Autor  Dominika Múdra
Poslední aktualizace: 10. 9. 2024

V aktuální době máme již řadu možností jakými lze investovat do zlata. Navíc k tomu nutně nepotřebujete mít tisíce korun. Obchodovat s touto vzácnou surovinou mohou jednotlivci i centrální banky. Se zlatem se obchoduje také na burze přes indexové respektive ETF fondy.

Zlato je v současné době vnímáno zejména jako uchovatel hodnoty a prostředek na ochranu úspor. Představuje spolehlivé zabezpečení proti inflaci a nejistotě.

Poptávka po něm proto stoupá zejména v období krize. Příčinou jeho stabilní hodnoty je jeho limitované množství.

V případě, že uvažujete nad investováním do zlata prostřednictvím akcií, CFD kontraktů nebo ETF fondů, je velmi důležité vybrat si spolehlivého brokera. Investovat do zlata lze i online prostřednictvím ověřených platforem jako je například eToro.

Investování do zlata přes eToro

Nevíte jak investovat do zlata? Díky online platformě eToro je investování do zlata snadné. Stačí si založit účet, přičemž je třeba zadat vaše osobní údaje a vložit na účet vaši počáteční částku na investici.

Po ukončení registrace už jen stačí vybrat vhodný instrument k obchodování, tedy například akcie nebo ETF fondy. Investování do zlata je jistě skvělý způsob k diverzifikaci vašeho portfolia.

79 % účtů drobných investorů ztrácí peníze při obchodování CFD s tímto poskytovatelem. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko ztráty peněz.

Začít s eToro


Způsoby investování do zlata

Jak jsme již v úvodu zmiňovali, způsobů jak investovat do zlata je aktuálně vícero. Stačí si vybrat, jestli ho chcete fyzicky vlastnit nebo nakupovat jeho akcie. Záleží jen na vás, který způsob vám více vyhovuje.


Investiční zlato

Pokud nechcete nechat peníze ležet na spořicím účtu a přitom chcete mít stále ve svém investičním portfoliu nějakou předem danou jistotu, zauvažujte o nákupu investičního zlata.

K investici nepotřebujete nějaké nezměrné bohatství. Často bude stačit i jen několik tisícikorun. A dokonce díky České mincovně i jen několik stokorun měsíčně.

Nejlepší na tom je to, že zlato zároveň může posloužit jako skvělý dárek ke svatbě nebo ke kterékoli jiné příležitosti. Obdarovanému totiž dáváte na malém kousku kovu velkou hodnotu, která mu bude časem ovšem ještě více narůstat.

Ve srovnání s ostatními způsoby investování je tato alternativa finančně náročnější, protože v úvahu musíte brát především náklady na přeměnu syrového zlata na mince nebo cihličky a také různé procentuální přirážky prodejců.

Další náklady vznikají při způsobu jeho uložení. Zřejmě nebudete mít zlaté cihličky uložené jen tak doma v obýváku. Měli byste si pronajmout bezpečnostní schránku, za jejíž správu také platíte pronájem.

    Nevýhody

  • Nutnost skladování

  • Náročný prodej

  • Vysoké přirážky


CFD kontrakty

Velmi vyhledávaným způsobem investování do zlata jsou v současnosti CFD kontrakty, čili kontrakty na vyrovnání rozdílu, které se obchodují na burze. CFD se obchodují prostřednictvím finanční páky. Ta umožňuje investovat is nižším vstupním kapitálem. Pákový efekt přináší možnosti vyššího zisku, ale také ztrát.

CFD kontrakt kopíruje vývoj ceny zlata. Vaše případné zisky a ztráty z jeho prodeje se počítají jako rozdíl mezi otevřením a uzavřením obchodu.

Investicí do zlata ve formě CFD kontraktů zlato fyzicky nevlastníte. Takový typ investice můžete nakoupit například na investiční síti eToro.

    Nevýhody

  • Časově omezené kontrakty

  • Vyšší poplatky


Akcie zlata

Se zlatem lze obchodovat i prostřednictvím nákupu akcií takových společností, které s ním přicházejí do pravidelného styku. Jedná se například o těžební společnosti zabývající se těžbou, distribucí a prodejem zlata.

Pokud vy jako investor akcie takových společností koupíte, stáváte se jejich akcionářem. Pokud se vámi vybrané společnosti bude dařit a její zisky budou růst, vy budete těžit.

Akcie můžete obchodovat na burzách iz pohodlí domova prostřednictvím online brokera.

    Nevýhody

  • Zlato fyzicky nevlastníte

  • Rizika těžby


ETF fondy zlata

V případě, že netoužíte zlato fyzicky vlastnit, jsou pro vás výhodné i ETF fondy zlata. Investujete své prostředky přes ETF fondy, čímž nepřímo profitujete z likvidního aktiva, které investuje do zlatých mincí a cihliček jménem svých akcionářů.

Dnes existují i ETF fondy zaměřené výlučně na těžbu, které nabízejí ještě lepší možnost, než vhodně diverzifikovat své portfolio.

    Nevýhody

  • Rizika těžby

  • Nepřímý profit


Ujídají vám vysoké poplatky brokerů zisky?

Výběrem správného brokera můžete ušetřit více než 10 000 korun ročně.

Prohlédněte si nejlepší burzovní brokery

Vyplatí se investice do zlata?

Nákup zlata je osvobozený od daně z přidané hodnoty a jeho prodej pak i od daně z příjmů. Už jen z toho důvodu jde o poměrně zajímavou možnost dlouhodobého investování. Stejně jako u jakýchkoli jiných investic je ale důležité dodržet nějaký investiční horizont.

Cena zlata z mnoha různých důvodů dlouhodobě i trvale roste, nemá ovšem žádný smysl pořídit zlato v době ekonomické krize a v době prosperity ho prodat se ztrátou.

V případě, že má investor tento drahý kov fyzicky doma, nebo v trezoru v bance, nemusí se bát výkyvů na burzovním trhu jako u akciových investic. V bezpečí trezoru pro něj bude investiční zlato stále dostupné a v plné hodnotě.

Samozřejmě jako vždy ale musí i zlatá investice tvořit jen část z celého portfolia kvůli rozložení rizika.


Kdy je správný čas na nákup?

Nákup investičního zlata je tak rozhodně zajímavější odložit na dobu prosperity, kdy se už zdá, že ekonomika nemůže být žádným možným způsobem v lepším stavu.

Právě v těchto chvílích bude cena zlata stabilní, poměrně nízko a v očekávání podobného růstu jako v období let 2008 – 2012.

Protože slouží investiční zlato jako uchovatel hodnoty, je po něm logicky největší poptávka v dobách krize a nejistoty. Jakmile se na finančním trhu děje něco zásadního, investoři hromadně utíkají do zlatých investic a jeho cena tak roste.

Velkou roli na jeho ceně hraje těžba, stačí jedno nové naleziště nebo zvýšený limit těžby u těch starých, a cena investičního zlata bude jako na houpačce.

Cena investičního zlata

Každá centrální banka má něco, čemu se říká zlatá rezerva. Uvádí se, že Centrální banky si v roce 2017 připsaly do svých zlatých rezerv celosvětově cca 371 tun ryzího zlata. Je to sice o trochu méně, než v roce 2016, nicméně je to v pořadí již osmý rok, kdy banky trvale zvyšují své zlaté rezervy.

Vzhledem k tomu, že neviditelnou ruku trhu vede střetávání nabídky a poptávky, znamená to, že se zvyšující se poptávkou roste i cena a tedy i investiční příležitost.

Kvůli historickému vývoji je navíc jeho cena zlata ještě hodně spjatá s americkým dolarem, takže když se dolaru daří, cena zlata bude obvykle klesat. Investoři obyčejně vidí větší potenciál v americké ekonomice a o zlato pak není takový boj.

Nedá se žádným způsobem paušalizovat, ale ideální čas na nákup investičního zlata tak často bývá, když se celosvětově většině států daří, americký dolar na tom už nemůže být lépe a doly těžce navyšují své produkce. V takovéto situaci se očekává, že během brzké doby cena zlata jen poroste a poroste.


Kde nakoupit zlato?

Pokud se rozhodnete investovat do zlata ve formě akcií, CFD kontraktů nebo ETF fondů, můžete investovat přes online brokera.

Investiční zlato si můžete koupit nejen v kamenných prodejnách, klidně ho pořídíte i přes internet. Nejspolehlivějším výrobcem a prodejcem zlata u nás v Čechách je samozřejmě Česká mincovna.

Na našem trhu má docela výsadní postavení. A to hlavně z toho důvodu, že pro Českou republiku oficiálně razí všechny mince. Kromě běžných ražeb korun, dvoukorun, padesátikorun a podobných má ve svém repertoáru také ražbu zlatých a stříbrných investičních mincí i pamětních medailí.


Zlaté spoření České mincovny

Kromě e-shopu a kamenných prodejen mají i zajímavý projekt. Jedná se o Zlaté spoření. Při něm vám Česká mincovna založí zvláštní formu spořicího účtu, na který si pak pravidelně posíláte peníze.

Vyberete si typ mince nebo slitku, na který spoříte a jakmile máte nastřádanou dostatečnou částku, automaticky získáváte vybrané investiční zlato do svého vlastnictví. Tenhle postupný nákup je tak pro každého pohodlnou formou, jak může začít pravidelně do zlata pravidelně investovat.

Měsíční investice do zlata

Na jednu zlatou minci v hodnotě 2 100 korun vám tak stačí například 3x poslat 700 korun, 5x pětistovku a zbylé čtyři stovky pak čekají pro další nákup nebo si klidně můžete kupovat zlatou minci každý měsíc. Česká mincovna pro vás zároveň zařídí úschovu investičního zlata v trezoru i jeho pojištění.

Protože je ale investiční zlato i při takovémto postupném nákupu stále vaše, klidně si ho můžete i vzít do svého trezoru domů nebo ho vyzvednout a rovnou někomu darovat.


Investujte do zlata s eToro

Vhodným začátkem pro investování do zlata pro vás může být největší investiční platforma na světě, eToro. Kromě toho, že investovat můžete již od 200 USD, po založení účtu máte k dispozici DEMO účet s virtuálními finančními prostředky v hodnotě 100 000 USD bez rizika jakékoli ztráty.

Navíc si můžete vyzkoušet i kopírování nejúspěšnějších obchodníků na platformě, profitovat tak z jejich investic a přitom se vzdělávat.

79 % účtů drobných investorů ztrácí peníze při obchodování CFD s tímto poskytovatelem. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko ztráty peněz.


Rizika investice do zlata

Samozřejmě jako u asi každé investice, i s investováním do zlata se pojí určitá rizika a nevýhody, ve Financera.cz jsme je pro vás shrnuli v následujících bodech.

Vedlejší náklady

Pokud investujete do zlata ve fyzické podobě, tedy přímo do zlatých cihel nebo mincí, musíte počítat s náklady na bezpečné uložení. Bezpečný trezor nebo pronájem bankovní bezpečnostní schránky něco stojí.

Tyto vícenáklady vám pak sníží celkový výnos z investice do zlata. Navíc v případě prodeje musíte využít služby zprostředkovatele a tomu zaplatit poplatek. Při malém množství prodávaného zlata je poplatek enormní.

Investování výlučně do zlata

Pokud úspory investujete pouze do zlata, porušujete tím základní investorské pravidlo, které mluví o diverzifikaci portfolia. Sázka na jeden investiční nástroj se může velmi zkomplikovat.

Volba formy investice

Investici můžete alokovat do více forem spojených se zlatem. Kromě nákupu zlata se nabízí i praktičtější investice do fondu, který je zaměřen na firmy, jež těží zlato. Výhodou je, že tímto způsobem můžete investovat i menší částky.

Investice do zlata může být značně volatilní, i když dlouhodobě vykazuje růst. Pokud byste měli každý den sledovat jak ceny rostou a klesají, pravděpodobně pro vás není tento způsob investice vhodný.

Investování potřebných finančních prostředků

Pokud do zlata investujete finanční prostředky, které potřebujete například pro chod domácnosti, budoucí nákup auta a tak podobně, pak se nejedná o investici, ale o hazard, který může mít nemilé následky.

Obecné pravidlo investování praví, že investovat můžete jen ty prostředky, o které si můžete dovolit přijít.

Doba nákupu

Nejhorší je, pokud se necháte strhnout novinovými články o růstu cen zlata a rozhodnete se participovat na tomto „zaručeném“ zbohatnutí.

Velký zájem může znamenat blížící se výprodej, co vám ukousne větší nebo menší část z vaší investice.

Špatně zvolený prodejce

V novinách se neustále objevují příběhy, jak nezkušený investor naletěl podvodníkům a namísto zlaté cihly si koupil bezcenný kus kovu.

Pro investici si proto najděte ověřeného obchodního partnera s neposkvrněnou obchodní historií.


Závěr

Zlato odjakživa lidem sloužilo jako dlouhodobá a nezničitelná zásoba bohatství. Je to hlavně z toho důvodu, že jeho zásoby máme na planetě omezené a nevyplatí se ho uměle vyrábět. Dnes se prodává s vysokou ryzostí a kvalitu u něj garantuje výrobce.

Oproti jiným druhům investic má zlato i skutečné využití například v elektrotechnice a lékařství. Lidem tak zlato slouží nejen jako dlouhodobý uchovatel bohatství, ale staví na něm i několik výrobních odvětví.

A právě protože jde o drahý kov, neztrácí s časem hodnotu a stále bude mít stejnou kupní sílu. Nejlépe na to odpověděla situace, kdy po hypoteční krizi po roce 2008 cena zlata vystřelila vzhůru a vytvořila nové historické rekordy.

Často kladené dotazy

Vyplatí se investice do zlata?

Názory na to, jestli je vhodné mít zlato, respektive drahé kovy ve svém investičním portfoliu, se různí. V každém případě je určitě dobré minimálně zvážit investování do zlata do vašeho investičního portfolia. Zlato si totiž již po staletí udržuje svoji hodnotu, je likvidní a dostupné.

Má investice do zlata nevýhody?

Samozřejmě, stejně jako každá jiná investice, i investice do zlata s sebou přináší i určité nevýhody. Jaké to jsou, záleží na tom, jakým způsobem do zlata investujete. Více o nevýhodách a rizicích investování do zlata se dozvíte v našem článku.

Třeba mít na investice do zlata zkušenosti?

Díky moderním a dostupným aplikacím už nemusíte být žádným odborníkem ani zkušeným investorem, abyste mohli investovat do komodity jako je například zlato nebo stříbro. Prostřednictvím nejznámější investiční aplikace eToro můžete začít investovat i vy.

Kde prodat investiční zlato?

Možností je rovnou několik. Avšak snad nejjistější z nich je zajít na některou z poboček České mincovny. Tak budete mít jistotu, že nenaletíte nějakým podvodníkem.

Kde a kdy nakoupit investiční zlato?

Máte-li zájem o koupi investičního zlata, věnujte pečlivou přípravu výběru spolehlivého prodejce nebo brokera. Obecně platí, že zlato se nejvíce vyplatí nakupovat v případě, že ekonomická situace je stabilní a nehrozí žádná krize. Jeho cena stoupá totiž zejména v období krize.

Byl tento článek nápomocný?

Buďte první, kdo přidá hodnocení

Náš závazek k transparentnosti
U nás ve Financera.cz jsme odhodláni vám pomoci s vašimi financemi. Veškerý náš obsah se řídí našimi edičními zásadami. V rámci našeho procesu recenzování otevřeně informujeme o tom, jakým způsobem hodnotíme produkty a služby a o tom, odkud pochází naše zisky, se dozvíte v našem zveřejnění informací o inzerci.

Používáním stránky Financera.cz měníte svět.  Dozvědět se více.