2,220000 Kč
Tržní kapitalizace
65 829 468 013 Kč
Objem (24h)
1 947 192 194 Kč
877 113 601 XLM
Cirkulující zásobování
29 635 870 184 XLM
59.27%
Změna ceny (1h)
-0.28%
Změna ceny (24h)
-1.1%
Změna ceny (7d)
1.42%

Stellar do CZK graf

1H 1D 1W 1M 6M Všechno

Stellar do CZK konvertor

Stellar
XLM
Stellar
Converter
CZK
Czech koruna
Jaký máte názor na Stellar dnes?
Hlasujte, abyste viděli výsledky komunity
Dobrý
Špatný
Náš závazek k transparentnosti
U nás ve Financera.cz jsme odhodláni vám pomoci s vašimi financemi. Veškerý náš obsah se řídí našimi edičními zásadami. V rámci našeho procesu recenzování otevřeně informujeme o tom, jakým způsobem hodnotíme produkty a služby a o tom, odkud pochází naše zisky, se dozvíte v našem zveřejnění informací o inzerci.

Stellar údaje o ceně

Aktuální cena Stellar je dnes 2,220000 Kč s 24hodinovým objemem obchodování 1 947 192 194 Kč.

Naši cenu XLM až CZK aktualizujeme v reálném čase. Cena Stellar se za posledních 24 hodin změnila -1.1%.

Aktuálně je Stellar #36 největší kryptoměnou podle tržní kapitalizace s aktuální tržní kapitalizací 65 829 468 013,00 Kč. Má obíhající zásobu 29 635 870 184 XLM mincí a maximální zásobu mincí 50 001 786 933.

Podívejte se na kde koupit Stellar nebo použijte naše Stellar kalkulačka zisku k výpočtu a sledování výkonu vaší investice.


Co je to Stellar crypto? Jak funguje?

Blockchainy Stellar (XLM) a Ripple (XRP) mají stejného zakladatele. To znamená, že kód, který stojí za oběma blockchainy je stejný, ale mezi oběma platformami je velký rozdíl:

Stellar

Stellar si klade za cíl dát co největšímu počtu lidí, až miliardám, možnost nahradit tradiční bankovní služby.

Ripple

Ripple se zaměřuje na banky a mezibankovní transakce a jeho cílem je urychlit transakce mezi finančními institucemi pomocí jeho technologie.

Stellar je systém s otevřeným zdrojovým kódem, což znamená, že ke kódu stojícímu za platformou má přístup kdokoli. Decentralizovaný systém umožňuje uskutečnit transakce během několika sekund mezi libovolnými dvěma místy na světě.

Stellar Lumens

Stejně jako Ethereum by se Stellar neměl zaměňovat s jeho kryptoměnou:

  • Ethereum je blockchain, na kterém se používá kryptoměna Ether.
  • Stejně tak Stellar je název decentralizovaného blockchainu a kryptoměna, která se na něm používá, se nazývá Lumens.

Kryptoměna Lumens (XLM) je projekt s dlouhou historií a několika zvláštnostmi oproti jiným kryptoměnám. Stejně jako XRP nejsou Lumeny určeny k nákupu, ale spíše k převodu, a jejich vlastnosti tuto skutečnost potvrzují.

Rychlost

Transakce ve Stellaru jsou extrémně rychlé: síť je schopna zpracovat 1 000 až 5 000 transakcí za sekundu. Pro srovnání, blockchain Etherea zvládne 25 transakcí za sekundu, zatímco Bitcoin pouze 7.

Levné transakce

Transakce v lumenech mají rekordně nízký poplatek 0,00001 XLM.

Automatická výměna

Síť Stellar má automatický převodník, který dokáže převést jakoukoli měnu na lumeny. To znamená, že se při konverzi nemusíte spoléhat na třetí stranu.

Neexistuje žádná těžba Stellaru

Na rozdíl od většiny kryptoměn nelze Stellar těžit. Stejně jako XRP má Stellar jedinečnou validační síť.

Stellar cena

Cenu Stellaru zcela určuje nabídka a poptávka. Minci nelze těžit, takže ani rychlost její emise nelze ovlivnit.

  • Cena měny se zvyšuje, když se zvyšuje poptávka po ní. Platí to i naopak, protože klesá, když více lidí Stellar prodává, než kupuje.

Cena Bitcoinu, největší kryptoměny, ovlivňuje také cenu altcoinů, včetně Stellaru. Ve většině případů na změny na trhu nejrychleji reaguje Bitcoin, přičemž následovaný altcoiny, které tyto změny sledují v menší míře.

Děje se tak proto, že Bitcoin trhu dominuje v extrémně velké míře. Z celkové tržní kapitalizace více než 20 000 existujících kryptoměn tvoří samotný Bitcoin přibližně 40 %.

Předpověď vývoje Stellar Lumens

Cena kryptoměny Stellar dosáhla své nejvyšší hodnoty v roce 2018, ale v roce 2021 si vedla taky dobře, což dokazuje, že může zůstat relevantní v seznamu největších kryptoměn i v příštích letech.

Bear market

Na současném medvědím trhu, který trvá od roku 2022, ztratil Stellar stejně jako ostatní kryptoměny většinu své hodnoty. Více než 80% pokles v roce 2022 byl typický i pro Stellar, ale můžeme pozorovat, že v posledních měsících se ceny kryptoměn poněkud stabilizovaly.

Pokud vezmeme v úvahu cenu lumenů v lednu 2023, musela by tato měna zvýšit svou hodnotu desetinásobně, aby dosáhla dřívějšího rekordu.

Je nepravděpodobné, že se tak stane v dohledné době, ale právě proto se může vyplatit využít současných nízkých cen kryptoměn.

Stellar kurz

Lumeny se po svém uvedení na trh rychle staly oblíbenou kryptoměnou, což se projevilo i na jejich směnném kurzu.

Minci Stellar bylo možné v roce 2014 koupit za 0,002 dolaru a během krypto horečky v roce 2018 dosáhla ceny 0,73 dolaru!

Za pouhé tři roky se cena Lumenů zhruba zdvojnásobila, ale netrvalo to dlouho:

  • Po krypto horečce v roce 2018 začala hodnota Lumenů spolu s ostatními kryptoměnami prudce klesat.
  • V roce 2019 se pokles ceny zastavil na hodnotě kolem 0,04 USD a ti, kdo si kryptoměnu koupili v době nejvyšší hodnoty Stellaru, jsou stále ve ztrátě.
  • Bull market kryptoměn v roce 2021 byl pro Stellar také dobrý, ale měně se nepodařilo překonat svůj předchozí rekord.

V lednu 2023 stál 1 kus XLM 0,07 USD a aktuální cenu kryptoměny si můžete prohlédnout v horní části stránky. Stellar se podle tržní kapitalizace řadí mezi 30 až 35 nejlepších kryptoměn.

Jak Stellar funguje?

Stellar funguje podobně jako ostatní kryptoměny, jen k ověřování transakcí používá unikátní konsensus. Tomu se budeme podrobněji věnovat později.

  • Stellar je síť, která se zaměřuje na efektivitu finančních transakcí.
  • Blockchain je v současnosti jedním z nejrychlejších a nejlevnějších decentralizovaných řešení pro posílání peněz a kryptoměn.

Kdokoli může v systému vytvářet transakce, které jsou ověřovány samotnými ověřovateli, nikoli centrální organizací, aby byla zajištěna decentralizace.

V síti lze také vytvářet smart kontrakty, což je další důvod, proč je platforma Stellar pro určité transakce nejvhodnější.

Co je smart kontrakt?

Smart kontrakt je smlouva, podle které se automaticky vytvoří transakce, pokud jsou splněny určité podmínky. Většina moderních kryptografických blockchainů pracuje se smart kontrakty. Usnadňují například provádění transakcí mezi prodávajícími a kupujícími: prodávající okamžitě obdrží peníze a kupující službu, takže výměna je automatická a bezpečná.

Síť dokáže potvrdit tisíce transakcí za sekundu, což u projektu, který je stále ještě v plenkách, odpovídá standardům moderních kryptoměn (Solana, Cardano).

Validátorem se může stát kdokoli

Validátorem Stellaru se může stát kdokoli, kdo si stáhne jádro Stellaru. Validace Stellaru vyžaduje mnohem méně energie než například těžba Bitcoinu, takže program lze spustit z jakéhokoli počítače.

Výměnou za validaci (těžbu) transakcí Stellar validátory neodměňuje, takže z toho nelze nijak profitovat.

K čemu se Stellar používá?

Kryptoměna Stellar je určena k usnadnění transakcí ve více měnách.

Platforma Stellar umožňuje obchodovat téměř se všemi měnami, a to levnými a extrémně rychlými transakcemi.

  • Architektura Stellar je distribuovaná síť, která propojuje banky, organizace, platební systémy, zákazníky i jednotlivce.

Stejně jako XRP je síť navržena tak, aby umožňovala levné transakce v jakékoli měně.

Zde jsou některé společnosti a projekty, které nějakým způsobem využívají technologii Stellar:

Projekty využívající technologii Stellar


  • AnchorUSD – stabilní měna, jejíž cena sleduje hodnotu amerického dolaru.
  • BitGo – společnost spravující digitální aktiva.
  • IBM World Wire – přeshraniční transakce v podnikovém měřítku.
  • Satoshi Pay – nano platby za webový obsah založené na Stellaru.
  • Blockchain.com – krypto peněženka a platforma pro oběh Stellaru.

Stellar může v podstatě využít každá společnost, která často provádí transakce v zahraničí. Není proto divu, že Stellar a podobné kryptoměny do svých projektů začleňuje stále více firem.

Kdo založil Stellar?

Společnost Stellar založil v roce 2014 Jed McCaleb, který je zároveň spoluzakladatelem společnosti Ripple (XRP). Ripple je stejně jako Stellar kryptoprojekt, jehož cílem je pomáhat bankám.

Nadace Stellar Development Foundation vznikla jako nezisková organizace a do projektu se zapojil i generální ředitel společnosti Stripe. Stripe je online finanční platforma používaná pro online platby.

  • Není překvapením, že se Stellar stal úspěšným projektem, protože oba zakladatelé měli zkušenosti ve finančním a kryptografickém sektoru.

Rok po svém založení, v roce 2015, měl Stellar již 3 miliony registrovaných uživatelů a tržní kapitalizaci téměř 15 000 000 dolarů, což bylo v té době vysoké číslo.

Díky této tržní kapitalizaci se Lumeny rychle staly jednou z nejoblíbenějších kryptoměn.

V čem je Stellar kryptoměna jedinečná?

Stellar je jedinečný v několika ohledech, ale hlavní rozdíl mezi Stellarem a ostatními kryptoměnami spočívá v tom, že nenabízí možnost těžby.

Žádné další mince nebudou vydávány

Žádné další mince Lumens nebudou vydávány, takže lze používat pouze 50 miliard mincí, které jsou v současné době přiděleny. Toto si odhlasovala komunita Stellaru, protože nechtěla, aby zůstal zachován dříve zavedený inflační model.

Zaměření na banky

Není také žádným tajemstvím, že Stellar je primárně určen pro použití bankami, takže je zaměřen především na finanční instituce.

Antispamový systém

Kromě poplatku za transakce brání uživatelům ve zlomyslném využívání sítě nebo v útocích na ni minimální zůstatek.

Na každém účtu musí být alespoň 1 XLM, což uživatele motivuje k tomu, aby svůj účet zrušili, pokud chtějí síť opustit.

Kolik mincí Stellar je v oběhu?

V lednu 2023 bylo v oběhu 26 133 689 538 mincí, což je o něco více než polovina (52 %) celkové nabídky. Celková nabídka XLM činí 50 001 806 812, tedy přibližně 50 miliard mincí.

Veškeré množství Lumenů tedy bylo vydáno, jak je popsáno výše, takže neexistuje žádný způsob, jak zvýšit množství dostupné kryptoměny.

  • Počet mincí v oběhu se bude zřejmě ještě měnit, protože organizace Stellar občas uvede do oběhu některé mince ze svých zásob, ale není známo, kdy a v jakém množství budou uvolněny.

Dříve inflační kryptoměna

Až do roku 2019 byl Stellar inflační kryptoměnou: počet mincí v oběhu se každý rok zvyšoval o 1 %. To znamená, že množství dostupných Lumenů se zvyšovalo exponenciálně, i když v malém množství.

Když byl inflační systém ukončen, počet dostupných mincí se snížil na polovinu a ze 100 miliard mincí vydaných při spuštění zůstalo jen 50 miliard mincí.

Téměř polovina mincí je stále v držení Stellar Development Foundation.

V čem je Stellar bezpečný?

Síť Stellar je plně decentralizovaná, protože kdokoli se v ní může stát validátorem, pokud chce.

Stellar používá zcela unikátní protokol Stellar Consensus Protocol (SCP), v jehož rámci stávající uzly v síti hledají další důvěryhodné účastníky v blockchainu, aby spolu mohli komunikovat a provádět transakce.

Jak protokol Stellar Consensus Protocol funguje?

Účastníci Stellar Consensus Protocol (validátoři) se hlasováním dohodnou, které transakce potvrdí:
  • Validátoři nehlasují všichni najednou, ale v kolech.
  • V každém kole uzel vybere transakce, které považuje za správné, tj. platné.
  • Ostatní uzly hlasují o tom, zda s těmito transakcemi souhlasí, či nikoli.
  • Pokud dostatečný počet uzlů hlasuje kladně, transakce se přidají do blockchainu.
SCP je navržen tak, aby byl bezpečný a bránil se útokům. Vzhledem k tomu, že každý uzel má hlasovací práva, není možné, aby jednotlivý uzel ovlivnil systém.

Výhodou metody validace Stellar je rychlost, decentralizace a flexibilita. „Těžba“ ve Stellaru není zisková, protože validátoři nedostávají za svou práci zaplaceno.

Podle autorů je díky tomu systém bezpečnější a decentralizovanější, protože na blockchainu pracují pouze validátoři, kteří nejsou motivováni penězi.

Kupte si Stellar nyní!

Na naší stránce Nákup Stellaru jsme pro vás porovnali nejlepší brokery, přes které si můžete snadno koupit svou první kryptoměnu XLM. Vyberte si burzu, která se vám líbí, a klikněte na modré tlačítko koupit. Poté budete přesměrováni na stránku brokera, kde si můžete vybranou kryptoměnu ihned po registraci koupit!

Koupit Stellar

Byl tento článek nápomocný?

Buďte první, kdo přidá hodnocení

Dominika Múdra je Country Manager pro web Financera.cz. Dlouhodobě se zajímá o oblasti jako jsou osobní finance, finanční gramotnost a investování. Ráda vám pomůže s vašimi finančními rozhodnutími.

Sdílet na
Používáním stránky Financera.cz měníte svět.  Dozvědět se více.