Investování do kryptoměn

Autor:  Petr Mladěnka
|
Poslední aktualizace: 26. 9. 2024

Investování do kryptoměn může být skvělý způsob diverzifikace vašeho investičního portfolia. Rádi vám poradíme, jak začít investovat do kryptoměn.

Kryptoměny – úvod do investování

Kolem kryptoměn se vytvořila celá komunita, která do kryptoměn vkládá naděje na lepší zítřky a věří, že kryptoměny pomohou nastavit nový společenský status quo. To jsou oblasti a intelektuální debaty, kterým se záměrně vyhnu a podíváme se na kryptoměny z ryze praktického pohledu, tedy krypto jako investiční příležitost.

Jelikož začínáme pěkně od píky a tento článek je určen i úplným začátečníkům, budeme si definovat, co to kryptoměna vlastně je.

Existuje mnoho definic pro kryptoměny. Kryptoměnu lze definovat jako „digitální měnu vytvořenou z počítačového kódu. Kryptoměnu lze také definovat jako řetězec kódovaných dat pro označení jednotky měny.“

Začněte s kryptem na Coinbase

Coinbase je online směnárna zprostředkovávající bitcoinové transakce a směnu bitcoinu, bitcoinu cash, ethereua, ethereua classic, litecoinu, 0x, BAT a USD Coinu s eurem, americkým dolarem a britskými librami ve 31 zemích světa a uskladnění bitcoinu nabízí v 190 zemích po celém světě.
Přejít na Coinbase

Bitcoin a další krypto měny

Na začátku fenoménu kryptoměn stál Bitcoin. Je to takový praotec Čech ve světě krypto měn. Dále pak následovali altcoiny – další alternativní krypto měny. Měřítkem klasických státních měn, které se jen výjimečně měnili a vznikaly nové vykazuje krypto prostor nekontrolovatelné bujení. Každou chvíli vznikají nové a zanikají staré kryptoměny.

Tou nejznámější je pravděpodobně bitcoin, pojem který zná i laická veřejnost. Příchod Facebooku s měnou Libra může být dalším milníkem pro tuto oblast. Obecně se nově vzniklé měny nazývají altcoiny. Mezi nejznámější patří litecoin, Ethereum, Monero… a několik stovek dalších. Většina z nich jsou „klony“ bitcoinu, využívají volně přístupný zdrojový kód. Liší se počtem potenciálně vytěžených mincí, rychlostí potvrzení, větší či menší mírou anonymity a dalšími vlastnostmi.

I když je bitcoin nejvíce skloňovanou měnou, za pozornost stojí i další. Kromě nedávno oznámené Libry od Facebooku si o pozornost řekla i další měna. Pořadí nejhodnotnějších kryptoměn prošlo změnou. Na čtvrtou pozici poskočil litecoin. Hodnota všech jeho digitálních mincí v oběhu dosahuje necelých osmi miliard dolarů. Zatímco ceny některých měn padaly, litecoin se vymykal tomuto trendu a vykazoval positivní růst, navzdory trendům na trhu. Z litecoinu se stává stále vzácnější artikl. Přes 75 procent z celkových 84 milionů litecoinů je již v oběhu, zbývá vygenerovat necelých 22 milionů dalších.

Co je to blockchain?

S kryptoměnami se obecně váže další pojem – blockchain. A co to vlastně ten blockchain je? O blockchainu se často hovoří jako o distribuované databázi (představte si třeba obří excelovou tabulku zkombinovanou s Bittorrentem), ve které jsou navždy uloženy veškeré záznamy, které jsme do ní vložili. Ještě lepší analogie je ale nekonečná kniha účetních záznamů. Ani jedno pojetí však zdaleka nevysvětluje, v čem je blockchain tak jedinečný.

Blockchain vlastně není ani tak úplně novou revoluční technologií, jak se někdy soudí – všechny prvky, které využívá, tedy internet, kryptografii a přenosový protokol jsou tu s námi již desítky let (kryptografie dokonce mnohem déle). Revoluční na blockchainu tedy nejsou technologie samotné, ale způsob, jakým stávající technologie využívá. Předchozí text dobře shrnuje následující video ( pouze v anglickém jazyce. )  Blockchain, jako způsob správy dat není nový přístup, ale nové je jeho použití. Potenciál blockchainu je tak veliký, že někteří předpovídají že jeho použití brzo přeroste hranice kryptoměn a bude ovlivňovat naše běžné životy v mnoha rozličných oblastech.

Těžební proces

Těžba kryptoměn. Těžba je proces, při kterém se kontrolují a potvrzují transakce v síti. Tento proces celou síť také zabezpečuje. Je tedy jasné, že pro správné fungování kryptoměn je těžba nezbytná. Jelikož ale v síti neexistuje žádný centrální počítač, který by těžbu zajistil, musí těžbu zajistit počítače obyčejných uživatelů – těžařů. Ti se s narůstajícími technologickými nároky na těžbu kryptoměn sdružují do tzv. pool. Právě proces zpracování a předání informací je na celé tématice fascinující.

Decentralizované týmy spolupracují bez nutnosti centrální koordinace, to vše za odměnu za zpracování dat. Tím, že informace zpracovávají decentralizované jednotky je zaručená maximální transparentnost a anonymita ( do jisté míry). To je samozřejmě lákavá myšlenka v době „velkého bratra“ kdy o Vás má Vaše banka absolutní přehled. Používáním kryptoměn můžete dosáhnout v tomto ohledu nebývalé svobody. Právě pro velkou anonymitu jsou kryptoměny oblíbené mezi ilegálními skupinami, což kazí celkový dojem.

Kolem kryptoměn se vytvořila celá ekonomika. Mineři, uživatelé, spekulanti, výrobci HW, atd. A právě těm posledním patří tento článek. Oživení trhu kryptoměn povzbudilo i hlavního výrobce těžebního hardwaru, který chystá úpis akcií na americké burze. Bitmain je čínská firma je hlavním výrobcem a dodavatelem potřebného hardwaru pro těžbu kryptoměn.

Podle agentury Bloomberg kontroluje zhruba 80 procent trhu. Po neúspěšném loňském pokusu o vstup na hongkongskou burzu se společnost připravuje na prodej akcií ve Spojených státech. Celou situaci uspíšil právě positivní trend vývoje hlavně bitcoinu.

Nekteré kryptoměny mají omezené maximální množství, které je možné vytěžit. Mezi takové patří Bitcoin. To že je množství omezené bylo nastaveno již při samém spuštění každé kryptoměny. V totmo je paralela s nerostnými surovinami, které když se vytěží ( kryptoměny se také těží), tak jich prostě více nebude. Zároveň je v tom schovaná rebelie proti tradičním měnám, které centrální banky mohou tisknout do nekonečna a tím snižovat hodnotu. Jakmile tedy bude vytěženo 21 milionů Bitcoinů, zásoby se vyčerpají, tedy pokud nedojde k přepsání původních pravidel samotným tvůrcem.

Rub a líc Bitcoinu

Úskalí kryptoměn – každá mince ( i Bitcoin) má svůj rub a líc. O výhodách a nevýhodách kryptoměn bylo napsáno mnoho knih. Největším lákadlem, chcete-li výhodou, jsou příběhy o pohádkovém zbohatnutí díky obrovské volatilitě těchto měn. Jednou z obecných nevýhod je škálovatelnost měn. Původní logaritmy narážejí na technické limity, protože původní tvůrci neodhadli nároky spojené s masovým používáním těchto měn. Některé nedostatky řeší update, ale ani zdaleka ne všechny. Jeden z příkladů je maximální velikost blockchainu u Bitcoinu. Ten nesmí přesáhnout velikost 1 MB.

Původní záměr byl hlavně bezpečnostní, aby narušitelé nevytvořili obří blockchain, který by zahltil sít. Dnešní optikou se zdá být toto omezení nepraktické. Dalším rizikem je používání kódu samotného. Krypto svět je postaven na anonymitě a decentralizaci informací. Tím jsme se zabývali již v předchozích článcích. Teď si představte, že se v kódu kryptoměny vyskytne kritická chyba. Pokud dojde k narušení integrity řešení, reálně hrozí, že všichni uživatelé přijdou o své peníze. A záruky? Žádné. To je daň za krypto.

Posílání Bitcoinů – jak funguje?

Jak funguje posílání Bitcoinů? Bicoin transakce se výrazně liší od těch běžných bankovních transakcí. Hlavním rozdílem je absence centrální instituce – prostředníka přes které musí transakce probíhat. Vezměme si například klasický bankovní převod mezi dvěma bankami. Při zadání a ověření transakce v bance A, odesílá tato banka informace o platbě na centrální autoritu ( v případě České republiky se jedná o Českou národní banku), tak informace zpracuje a zaznamená. Až poté přeposílá informace bance B, tedy cílové destinaci Vaší platby. Nejen že tento způsob je poměrně náročný, ale může dojít na mnoha místech k pochybení. Také při každém zaslání informací se zvyšuje bezpečnostní riziko celé transakce.

Naproti tomu jsou transakce kryptoměn decentralizované, tedy všichni vidí vše a existuje zde silná vzájemná kontrola. Pokud chcete uskutečnit transakci kryptoměn, nezbytným předpokladem je, že kryptoměnu vlastníte a máte ji uloženou ve Vaší kryptopeněžence.

V peněžence zadáváte adresu, na jakou chcete měnu poslat a celkovou hodnotu transakce. Jakmile potvrdíte odeslání, musí Vaši transakci ověřit tzv. decentralizovaná síť uzlů ( angl.. nodes).

Uzly si můžete představit jako tisíce počítačů, které jsou navzájem propojené a neustále spolu komunikují. Ověřování Vaši transakce spočívá v tom, že je zkontrolováno, zda máte na příslušné adrese dostatečné množství měny k provedení transakce. Pokud disponujete dostatečným obnosem měny, vstupují do hry těžaři.

Jejich hlavním úkolem je transakci zpracovat a vložit do bloku k dalším transakcím. Z bloků je pak tvořen blockchain, o kterém jsme psali v předchozích článcích. Tímto krokem je transakce ukončena a příjemce získává poslanou částku. Bitcoin lze získat jeho nákup např. v tzv. směnárnách.

Náš závazek k transparentnosti
U nás ve Financera.cz jsme odhodláni vám pomoci s vašimi financemi. Veškerý náš obsah se řídí našimi edičními zásadami. V rámci našeho procesu recenzování otevřeně informujeme o tom, jakým způsobem hodnotíme produkty a služby a o tom, odkud pochází naše zisky, se dozvíte v našem zveřejnění informací o inzerci.

Jsem Country Manager stránek FINANCER a těší mě, že se s Vámi mohu podělit o své znalosti získané během studia ekonomie a praktické zkušenosti získané během zaměstnání. Rád Vás provedu světem financí.

Sdílet na

Často kladené dotazy

Co jsou kryptoměny?

Kryptoměna je virtuální nebo digitální měna existující ve virtuálním prostoru, využívající kryptografii. Díky ní je téměř nemožné kryptoměny zfalšovat a neexistují žádné hmatatelné bankovky nebo mince.

Co je těžba kryptoměny?

Těžba kryptoměn funguje podobně jako kryptoměny samotné, ve virtuálním světě prostřednictvím těžebních zdrojů. Těmi jsou většinou výkonné počítačové systémy.

Kde můžu nakupovat kryptoměny?

V podstatě existují tři hlavní způsoby. Pomocí online směnárny, na burze nebo v automatu. Spousta společností, jakými jsou například eToro, Kriptomat, Binance a další, má již v dnešní době skvělé aplikace na kryptoměny. Prostřednictvím takových aplikací můžete kryptoměny nakoupit za pár vteřin, jedním klikem.

Co je ICO kryptoměny?

ICO, tedy Initial Coin Offering je proces, při kterém mají lidé možnost zakoupit počáteční emisi vznikajícího coinu či tokenu předtím, než bude uveden na trh. Během posledních let se staly takové nabídky velmi populární.

Co jsou altcoiny?

Altcoiny označují jiné kryptoměny než bitcoiny. Často jsou podobné bitcoinu, ale mají odlišné vlastnosti. Některé altcoiny například nabízejí různé možnosti, jako je nízká volatilita cen nebo chytré kontrakty, nebo mohou používat jiný způsob ověřování transakcí.

Jsou kryptoměny legální?

Jelikož se jedná o zcela novou a unikátní technologii, která je postavena na zcela odlišných a jedinečných principech, jako jsou klasické FIAT měny, je velmi náročné právně vymezit podstatu kryptomen.

Zda jsou legální nebo ne, záleží na konkrétní zemi. Kryptoměny jsou legální v České republice. Vždy se ale chraňte před podvodníky, kteří využívají kryptoměny k získání peněz od investorů.

Co je to krypto burza?

Krypto burza je digitální tržiště, kde můžete nakupovat a prodávat kryptoměny jako Bitcoin, Dogecoin a mnohé další.

Do jaké kryptoměny investovat?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Vývoj kryptoměn se jen těžko dá předpovědět a vždy je to v konečném důsledku na vašem rozhodnutí. Na Financera.cz jsme si pro vás ale připravili článek, které jsou podle nás kryptoměny s potenciálem.

Jaký mohu očekávat zisk při kryptoměnách?

Oblast investování do kryptomen se označuje za oblast s nejvyšším potenciálem zisku. Tento zisk však nelze garantovat zejména z toho důvodu, že nelze předpovědět vývoj trhu nebo jej ovlivnit.

Proč srovnávat burzy na Financera.cz?

Ve Financera.cz vám přinášíme přehled pouze spolehlivých a ověřených kryptoburz. Ke každé z nich vám zároveň přinášíme podrobnou recenzi, abyste mohli sami usoudit, zda je daná kryptoburza pro vás vhodná.

Byl tento článek nápomocný?

Buďte první, kdo přidá hodnocení

Jak můžeme tento příspěvek zlepšit? Vaše zpětná vazba je neveřejná.

Používáním stránky Financera.cz měníte svět.  Dozvědět se více.