NEAR Protocol údaje o ceně
Aktuální cena NEAR Protocol je dnes 91,6700 Kč s 24hodinovým objemem obchodování 5 243 935 411 Kč.
Naši cenu NEAR až CZK aktualizujeme v reálném čase. Cena NEAR Protocol se za posledních 24 hodin změnila 4.44%.
Aktuálně je NEAR Protocol #25 největší kryptoměnou podle tržní kapitalizace s aktuální tržní kapitalizací 101 533 991 267,00 Kč. Má obíhající zásobu 1 107 181 323 NEAR mincí ale maximální zásoba není k dispozici.
Podívejte se na kde koupit NEAR Protocol nebo použijte naše NEAR Protocol kalkulačka zisku k výpočtu a sledování výkonu vaší investice.
Protokol NEAR: Přehled nejdůležitějších faktů
- NEAR je považován za blockchain 3. generace, který se zaměřuje na efektivní řešení již existujících problémů týkajících se transakčních časů a poplatků a také škálovatelnosti. Největšími konkurenty protokolu NEAR jsou blockchainy jako Cardano (ADA) a Solana (SOL).
- Nativním tokenem blockchainu NEAR je token NEAR Protocol, který má v rámci ekosystému širokou škálu využití. V první řadě se NEAR Protocol používá k vypořádání transakčních poplatků v rámci blockchainu.
- Jedná se také o inflační kryptoměnu, která může mít silný dopad na cenu NEAR. Do hry vstupují různé mechanismy a technologie, které mají zajistit, aby cena NEAR zůstala co nejstabilnější.
Co je NEAR Protocol?
NEAR Protocol (NEAR ) je užitkový token a nativní token blockchainu NEAR Protocol, který je podle zakladatelského týmu považován za blockchain s vysokým výkonem a bez omezení.
NEAR je považován za blockchain 3. generace, mezi které patří také Cardano (ADA) a Solana (SOL), které jsou také považovány za největší konkurenty protokolu NEAR.
Mainnet protokolu NEAR, který byl založen ve Švýcarsku v roce 2017 a od roku 2019 spravován takzvanou Nadací NEAR, byl zveřejněn v dubnu 2020.
Během prvních pěti měsíců se společnosti podařilo získat investice ve výši více než 50 milionů amerických dolar , a proto mohla společnost NEAR již v září téhož roku umožnit přechod na ekosystém řízený komunitou.
NEAR Protocol se tak dokázal prosadit jako uživatelsky velmi přívětivý a výnosný kryptoměnový projekt, který je vhodný jak pro investory, tak pro vývojáře kryptoměn.
-
Tři základní kameny projektu NEAR Protocol jsou: Blockchain, ekosystém a nadace.
Díky dokonalé rovnováze mezi těmito třemi faktory se společnosti podařilo vytvořit tuto cloudovou výpočetní platformu, která umožňuje zejména vývojářům a velkým investorům využívat vysokou míru svobody a rozhodovacích pravomocí.
-
Aby NEAR Protocol a další partnerské společnosti, jako je Pagoda nebo Chainlink, ještě více posunuly svou vlastní komunitu,
eustále hledají odborníky na kryptoměny a další profesionály.Více informací najdete na
ásledujícím odkazu. -
NEAR Protocol je také považován za první klimaticky neutrální blockchain na světě.
To je možné díky takzvanému postupu Proof-of-stake, který ve srovnání s blockchainem BTC vyžaduje pro potvrzení transakce výrazně méně energie. Postup PoS zajišťuje ještě větší bezpečnost sítě.
Co je protokol NEAR: Zajímavá fakta podle zakladatelského týmu
NEAR Protocol cena
NEAR Protocol je, jak již bylo zmíněno, inflační kryptoměna.
Cena NEAR Protocolu je založena na principu nabídky a poptávky: čím více kapitálu do tokenu přiteče, tím vyšší je cena NEAR.
To, co dělá token inflační měnou, jsou dva již zmíněné procesy:
-
Vzhledem k tomu, že investoři, kteří se aktivně podílejí na síti prostřednictvím stakingu, dostávají peníze v NEAR, musí být každý rok znovu vygenerováno 5 % tokenů v oběhu: Proto se vytvářejí nové tokeny, což může mít negativní dopad na cenu NEAR.
-
Aby se cena udržela pod kontrolou, je každoročně spáleno 70 % všech zaplacených transakčních poplatků (tzv. proces spalování tokenů).
To však také znamená, že se NEAR Protocol může stát deflační kryptoměnou díky stále častějšímu využívání blockchainu.
V případě, že počet tokenů získaných transakcemi opět převýší počet vygenerovaných tokenů, cena NEAR vzroste, z čehož mohou profitovat zejména dlouhodobí investoři.
NEAR Protocol: Předpověď do budoucna
Co se týče předpovědí budoucnosti NEAR, názory odborníků na kryptoměny a portálů specializujících se na kryptoměny jsou převážně pozitivní.
Protože se NEAR dokázal v prvních letech své existence etablovat jako mimořádně bezpečná síť s rozumně vypracovanými a strukturovanými plány do budoucna, předpokládá se, že výsledkem budou opět pozitivní cenové výkyvy.
Krypto portály odhadují cenu NEAR protokolu pro roky 2025 a 2030 takto:
Krypto portál | 2025 | 2030 |
---|---|---|
TNL. | cca 6,90 Euro | cca 41,30 Euro |
DigitalCoinPrice | cca 7,50 Euro | cca 22,10 Euro |
TradersUnion | cca 6,40 Euro | cca. 33,50 Euro |
PricePredicition | cca 6 Euro | cca 41,10 Euro |
BitcoinWisdom | cca 6,90 Euro | cca 17,70 Euro |
* Tyto odhady jsou založeny výhradně na spekulacích, proto se doporučuje opatrnost při investování jakéhokoli druhu .
Také investice ve výši více než 350 milionů dolarů, které společnost získala v roce 2022, jsou důkazem, že mnoho dalších společností věří vizi společnosti NEAR. Mezi obzvláště pozoruhodnými krypto společnostmi vynikají FTX a DCG.
Teprve čas ukáže, jak se bude v budoucnu vyvíjet kurz protokolu NEAR. Nikdo nemůže popřít, že se jedná o projekt s velkým potenciálem.
NEAR token: Historický vývoj cen
Z historického vývoje ceny NEAR lze jasně vyvodit, proč tolik odborníků na kryptoměny předpokládá budoucí růst ceny tohoto projektu.
Zejména ti investoři, kteří zde byli od začátku, mohli díky svým investicím v polovině roku 2021 až polovině roku 2022 , kdy byl bull market v plném proudu, dosáhnout vysokých zisků.
Investoři, kteří investovali 1. ledna 2021, kdy se tokeny NEAR obchodovaly za necelé 1 euro, mohli 15. ledna 2022, kdy NEAR dosáhl svého vrcholu na bull marketu ve výši 17,73 eura, očekávat návratnost investice (ROI) ve výši více než 1 750 %.
Na konci roku 2021 oznámila Nadace NEAR investice ve výši 800 milionů amerických dolarů, což mělo rovněž pozitivní dopad na cenu protokolu NEAR:
-
350 milionů dolarů – podpora inovací v rámci ekosystému NEAR.
-
250 milionů amerických dolarů – finanční podpora projektů založených na blockchainu NEAR.
-
100 milionů amerických dolarů – decentralizace rozptýlení kapitálu v rámci ekosystému.
-
100 milionů amerických dolarů – otevření poboček v klíčových regionech po celém světě.
Všechny novinky týkající se dalších kroků budou zveřejňovány v takzvaných zprávách o transparentnosti NEAR , aby byla komunita vždy transparentně informována.
Tato transparentnost, která byla přítomna od samého počátku, jistě sehrála důležitou roli v dnešní popularitě společnosti v rámci krypto komunity.
Jak protokol NEAR funguje?
NEAR je založen na takzvané síti Aurora, která je považována za blockchain druhé vrstvy a jako taková se snaží vyřešit všechny stávající problémy interoperability i bezpečnosti blockchainů první vrstvy přidáním další „vrstvy k blockchainu“.
Síť Aurora je kompatibilní s virtuálním strojem EVM (eng. Ethereum Virtual Machine), což všem účastníkům umožňuje hladkou výměnu aktiv mezi NEAR a Ethereem a všemi ostatními sítěmi.
Jako blockchain třetí generace má NEAR dvě důležité technologie, které podle zakladatelského týmu pomohou vyřešit mnoho problémů v krypto ekosystému:
-
Sharding (Nightshade ):
Nightshade je nejmodernější technologie shardingu, na které se NEAR podařilo vybudovat jedinečný a dynamický proces shardingu.
To umožňuje síti dynamicky navrhovat poplatky za transakce, což zajišťuje vysokou škálovatelnost a výrazně snižuje poplatky za transakce (cca 0,001 eura) a dobu provedení (cca 2 sekundy).
-
Mechanismus konsensu (Doomslug):
Doomslug vstupuje do hry při takzvaném sázení.
Tento mechanismus umožňuje validátorům nebo lidem, kteří se aktivně podílejí na síti prostřednictvím procesu stakingu, generovat nové bloky, a tím zajistit větší bezpečnost s ohledem na potvrzování transakcí.
NEAR Protocol: Na jakém standardu je token založen?
Token NEAR je založený na takzvaném standardu ERC-20.
Tento technický standard, založený na blockchainu Ethereum, umožňuje na jedné straně (1) efektivní, bezpečné a spravedlivé provádění transakcí a na straně druhé (2) snadnou implementaci, neboť dnes je na tomto standardu založeno více než 50 % všech tokenů.
Pomocí takzvaného duhového mostu lze mezi blockchainy Ethereum a NEAR Protocol vyměňovat nejen token NEAR Protocol, ale také všechny ostatní tokeny ERC 20.
Tím však vznikají dodatečné náklady, jejichž výše závisí pouze na zatížení sítě Ethereum.
K čemu se token NEAR používá?
Token NEAR slouží především k úhradě transakčních nákladů vzniklých v síti a k ukládání dat .
Podle zakladatelského týmu a whitepaperu existují přesně 4 různá použití nativního tokenu NEAR Protocol:
1. Transakční poplatky
Za hlavní využití NEAR Protocolu se považuje vypořádání všech poplatků vzniklých v blockchainu NEAR.
Vybrané poplatky však podléhají zvláštnímu procesu: 70 % vybraných poplatků je zničeno díky procesu spalování tokenů, zatímco zbývajících 30 % obdrží vývojáři smart kontraktů.
To přispívá nejen ke stabilitě ceny NEAR Protocolu, ale také k regulaci nabídky. Proto je NEAR považován za inflační token.
2. Staking
Staking je hlavním mechanismem, pokud jde o otázku bezpečnosti v rámci blockchainu NEAR.
Držitelé NEAR mohou své tokeny stakovat na určitou dobu a získat tak určité procento. V závislosti na platformě, na které NEAR stakujete, můžete generovat zisky ve výši 10 až 15 % investované částky .
To na jedné straně umožňuje (1) společnosti zajistit větší bezpečnost v síti a na druhé straně (2) drobným investorům navýšit svůj kryptoaktivní majetek, aniž by museli cokoli konkrétního udělat.
Kde vůbec můžete NEAR Protocol koupit a kde si ho můžete uložit, se dozvíte v našem článku „Koupit NEAR Protocol“.
3. Převzetí role validátora
Validátory v NEAR Protocol Blockchain je 100 největších investorů do tokenů NEAR. Chcete-li si zajistit roli validátora, musíte vždy sledovat sto největších investorů do tokenů NEAR. Zde můžete v reálném čase zjistit, kolik tokenů vlastní největší investoři do NEAR.
Validátory musí pracovat s uzlem. Uzel je počítač, který používá složité algoritmické výpočty k ověřování a potvrzování transakcí. To však vyžaduje vysokou úroveň odborných znalostí .
4. Vývoj DApps
Protože se NEAR Protocol prezentuje jako komunitně řízená síť, znamená to nejen to, že investoři získávají určitá práva, ale také to, že jádrem projektu je budování vztahů s potenciálními developery.
NEAR poskytuje všem zainteresovaným vývojářům uživatelsky velmi přívětivou platformu, s jejíž pomocí vám budou vyplaceny tokeny NEAR za každý provedený smart kontrakt.
Ročně je 30 % poplatků vybraných v síti určeno pro vývojáře v blockchainu NEAR.
Kdo jsou zakladatelé NEAR?
Alexander Skidanov a Illia Polosukhin, dva celosvětově uznávaní vědci v oblasti umělé inteligence(AI) a strojového učení, jsou považováni za dva nejdůležitější vývojáře stojící za NEAR Protocol Blockchain a všemi souvisejícími technologiemi.
Oba vědci strávili část své profesní kariéry ve společnosti Microsoft , kde si nejen zdokonalili své odborné znalosti, ale také se setkali s mnoha potenciálními partnery.
V roce 2017 jste založil NEAR-Protocol jako platformu umělé inteligence pro studium syntézy programů.
Nevýhody se rychle projevily, což je přivedlo k myšlence vlastního blockchainu a založení NEAR Protocol Token v roce 2018 .
V dubnu 2020 byla vydána verze Mainnet, která již v září 2020 úspěšně přešla na plně komunitně provozovanou síť.
Podle LinkedIn má společnost v současné době více než 140 zaměstnanců, ale s velkou snahou znásobit počet zaměstnanců v nadcházejících letech.
NEAR Protocol vs. Solana a Cardano: V čem je jedinečný?
Za největší konkurenty protokolu NEAR jsou považovány další blockchainy 3. generace, například Cardano a Solana, které se zaměřují na vysokou škálovatelnost, a tedy na prodloužení doby transakcí při současném snížení transakčních poplatků.
Není proto překvapivé, že NEAR je v současnosti jedním z blockchainů s největším počtem možných transakcí za sekundu. Následující tabulka ukazuje takzvaný TPS NEAR Protocolu ve srovnání s jeho největšími konkurenty:
Blockchain | TPS (Transakce za sekundu) |
---|---|
NEAR PROTOKOL | až 100 000 |
BITCOIN | až 5 |
ETHEREUM | až 20 |
NEO | až 1 000 |
XRP | až 1 500 |
TRON | až 2 000 |
EOS | až 4 000 |
AVALANCHE | až 5 000 |
COSMOS | až 10 000 |
SOLANA | až 50 000 |
CARDANO | až 1 milion |
Protokol NEAR ve srovnání s 10 dalšími blockchainy: transakce za sekundu
* Uvedené hodnoty předpokládají průměrné zatížení příslušného blockchainu.
NEAR Protocvol, a tedy i přidružený token NEAR, se chtějí odlišit od konkurence dalšími funkcemi:
-
Snadné používání a silná účast komunity:
Hlavním cílem NEAR Protocolu je vytvořit uživatelsky přívětivou platformu, ze které mohou mít velký prospěch nejen investoři, ale i vývojáři.
Zvyšováním účasti subjektů působících v ekosystému chce společnost podpořit komunitní duch, aby si zajistila dlouhodobé investory, a tím i dlouhodobý investiční kapitál.
-
Inovativní technologie shardingu:
Inovativní technologie shardingu umožňuje blockchainu NEAR provádět transakce v rekordním čase.
Ačkoli většina ostatních blockchainů 3. generace tuto technologii také využívá, tým NEAR Protocol šel ještě o krok dál: v závislosti na požadavku se může počet shardů měnit, což aktivně snižuje síťové poplatky, aniž by to bylo na úkor vysoké rychlosti transakcí.
-
Technologie Rainbow Bridge:
Tato technologie umožňuje rychlou výměnu tokenů NEAR za jiné tokeny ERC-20 pomocí blockchainu Ethereum a naopak.
Mezi tokeny ERC-20, které jsou interoperabilní s NEAR, patří například: USDT, DAI, WBTC, WETH, UNI a mnoho dalších. Více informací o technologii se dozvíte zde.
Kolik NEAR tokenů je v oběhu?
NEAR Protocol je kryptoměna s omezeným počtem tokenů v oběhu. V oběhu může být maximálně 1 miliarda tokenů.
Tolik tokenů však bylo v oběhu pouze v den vydání mainnetové verze blockchainu NEAR, zatímco počet aktuálně dostupných tokenů klesl o více než 10 %.
Kolik tokenů NEAR bude v budoucnu k dispozici, závisí pouze na počtu úspěšně provedených transakcí v síti: čím více transakcí bude provedeno, a tím i vybráno více poplatků, tím více tokenů bude v tomto procesu zničeno.
Jak je protokol NEAR zabezpečen?
Token NEAR není sám o sobě zabezpečen. Prostřednictvím NEAR-Staking společnost mimo jiné zajišťuje jak bezpečnost v rámci sítě, tak dostatečnou likviditu.
Protokol NEAR však od dubna 2022 hraje významnou roli v USN, interním stablecoinu blockchainu NEAR. Jedná se o algoritmický stablecoin, který má stejně jako USDT za cíl kopírovat cenu amerického dolaru.
Na rozdíl od USDT není USN kryta rezervami v amerických dolarech, ale rezervním fondem tvořeným více či méně volatilními aktivy, jako jsou NEAR a USDT.
Token NEAR by tak ve spolupráci s interním stablecoinem mohl v budoucnu výrazně přispět ke zvýšení likvidity i uživatelské přívětivosti sítě.
Aby společnost USN poskytla investorům dodatečnou jistotu, vyčlenila 40 milionů USD na vývoj programu ochrany USN.
To umožní všem držitelům tokenů USN kdykoli po problémech s likviditou vyměnit své tokeny USN za USDT v poměru 1:1.