WIKI

Repo sazba

Co potřebujete vědět

  • Repo sazba je jedním ze základních nástrojů měnové politiky ČNB
  • Spoločne s lombardní sazbou a diskontní sazbou patří mezi tzv. základní úrokové sazby
  • Je využívána při repo operacích, v rámci kterých stát stahuje nadbytečnou likviditu (peníze) z komerčních bank
  • Má zásadní vliv na úrokové sazby hypoték a půjček, ale i spořících účtů
  • Slouží pro výpočet úroků z prodlení
Autor  Jakub Ondruška
Poslední aktualizace: 23. 10. 2024

Úvod

Repo sazba je pojem, který je často zmiňován v médiích, zejména v souvislosti se spořicími produkty nebo úrokovými sazbami hypoték. A je to skutečně pravda, repo sazba může ovlivnit (mimo jiné) výši vaší hypotéky nebo spořícího účtu. Způsob, jakým ovlivňuje ekonomiku, je však nepřímý a často dosti nejasný.

V tomto článku se proto pokusíme rozklíčovat pár suchých pouček a řekneme si více o repo sazbě v praxi. Vysvětlíme si, co to je, k čemu ji Česká národní banka používá, a hlavně jak ovlivňuje náš život a proč by nás vůbec měla zajímat.

Sazby jako nástroje měnové politiky ČNB

Když se řekne Česká národní banka, mysl mnoha z nás automaticky zabloudí k bance v podobě, jak ji známe z běžného života – papírky s čísli, nekonečné čekání, žádosti o hypotéku, nesmyslné poplatky a tak dále a tak dále.

ČNB ale spíš nežli takovou (tedy komerční) banku zastupuje rolu státního orgánu dohlížejícího na finanční trh ČR s radou funkcí, z nichž mezi hlavní patří udržování stability české koruny a korigování inflace.

Na ty má ale vliv značné množství externích faktorů a úloha je to často nelehká – události posledních let jsou toho příkladem. ČNB proto využívá pro dosažení svých cílů všechny dostupné nástroje.

Základní úrokové sazby patří k nejúčinnějším nástrojům měnové politiky a od vzniku samostatné České republiky se staly také nástroji nejpoužívanějšími.

Konkrétně tyto sazby stanovuje ČNB na svých zasedáních několikrát ročně:

  • Repo sazba
  • Diskontní sazba
  • Lombardní sazba

Měnová politika je komplexní disciplína, ale zjednodušeně lze říci, že pokud ČNB tyto sazby zvyšuje, bojuje sice s vysokou inflací, ale zároveň způsobuje, že je k dispozici méně peněz ve formě úvěrů, což znamená, že lidé a firmy méně nakupují, méně utrácejí, a tím v souhrnu zpomalují růst ekonomiky.

Mechanizmus úrokových sazeb
Zdroj: ČNB

Pokud naopak ČNB sazby sníží, motivuje to lidi a firmy v ekonomice, aby si více půjčovali, brali si hypotéky nebo investovali, a v důsledku toho se ekonomika rozjede a přiteče do ní mnohem více peněz.

Porovnávejte půjčky od 41 poskytovatelů půjček

Najděte nejvýhodnější nabídku jedním kliknutím

Co je to repo sazba?

Jedná se o nejdůležitější sazbu ze tří základních sazeb. Určuje maximální sazbu, za kterou mohou komerční banky provádět repo operace, tj. ukládat přebytečnou likviditu u ČNB po předem stanovenou dobu (obvykle 2 týdny, tedy dvoutýdenní repo sazba neboli 2T repo sazba).

Z pohledu ČNB jde o způsob, jak odčerpat přebytečné peníze z oběhu, přičemž sazba slouží k určení maximální výše odměny, kterou komerční banky dostávají za to, že nemohou peníze použít ke své primární činnosti, tj. k poskytování úvěrů fyzickým osobám, firmám, ostatním bankám apod.

Slovo „repo“ je vlastně zkratka odvozená z anglického „repurchase“ neboli „zpětný odkup“ a označuje repo operaci, při níž ČNB prodává cenné papíry komerčním bankám a po uplynutí předem stanovené doby je od nich odkupuje zpět.

Co je to repo operace?

Repo operace je jeden ze základních nástrojů, kterým je spravována monetární politika země a představuje jednu z forem operací na volném trhu.

Operace na volném trhu

V současné době jsou nejpoužívanějším nástrojem České národní banky při provádění měnové politiky. Jejich podstata spočívá v tom, že centrální banka prodává nebo nakupuje státní cenné papíry soukromým bankám nebo jiným finančním institucím na volném trhu. Výsledkem je:

  • ČNB prodává soukromým bankám cenné papíry a odčerpává tak z nich peníze, v oběhu je tak celkově méně peněz a snižuje se inflace.
  • ČNB nakupuje cenné papíry zpátky a pumpuje tak peníze do soukromých bank, v oběhu je tak více peněz, peníze jsou dostupnější, úrokové sazby klesají.

Jak již bylo zmíněno, podstata mechanismu repo sazby spočívá v tom, že komerční banky ukládají své peníze u ČNB, která výměnou vydává státní dluhopisy.

Motivem pro stanovení repo sazby je ze strany ČNB snaha zbavit ekonomiku peněz, které jsou považovány za přebytečné. Na straně komerčních bank je motivací úroková sazba, o kterou se půjčená částka po skončení repo období zvýší.

Zástupci ČNB se scházejí týdně a dohodnou se na vyhlášení repo tendrů. Toto rozhodnutí se přijímá na základě toho, kolik likvidity (tj. peněz) je podle názoru ČNB třeba stáhnout z oběhu. Na základě tohoto rozhodnutí pak nabídnou bankám repo operace.

Jak funguje 2T repo sazba v praxi?

Základní dopad zvýšení 2T repo sazby na poskytování úvěrů je poměrně jednoduchý. Pro banky bude atraktivnější ukládat peníze u ČNB, která jim zaručuje bezrizikové krátkodobé výnosy. Zároveň peníze, které si u ČNB uloží, logicky nemohou komerčně půjčovat, což je zdraží tím, že se sníží jejich nabídka.

Tento mechanismus však vůbec není tak přímočarý, jak by se mohlo na první pohled zdát. Například u hypoték, které jsou sjednány na řadu let dopředu, by 2T repo sazba, tj. cena peněz na příští dva týdny, teoreticky neměla mít tak velký vliv.

V tomto ohledu je tedy repo sazba brána spíše jako signál budoucího vývoje a kalkulována jako jeden z faktorů vstupujících do prognóz a cenotvorby komerčních bank.

Jak ušetřit 216 840,00 Kč na vaší půjčce

Rozdíl v ceně půjčky 10 000,00 Kč za 90 dní je 216 840,00 Kč.

Zjistěte jak

Proč je důležité sazby sledovat

Sledovat vývoj úrokových sazeb má zřejmé výhody. Sazby mají významný vliv na ekonomiku země a jejich vývoj nám může hodně napovědět o tom, jak se bude vyvíjet v budoucnu. Mezi aktivity, u kterých se vyplatí je sledovat patří:

  1. Investování – úrokové sazby můžou mít vliv na výnosy různých investičních produktů a sledování jejich vývinu může pomoci snížit hrozící rizika.
  2. Výběr spořících produktů – úrokové sazby ČNB se téměř okamžité přemítají do sazeb, které finanční instituce nabízejí svým klientům. Jejich znalost a sledování trendů může pomoci při výběru produktů jako jsou spořící účty, terminované účty nebo hypotéky.
  3. Výběr půjčky – sazba ovlivňuje jak úvěry, tak hypotéky. Sledováním sazeb proto můžete lépe předvídat budoucí náklady na splátky a podle toho upravit svůj rozpočet.

Vývoj repo sazby ČNB

Funkci repo sazby v praxi nejlépe dokumentuje její vývoj v posledních letech. Od roku 2008 se repo sazba pohybovala na minimální úrovni pod 2 % p.a., a společně s ostatními sazbami, které byly udržovány na podobně nízkých úrovních, pomáhala stimulovat ekonomiku.

DatumSazba
1. 10. 20211,50%
5. 11. 20212,75%
23. 12. 20213,75%
4. 2. 20224,50%
1. 4. 20225,00%
6. 5. 20227,00%
23. 6. 20227,00%
22. 12. 20236,75%
9. 2. 20246,25%
21. 3. 20245,75%
Repo sazba 2024
Zdroj: ČNB

S cílem zastavit rychle rostoucí inflaci byla následně sazba rychle zvýšena až na maximální úroveň 7 % v roce 2021. Tam se udržela po značnou dobu a teprve s dalším pozitivním vývojem momentální inflace začala postupně klesat.

V současné době dochází k jejímu snižování, zpravidla o 0,5 % na každém zasedání ČNB, ve snaze znovu rozhýbat českou ekonomiku, a analytici předpokládají, že do konce roku 2024 by mohla klesnout pod 4 %.

I my se tedy můžeme těšit (s jistou dávkou opatrnosti) na další snižování hypotečních sazeb, které bude tento pokles pomalu následovat. Naopak majitelé spořicích účtů, jejichž sazby budou rovněž klesat, moc spokojeni nebudou.

Často kladené otázky

Co je to repo obchod?

Repo obchod je z definice transakce, při které jsou výměnou za peníze poskytnuty cenné papíry, přičemž dlužník se zaváže peníze vrátit k předem stanovenému datu, společně s úrokem.

Jaká je aktuální repo sazba?

Aktuální repo sazba je k nalezení na stránkách ČNB, konkrétně zde. Její hodnota je stanovována na schůzích ČNB, které probíhají nepravidelně nekolikrát za rok.

Na co všechno má repo sazba vliv?

Repo sazba ovlivňuje řadu různých ekonomických ukazatelů, od míry inflace a úrokových sazeb hypoték a dalších forem půjček až po výši zákonných úroků z prodlení.

Byl tento článek nápomocný?

Buďte první, kdo přidá hodnocení

Náš závazek k transparentnosti
U nás ve Financera.cz jsme odhodláni vám pomoci s vašimi financemi. Veškerý náš obsah se řídí našimi edičními zásadami. V rámci našeho procesu recenzování otevřeně informujeme o tom, jakým způsobem hodnotíme produkty a služby a o tom, odkud pochází naše zisky, se dozvíte v našem zveřejnění informací o inzerci.

Jakub Ondruška je zkušený finanční poradce a současný Country Manager společnosti Financer Česká republika. Mezi jeho specializace patří investice, kryptoměny a osobní finance. Jeho cílem je pomáhat zvyšovat finanční povědomí a podělit se o své zkušenosti z oboru.

Sdílet na
Read Icon 97 přečtení

Používáním stránky Financera.cz měníte svět.  Dozvědět se více.