjček, spořicích a termínovaných účtů přes kreditní karty, stavební spoření, penzijní připojištění a pojištění obecně až po hypotéky a konsolidace půjček.
Nemusíte se stát vyloženě expertem v oboru. Stačí, když jim vše budete umět vysvětlit srozumitelně, případně budete umět odpovědět na jejich zvídavé dotazy.
Buďte dobrým příkladem
Pokud tak chcete dceři nebo synovi předat znalosti o důležitosti udržování si rezervy na horší časy, budete ji v prvé řadě potřebovat také. Co tím chceme říct je, že musíte být v první radě v oblasti finanční gramotnosti pro děti dobrým příkladem.
Protože říkat svým dětem něco o penězích a přitom dělat úplný opak nikoho nic nenaučí. Více toho pak pochytí z vašich činů, než ze slov. Výhodou je to, že se tím zlepší finanční finanční situace i vám.
Málokdo by dokázal mít o všem přehled, pokud by se pokusil do svého i rodinného života přidat desítky pravidel najednou. Vždy jde o to, budovat si jeden zvyk za druhým a navíc postupovat opravdu pomalu.
Expertem na peníze se nikdo nestane přes noc, prostě to nejde. U dětí by mělo být cílem naučit je potřebné znalosti o financích v průběhu celého jejich dětství a dospívání. Není tak důvod kamkoli spěchat.
Revolut
Při správě vašich osobních financí a plnění cílů vám může pomoct například účet Revolut. K dispozici je zcela zdarma, popřípadě si můžete připlatit za prémiové verze.
Prostřednictvím Revolutu můžete mít své výdaje pod kontrolou, výhodně měnit měny nebo dokonce investovat. K dispozici je také předplacená karta Revolut pro děti – Revolut Junior a speciální karta pro tínedžery – Revolut <18
10 lekcí finanční gramotnosti pro děti
Nedá se učit jen vyprávěním. Většinu věcí si stejně nakonec musíme vyzkoušet sami, než pochopíme jejich důležitost. Stačí tedy krátce něco vysvětlit, ihned ukázat a nechat dítě si to vyzkoušet samo.
Samozřejmě tu budou chyby. Jenže jakékoli chyby, a dokonce i ty s penězi, jsou dobré, dokud se z nich dítě dokáže poučit. Mluvte o nich, probírejte je a časem si děti sami přijdou na to, proč to vlastně chyby jsou. Postupem času se tak vše důležité naučí pomocí vlastních zkušeností.
Na Financera.cz jsme si pro vás připravili seznam 10 lekcí, které by měly vaše děti vědět o penězích a finanční gramotnosti:
1. Kontrola nad vlastními penězi
Pokud děti nevyrůstají s možností zkusit si ovládat vlastní peníze, může se lehce stát, že budou nakonec peníze ovládat je. V dospělosti tak budou žít v domnění, že vždy někdo zaplatí za ně.
Nebudou cítit zodpovědnost za vlastní utrácení a nebude jim vlastná tolik důležitá potřeba plánovat a myslet na svou finanční budoucnost.
Až si pak jednou budou vydělávat sami, budou na ně s velikou pravděpodobností čekat ty samé zkušenosti a znalosti z mládí, tedy nekontrolovatelné rozhazování bez plánování budoucího života.
Je proto vhodné dát (v omezené míře) dětem možnost rozhodovat o části rodinného rozpočtu. Například nad nějakou konkrétní částkou z jedné oblasti výdajů.
Příklad – na jídlo můžete mít vyčleněných 7 tisíc. Zkuste jim dát naprostou svobodu nad tisícovkou z této sumy měsíčně. Usměrňujte je a nechte je snášet následky svých rozhodnutí a postupně můžete hru rozšiřovat i o jiné věci – například oblečení, hračky a dárky.
Tohle vás prakticky nebude stát žádné peníze navíc, vaše dítě jednoduše jen získá kontrolu nad částí rodinného rozpočtu. Stane se tak součástí rozhodování uvnitř rodiny, což zároveň může pomoct upevnit rodinné vztahy a dítě začne získávat i pocit zodpovědnosti za svoje rozhodnutí.
Poprvé to samozřejmě s velikou pravděpodobností skončí tak, že za svou část peněz nakoupí jen zbytečné a neužitečné věci. Až pak budou chtít něco dalšího, budou se muset naučit si na ně našetřit. Nakonec se metodou pokus – omyl naučí vlastnímu rozhodování o penězích.
V tomto případě je důležitá hlavně vaše trpělivost – zbytečně dítě netrestat ale ani nepolevovat. Skutečné poučení se může trvat dost dlouho, ale stále je to lepší, než aby se vše učili v dospělosti sami. V té chvíli už vás totiž nebudou mít tak nablízku, aby vás mohli kdykoli požádat o radu.
2. Finanční cíle a jak jich dosáhnout
Jakmile si děti uvědomí, že nemusí utratit vše do poslední koruny, budou si chtít pořídit něco dražšího. V rámci tohto bodu učení finanční gramotnosti pro deti je důležité je naučit o důležitosti odkládání utrácení peněz a šetření do budoucna na vyšší a dražší cíle.
„Dobře, chceš si koupit tenhle mobil? Zjistíme, kolik stojí… a tohle si potřebuješ našetřit. Pokud si z kapesného ušetříš 400 korun měsíčně, mohl bys ho mít za sedm měsíců.
Pokud bys dokázal ušetřit 700 korun za měsíc, budeš ho moci mít už za čtyři měsíce. Tak jako tak, bude to znamenat trochu omezit sladkosti a nějaké nové hračky.“
Aby to pro ně bylo zajímavější, dají se na počítači jednoduše udělat tabulky, grafy a různé propočty (více o tom, jak vytvořit rozpočtové tabulky i s funkčními předlohami najdete např. tady). Vidět dobře zpracované barevné tabulky může malé potomky pro šetření docela nadchnout. Hlavně když uvidí, jak jejich úspory stabilně rostou.
3. Šetření vše urychluje
Tato část jde ruku v ruce s předchozí lekcí. Pokud je naučíte jak si splnit peněžní cíle, pravděpodobně se to naučí sami o sobě. Je to záležitost zdravého rozumu a děti jsou rozumné dost. Pokud něčeho chci dosáhnout dřív, budu muset více šetřit a méně utrácet.
Stojí za uváženou si s nimi promluvit o šetření a utrácení. Mluvit s nimi o důvodech jejich každého nákupu. Někdy promluva dokáže ukázat důvody nákupu v jasnějším světle. Někdy se i zbytečná věc nemusí zdát tak špatná a někdy i dobrá volba nemusí mít žádný účinek.
4. Jak peníze vydělávají peníze
Tato lekce je o investování, a rozhodně se bude hodit i nám. Pokud chtějí děti dosáhnout krátkodobějších cílů, není složený úrok tak dobře vidět. A i kdyby, za jeden nebo dva roky se prakticky neprojeví.
Co jim takhle navrhnout něco dlouhodobějšího? Šetřit si na základ vlastního bydlení, vybavení domácnosti nebo vysokou školu a cestování, nebo klidně i něco menšího. Ukažte jim, že v určitých investicích se jim peníze budou časem dobře násobit.
Tohle násobení investic jsou totiž peníze, které pracují pro ně. Vlastně to jsou peníze navíc a hlavně zadarmo. Ale cena za jejich službu je průběžné a pravidelně šetření. Jen tak jim pomůžou dosáhnout jejich cílů rychleji.
Naučte je o penězích uvažovat například jako o zrnech obilí. Čím více zrní zasázíte v půdě, tím větší nakonec bude vaše úroda. Když vše rozemelete a nezasadíte vůbec nic, také vám nic nevyroste.
Zní to zjednodušeně a přitaženě za vlasy, jenže rčení peníze dělají peníze funguje prakticky stejně.
5. Tvorba osobního rozpočtu
Nemusí to být nic složitého. Důležitá lekce je ta, že je nutné si výdaje a nakupování plánovat dopředu, místo impulzivního rozhazování kdykoli se objeví trochu vyšší částka.
Stačí něco naprosto jednoduchého, například odkládat si 400 korun na kolo, 400 na něco dlouhodobějšího, 200 korun na dárky a 400 na utrácení. Naučte je, jak tyto částky správně rozkouskovat a jak se do nich v průběhu času vejít.
Udělejte to tak jednoduché a tak snadné jak to jen půjde. Díky tomu si později nebudou myslet, že finanční plánování a rozpočet je něco těžkého nebo složitého. V tuhle chvíli si to myslí stejně většina z nás, ale našim dětem se lepší pohled na rozpočtování bude v dospělosti hodit.
Při tvorbě rodinného rozpočtu je velmi důležité mít přehled o příjmech a výdajích rodiny. K tomu vám mohou pomoci aplikace pro správu vašich financí i rodinného rozpočtu. Ty budou zároveň atraktivní pro vaše malé ratolesti.
6. Účty se platí včas
Má váš dospívající vlastní mobil? Samozřejmě, že má, ale kdo platí účty? Začleňte mu tak do jeho rozpočtu tuhle částku a nechte mu zodpovědnost za hrazení faktur. Když zapomenou, tak jim operátor volání odstřihne.
Tak se naučí platit své účty včas a v pořádku. Mezi další účty pak můžete zařadit splátky auta, pokud už má váš potomek řidičák. Nebo placení internetu a televize.
Když ale necháte vaše deti platit jakýkoli účet s tím, že je to na jejich zodpovědnost, nemusí být také na škodu občas zkontrolovat, jestli je skutečně platí.
7. Dluhy mohou být nebezpečné
Tahle lekce o penězích pravděpodobně nebude dobře pochopitelná pro menší děti. Ty dospívající ale už tenhle koncept určitě pochopí vcelku bez problémů.
Pro důkladné pochopení je nutné, aby se dozvěděli něco o fungování spotřebitelských úvěrů, kreditních karet a dalších formách půjček. Můžou získat vlastní zkušenost, když je necháte si na sebe vzít malou půjčku na auto, nebo kreditní kartu s nízkým limitem.
Brzy se vlastním splácením naučí něco o zodpovědnosti a o tom, že čím více dají na mimořádné splátky, tím více ušetří na úrocích a také, že jim splátky ukrojí značnou část osobního rozpočtu na nákupy dalších věcí a že dluhy samotné mohou být dost skličující.
V tomto ohledu je však také nesmírně důležité, abyste si (hlavně zpočátku) zachovali alespoň částečnou kontrolu nad splátkovým kalendářem a splátkami obecně.
Finanční nástroje mohou při nesprávném zacházení způsobit jak zbytečné výdaje, tak i dlouhodobé negativní dopady. Naštěstí v dnešním světě již není problém mít o těchto záležitostech přehled pomocí online aplikací a sdílených účtů.
8. Větší výdělek urychlí splnění cílů
Když máte cíl, na který si chcete našetřit, máte dvě možnosti:
- Zredukovat výdaje
- Vydělat více peněz
Tuhle lekci se děti mohou učit už od útlého věku. Vyděláváním více peněz vlastní silou a vlastní prací můžou vše urychlit. Nemáme ale na mysli peníze za domácí práce, děti mají pomáhat v domácnosti samy o sobě, neměly by za to očekávat plat nebo odměnu.
Třeba se domluvit se sousedem, jestli by nepotřeboval pomoci uklidit sklep nebo pohlídat děti. Nebo přestěhovat lehčí krabice z půdy. Později si třeba mohou domluvit pravidelnou brigádu, která jim umožní splnit si jejich cíle mnohem rychleji a navíc se naučí i dobré pracovní morálce.
9. Konzum a reklama
Čekalo by se, že by se o dopadech reklam a konzumního životného stylu mělo učit na školách. Málokdo z nás si je plně vědom toho, jak nás ovlivňují všechny reklamy, marketing a nutnost mít vše, co mají ostatní, které do nás vštěpují.
Právě tahle věc je většinou základem našich potíží s financemi, ať už jsme mladí nebo v důchodovém věku. Je vyloženě nutné už od útlého věku učit své děti o hlavním cíli reklam, kterým je vylákat od lidí peníze.
Ukažte jim tedy, jak na nás působí dobrá reklama a jakým způsobem nás přiměje si něco koupit. Promluvte si o konzumu, tedy nadměrném nakupování a hromadění věcí, a jak nám škodí po finanční stránce.
Zároveň je v tomto ohledu dobré spomenout i to, jak konzum masovou výrobou ničí životní prostředí a jak nakonec vede k zaneřáděnému bytu plného drahých a nepoužívaných věcí.
10. Rizika nerozvážného nakupování
Impulzivní a nerozvážné nakupování je přímý důsledek neustálého se vystavování reklamám. Učte své děti o nutnosti každý nákup o chvilku odložit, což pomáhá vyhnout se právě takovému impulzivnímu chování.
Získají tak možnost si uvědomit, co v nich reklama vyvolává za emoce a jak na ně reaguje jejich tělo a mysl. Může se jednat o tlukot srdce, rychlé dýchání, pocení, zamlžené vidění, radost, hlad a podobně.
30 denní seznam
Při této lekci vám může pomoci 30 denní seznam. Tento seznam se používá, aby se člověk nenechal jen tak lehce strhnout pocity. Když chci něco koupit, napíšu si to na seznam a pořídím až za 30 dní, pokud tedy ještě vůbec budu chtít.
Také je dobré se vyhýbat nákupním centrům, internetovým obchodům a tlumit svou touhu vypadat lépe v očích ostatních. Drahé technické vychytávky, značkové oblečení a boty, opravdu nejsou potřeba, když si někdo chce splnit zajímavější sny.
Děti a investování
Jak jsme již zmínili, je důležité dětem co nejdřív vštěpit, že peníze dělají peníze. Proto, když mluvíme o finanční gramotnosti a spoření, není třeba opomenout i investování a začít zasvěcovat své děti i do této oblasti.
Neumíte si představit způsob, jak mohou děti pochopit principy investování? Možná se budete divit. Děti se učí velmi rychle a v případě, že jim dané informace vysvětlíte srozumitelně, nebudou mít problém porozumět jim.
Základem je dětem vysvětlit, že pokud se peníze použijí a investují rozumně, mohou vydělat další peníze. Zároveň je ale důležité seznámit je i s riziky, která s sebou investování přináší.
V případě, že budou mít problém pochopit, zkuste jim danou problematiku vysvětlit jednodušeji, případně nakreslit nebo znázornit jinak. Také je důležité dětem zmínit, že investování je „běh na dlouhou trať“. Zároveň je tak naučíte trpělivosti a předejdete tak zklamání.
V případě, že chcete investovat peníze pro děti, přečtěte si náš článek do čeho investovat v roce 2024.
Závěrem – proč je finanční gramotnosti pro děti tak důležitá
Jedním z nejdůležitějších úkolů rodičů je zajistit, aby jejich děti nebyly odsouzeny k opakování stejných chyb, jakých jsme se dopustili my. Pokud máme vůli a chuť něco změnit,
Děti se naštěstí učí velmi rychle a přizpůsobují se lépe. S vaším dobrým a zodpovědným vedením je můžete připravit na lepší vidinu budoucnosti, kde nemusí žít od jedné výplaty k druhé.
Promluvte si tedy o důležitosti finanční gramotnosti se svým partnerem a vrhněte se do učení vašich dětí o financích jak nejlépe dovedete.
Často kladené dotazy
Co je finanční gramotnost?
Finanční gramotnost je schopnost rozumět financím a dokázat tak rozumně a zodpovědně zacházet s vlastními finančními prostředky. Pokud je člověk finančně gramotný, jeho výdaje nejsou vyšší než jeho příjmy, je schopen šetřit a vytvořit si finanční rezervu a také finančně zajistit sebe i svoji domácnost.
Kdy začít učit děti finanční gramotnost?
Děti dokážou pochopit základy finanční gramotnosti, utrácení a spoření peněz přibližně ve věku 3 až 5 let. Ve velké míře to však závisí i na jazyku, který při vysvětlování zvolíte. Více než komplikované termíny používejte raději jednoduché příklady, které budou dítěti blízké.
Jaké hry jsou vhodné pro učení finanční gramotnosti pro děti?
Co jsou to peníze a k čemu slouží dětem přiblíží hra na obchod. Tato hra slouží k vysvětlení principu „něco za něco“, respektive peníze za zboží v praxi.
Seznamte vaše děti i s tím, jak vypadají skutečné mince a bankovky. Pro začátek vám postačí i jejich napodobeniny z hračkářství, důležité je aby je dítě umělo rozlišit a alespoň přibližně znalo jejich hodnotu.
U malých školáků můžete sáhnout i po hrách dostupných ve formě mobilních aplikací. Patří sem například hra Finanční svoboda.
Je dobré povídat si s dětmi o penězích?
Určitě ano. Finanční gramotnost je něco, co se dítě nenaučí samo, ale v první řadě od rodičů. Je proto třeba, abyste mu vysvětlili základní pojmy finanční gramotnosti, trpělivě odpověděli na případné dotazy a zábavnou formou ho učili zacházet s vlastními penězi.
Kdy je vhodné začít dětem dávat kapesné?
Vlastní peníze můžete dát dítěti, jakmile se naučí základy matematiky – tedy s nástupem do prvního ročníku. Na začátek postačí i pár eur, ale nezapomínejte je dětem dávat pravidelně a sledujte, jak s nimi hospodaří.