TOP 20 českých žen ve financích2024
- 10. 9. 2024
- 20 minut čtení
- 913 přečtení
Po druhém roce pandemie Covid-19 a období ekonomické nejistoty museli lídři ve světě financí překonat několik častokrát bezprecedentní výzvy. Mnohé výzkumy dokazují, že v krizových situacích si ženy dokážou poradit lépe než muži.
To dokazuje i náš seznam TOP 20 žen, které se pohybují ve finančnictví v naší zemi. Nejenže s přehledem čelili nastávající krizi, ale zároveň pokračovali v posilování jedněch z největších finančních a bankovních institucí v České republice.
Náš seznam TOP 20 žen ve financích 2022 je uveden v abecedním pořadí a zahrnuje finanční lídrky, které nejen řídí velké firmy a někdy i více divizí, ale také jdou příkladem a zajišťují, aby je partneři, zaměstnanci a společnost jako celek uspěli.
Přečtěte si více o kritériích pro náš seznam TOP 20 nejlepších žen ve financích níže v článku.
TOP 20 českých žen ve financích 2024
Andrea Bartoňová Ferancová
Jako bývalá spolumajitelka středoevropské investiční banky a makléřské firmy WOOD & Company se Andrea Bartoňová Ferancová pohybuje více než 20 let ve světě financí. Aktuálně působí jako zakládající partnerka a předsedkyně představenstva v ESPIRA Investments.
Ve svém vlastním fondu Espira se zaměřuje zejména na firmy se společenským dosahem, ve kterých působí ženy. Forbes a Hospodářské noviny ji několik let po sobě zařadil mezi Top 25 podnikatelek v České republice. Angažuje se i v neziskovém sektoru, kde působí jako členka správní rady Nadace Charty 77.
Když se ohlédnu za 20 lety mých zkušeností ze světa financí, vidím přední investiční banku a makléřskou společnost Wood & Company.
Andrea Ferancová Bartoňová
Alexandra Bízková (Špoková)
Finanční ředitelka Pro Arte Alexandra Bízková se dlouhodobě věnuje analýze světového trhu s uměním. Ve fondu Pro Arte působí jako finanční ředitelka od roku 2017, přičemž odpovídá i za vztahy s investory a budování klíčových partnerství.
Je absolventkou Masarykovy univerzity a Vysoké školy ekonomické. Tam však její vzdělání nekončí a svou znalost umění si zdokonalila studium na Audencia École de Management a École du Louvre.
Když ženy sbírají, investují, odváží se vždy do vyšších částek, jsou na trhu vidět více, než muži.
Alexandra Bízková
Jana Brodani
Jana Brodani působí aktuálně jako výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh České republiky. Před touto pozicí působila především v oblasti právního a daňového poradenství.
Její vzdělání je opravdu pestré, kromě toho že vystudovala Fakultu mezinárodních vztahů VŠE a Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, absolvovala LL.M. studium na University of London, jakož i postgraduální program Management et Administration des Entreprises na Francouzsko-českém institutu řízení (IFTG).
Vždy jsem chtěla být právničkou, to byl můj sen, ale cesty osudu mě poté, co jsem vystudovala právo i ekonomii, zavály právě k financím.
Jana Brodani
Martina Chaloupková
Jedna z předních českých manažerek Michaela Chaloupková je členkou představenstva ČEZ. Vystudovala Fakultu právnickou Západočeské univerzity v Plzni. Zároveň získala MBA z KATZ School of Business, University of Pittsburgh, přičemž se zaměřovala na energetiku.
Ve společnosti České energetické závody (ČEZ) působí již od roku 2002. Kromě toho se aktivně angažuje v oblasti udržitelného rozvoje, společenské odpovědnosti a udržitelného podnikání.
Mám pocit, že nastavuju laťku nejen sama pro sebe, ale i pro okolí. Byla bych hrozně ráda, kdybych aspoň pro jednu ženu mohla být příkladem toho, že to jde.
Michaela Chaloupková
Kateřina Jirásková
Kateřina Jirásková je finanční ředitelka a členka představenstva PPF. Její vliv ve firmě nepochybně vzrostl zejména po smrti Petra Kellnera, takže momentálně patří mezi úzký okruh lidí, kteří firmu reálně řídí.
Absolvovala Vysokou školu ekonomickou v Praze a následně nastoupila jako obchodnice s cennými papíry do společnosti Conseq. Od roku 2000 působí ve skupině PPF, kde pracovala nejprve jako manažerka portfolia. V roce 2013 se stala její finanční ředitelkou.
Největší ztráta je promrhat jeden jediný talent, který mohl násobně pomoci dalším.
Kateřina Jirásková
Alexandra Kala
Zakladatelka společnosti Profimed Alexandra Kala se označuje za první dámu zdravého úsměvu. Její společnost totiž dodává pomůcky pro správnou péči o zuby do řetězců, lékáren a také ordinací, přičemž působí nejen v Česku, ale také v Slovensku, Maďarsku a Polsku.
Vystudovala gymnázium a obchodní akademii v Českých Budějovicích. V roce 1997 založila zmíněnou firmu Profimed, která se dnes nezaměřuje už jen na potřeby pro ústní hygienu, ale plánuje i rozšiřování do segmentu s vybavením pro děti, oblasti gynekologie a pediatrie.
Když jsem někde řekla, že chci prodávat krásné zubní kartáčky a potřeby pro ústní hygienu, koukali se na mě jako na blázna
Alexandra Kala
Simona Kijonková
Česká podnikatelka Simona Kijonková je zakladatelkou logistické firmy Zásilkovna, a také spolumajitelka a generální ředitelka holdingu Packeta. Média ji označují také jako první dámu e-commerce.
Studovala na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a Vysoké škole ekonomické v Praze, kde se vzdělávala v oboru řízení podniku. V roce 2010 založila zmíněnou logistickou firmu Zásilkovna. V roce 2017 získala ocenění pražský podnikatel roku.
Chudoba, často až bída, ve které jsem vyrůstala, mne zformovaly v osobnost, jakou jsem dnes. Na svoji historii jsem nezapomněla, a proto umím pracovat s vlastním egem, mám určitou dávku pokory a empatie k lidem.
Simona Kijonková
Katarína Kohlmayer
Kateřina Kohlmayer je členka představenstva a finanční ředitelka společnosti KKCG. Druhá žena v žebříčku TOP manažerka Česka 2021, má na starosti řízení všech finančních toků společnosti KKCG, a to včetně bankovních a burzovních operací.
Vystudovala Vysoké škole ekonomické v Bratislavě a má titul MBA z Harvadské univerzity. Než přišla do skupiny KKCG, pracovala jako výkonná ředitelka pro společnosti Morgan Stanley Capital Group Czech Republic a VTB Capital PLC.
Ono zlé se někdy stane každému. Mě osobně to pak nutí podívat se na věc z jiného úhlu pohledu a najít nové řešení. A při tomto procesu třeba zjistíte, že jste poznali nové lidi, kteří vám pomohli posunout se zase o kus dál.
Katarína Kohlmayer
Věra Komárová
Spolumajitelka kosmetické značky Dermacol Věra Komárová vystudovala zahraniční obchod, jazyky a pedagogiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Po skončení studií se věnovala zejména marketingu a působila ve velkých mezinárodních firmách.
Během jejího působení v tradiční české značce kosmetiky Dermacol se obrat této firmy zdesetinásobil. Kromě podnikání se věnuje také dobročinným aktivitám. Podporuje například nadační fond Zdeňky Žádníkové, fond Happy Hearts a je autorkou projektu Pomáhej krásou.
Nastoupila jsem jako marketingová ředitelka a vlastně to v takovéhle firmě znamená, že se starám o ten marketing úplně od počátku. Vyvíjím nové produkty, vyvíjím obaly, vyvíjím koncepty, kterýma se budeme zabývat a vlastně starám se i o to, jakou budou mít cenu…
Věra Komárová
Petra Kutnarová
Desátá nejvlivnější žena Česka Petra Kutnárová působí jako správná ředitelka i spolumajitelka ve společnosti DEK, která je největším výrobcem stavebnin v České republice. Vystudovala mezinárodní obchod a právo na Vysoké škole ekonomické v Praze. Titul MBA má University of Pittsburgh.
Ve společnosti DEK se věnuje zejména rozvoji prodejní sítě, ale také podpoře poboček v oblastech jako jsou personalistika, mzdy a správa pohledávek. Aktuálně čelí výzvám jako je například dopad pandemie Covid-19 na stavebnictví, nedostatek různých surovin a neustále rostoucí ceny.
V našem politickém systému se o rovné příležitosti pro ženy hovořit nedá. Jsem pro uzákonění pozitivní diskriminace žen v parlamentu.
Petra Kutnarová
Andrea Lauren
Investiční partnerka Rockaway Capital Andrea Lauren je ve společnosti zodpovědná za portfolio investic ve výši 1,6 miliardy korun. Od roku 1995 působí v bankovnictví. Do Rockaway přijela z české investiční banky Roklen, které je zároveň spoluzakladatelka.
Tým Rockaway posílila v roce 2017, kdy firma potřebovala seniorní expertízu a řešila partnerství s velkými globálními společnostmi. Andrea Lauren je zároveň zakladatelka a CEO crowdfundingového portálu Fundlift.cz. Kromě toho je také předsedkyní České fintech asociace (CEFTAS).
Fintech je oblast, ve které se aktuálně dějí velké věci. Navíc jsem ráda, že mohu být součástí tak dynamického a motivovaného týmu.
Andrea Lauren
Jiřina Nepálová
Jedna z největších odbornic na pojištění v České republice Jiřina Nepálová, je zakladatelkou a majitelkou společnosti Renomia. Společnost se zabývá poskytováním služeb v oblasti pojištění, risk managementu a financí.
Jiřina Nepálová vystudovala elektrotechniku, ale celý život se věnuje pojišťovnictví. V tomto oboru působí od roku 1978, kdy začala pracovat v České pojišťovně na úseku likvidace majetkových a odpovědnostních škod. V roce 1993 založila vlastní pojišťovací společnost Renomia.
Největším psychickým osvěžením je práce.
Jiřina Nepálová
Daniela Pešková
Členka představenstva České spořitelny Daniela Pešková vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze. Svou kariéru v oboru začínala jako vedoucí týmu včasného vymáhání v GE Capital Bank. Od roku 2016 je zodpovědná za retailové bankovnictví České spořitelny.
Forbes ji v roce 2021 označil za 47. nejvlivnější ženu Česka. Aktuálně je jedinou ženou ve vedení největší české banky. Říká ale, že žen ve vedení bude stále přibývat.
Žen ve vedení bude čím dál víc.
Daniela Pešková
Radka Prokopová
Spolumajistka společnosti Alcaplast založila svou první firmu již v roce 1994, jednalo se o eventovou agenturu. Pořádání akcí ji velmi bavilo a proto na tuto etapu svého života velmi ráda vzpomíná. Na jednom z eventů poznala i svého budoucího manžela Františka Fabičovica.
V roce 1998 společně v Břeclavi založili firmu Alcaplast. Firma je aktuálně největším výrobcem sanitární techniky ve střední a východní Evropě a zaměstnává kolem šesti set lidí. Radka Prokopová v ní aktuálně působí na pozici výkonné ředitelky.
Znalost zejména anglického a ruského jazyka nám v podnikání přinesla významné obchodní příležitosti a nyní dodáváme do více než sedmdesáti zemí světa.
Radka Prokopová
Diana Rádl Rogerová
Jedna z nejvýše postavených žen v českém byznysu Diana Rádl Rogerová působí jako řídící partnerka ve společnosti Deloitte. Ve společnosti působí již od roku 1996. Řídící partnerkou se stala o 20 let později a v současnosti zastává zároveň i post Chief Strategic Officera pro Deloitte Central Europe.
Vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze. Kromě kariéry v Deliottu je zároveň členkou Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), auditorkou s licencí Komory auditorů České republiky a vlastní profesní kvalifikaci v oblasti IFRS (DipIFR).
Zjistila jsem postupem času, že týmy řízené ženami fungují výrazně lépe při tom, když propojujeme různé generace zaměstnanců, a mají pak i lepší výsledky.
Diana Rádl Rogerová
Eva Řeháková
Náš seznam by nebyl kompletní, pokud bychom nezmínili Evu Řehákovou. Investorku a zakladatelku portálu investováníproholky.cz. Vystudovala žurnalistiku na Masarykově univerzitě v Brně, ale aktuálně se věnuje zejména investování.
Jejím cílem je ukázat českým ženám, jak vzít finance do vlastních rukou a vybudovat si finanční nezávislost. Jelikož svět investic jsou stále zejména mužským světem, Eva se ho snaží ženám co nejvíce zjednodušit a jistým způsobem šířit osvětu.
Pracovala jsem jako marketér pro různé firmy, ale až po založení vlastního projektu jsem zjistila, jaké je dělat to opravdu srdcem.
Eva Řeháková
Simona Sokolová
Podle časopisu Forbes je devátá nejvlivnější Češka Simona Sokolová členkou přestavenství společnosti Agrofert. V rámci této firmy se podílí na řízení více než 20 menších společností. Včetně mlékárenské společnosti Olma.
Mnohé zdroje uvádějí, že po Andreji Babišovi se jedná o druhou nejvyplyvnější a nejbohatší osobu Agrofertu. Vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Začínala v Mlékárně Kunín, jako ředitelka firmy Delta Frozen Products, od roku 2006 ve společnosti na výrobu mraženého pečiva ProFrost.
V oboru mraženého pečiva ale pracuji už nějakých 12 let. Je tady pár odborníků, možná tři, a já se považuji za jednoho z nich.
Simona Sokolová
Libuše Šmuclerová
Libuše Šmuclerová je předsedkyně představenstva Czech News Center, tedy bývalého Ringier a Ringier Axel Springer. Začínala jako dramaturgička a moderátorka v Československé televizi, později v televizi Nova. Vypracovala se až na výkonnou ředitelku a jednatelku.
Od roku 2007 působila jako generální ředitelka vydavatelského domu Ringier. Ve své nejnovější požicí ve společnosti odpovídá za strategický rozvoj skupiny. Se svým bývalým manželem Romanem Šmuclerem navíc vybudovali síť klinik estetické medicíny Asklepion.
Někdo si své know-how střeží a snaží se je zpeněžit, mě předávat své znalosti baví.
Libuše Šmuclerová
Ivana Tykač
Ivana Tykač je nejen manželkou českého miliardáře Pavla Tykače, má také své vlastní podnikání na realitním trhu. Již od 90. let působí ve stavebním a realitním byznysu. Vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze.
Je velmi aktivní v oblasti filantropie. Spolu se svým manželem založila v roce 2012 společnost Women for Women pomáhající ženám samoživitelkám s dětmi, které se ocitly v tíživé životní situaci a nedokážou ji vlastními silami řešit.
Dostat se tam, kde dnes jsem, mne stálo hodně sil.
Ivana Tykač
Martina Vítková
Finanční ředitelka NWT Martina Vítková patří také mezi nejvlivnější ženy v České republice. Se svým manželem Davidem budovali rodinnou společnost již od roku 1992, začínali v garáži. Dnes spolu vlastní kolem 30 firem, které mají dohromady tržby více než dvě miliardy.
Vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze, v oboru účetnictví a finanční řízení podniku. V holdingu NWT se zabývají širokou škálou aktivit od energetiky, stavebnictví, IT až po zemědělství a start-upy.
Za největší klad a úspěch považuju to, že jsme dotáhli firmu až do téhle fáze. Mohli jsme zkrachovat, mohlo se stát cokoliv. Dnes jsme úspěšní napříč různými obory a musím říct, že mě to těší a hlavně mě to pořád neskutečně baví.
Martina Vítková
Proč jsme vybrali právě tyto ženy
Zahrnuli jsme nejlepší ženy, které se pohybují ve světě financí v České republice. Hodnotili jsme na základě jejich vedení, úspěchů, reputace a hodnocení ve více předních žebříčcích.
Top ženy ze světa financí mají značné zkušenosti ve finančním průmyslu, tak v jiných oblastech, jako jsou například investice, plánování aktiv či správa majetku. Často se objevují ve špičkových žebříčcích a získaly řadu ocenění.
Kdo je vaše oblíbená žena ve světě financí a proč? Podělte se s námi o své myšlenky v komentářích níže.