237,790 Kč
Tržní kapitalizace
144 751 161 657 Kč
Objem (24h)
7 946 401 918 Kč
33 417 730 LINK
Cirkulující zásobování
608 099 971 LINK
60.81%
Změna ceny (1h)
0.13%
Změna ceny (24h)
-2.68%
Změna ceny (7d)
-0.94%

Chainlink do CZK graf

1H 1D 1W 1M 6M Všechno

Chainlink do CZK konvertor

Chainlink
LINK
Chainlink
Converter
CZK
Czech koruna
Jaký máte názor na Chainlink dnes?
Hlasujte, abyste viděli výsledky komunity
Dobrý
Špatný
Náš závazek k transparentnosti
U nás ve Financera.cz jsme odhodláni vám pomoci s vašimi financemi. Veškerý náš obsah se řídí našimi edičními zásadami. V rámci našeho procesu recenzování otevřeně informujeme o tom, jakým způsobem hodnotíme produkty a služby a o tom, odkud pochází naše zisky, se dozvíte v našem zveřejnění informací o inzerci.

Chainlink údaje o ceně

Aktuální cena Chainlink je dnes 237,790 Kč s 24hodinovým objemem obchodování 7 946 401 918 Kč.

Naši cenu LINK až CZK aktualizujeme v reálném čase. Cena Chainlink se za posledních 24 hodin změnila -2.68%.

Aktuálně je Chainlink #19 největší kryptoměnou podle tržní kapitalizace s aktuální tržní kapitalizací 144 751 161 657,00 Kč. Má obíhající zásobu 608 099 971 LINK mincí a maximální zásobu mincí 1 000 000 000.

Podívejte se na kde koupit Chainlink nebo použijte naše Chainlink kalkulačka zisku k výpočtu a sledování výkonu vaší investice.


Chainlink je decentralizovaná síť Oracle, která umožňuje bezpečnou komunikaci mezi blockchainy a okolním světem.

Chainlink byl prvním kryptoměnovým projektem, který implementoval možnost bezpečně a decentralizovaně posílat informace mimo blockchain do daného blockchainu.

To umožňuje připojit se k danému blockchainu externím společnostem a systémům, které mohou bezpečně využívat výhod decentralizované platformy.

  • Platforma využívá k provádění transakcí smart kontrakty
  • Prostřednictvím platformy Chainlink může externí člen přistupovat k jakémukoli blockchainu, ať už je to Ethereum nebo Solana.
  • Token Chainlink (LINK) je síťová měna, která se bude používat jako vklad pro smlouvy.

Cena kryptoměny Chainlink je stejně jako u ostatních kryptoměn určena poměrem nabídky a poptávky. Pokud se zvýší poptávka po tokenu, jeho cena se zvýší, protože více lidí LINK koupí než prodá.

V opačném případě bude cena klesat: od začátku roku 2022 se nacházíme na medvědím trhu, takže cena kryptoměn již delší dobu vykazuje klesající trend. Jelikož se jedná o altcoin, cena Chainlinku se do jisté míry přizpůsobuje i ceně Bitcoinu.

Cena Chainlinku dosáhla své nejvyšší hodnoty (historického maxima) v květnu 2021.

Cena tokenu, který v té době stál 48 USD, klesla do prosince 2022 na 5,60 USD, což znamená, že token ztratil více než 80 % své hodnoty.

Klesající trend pravděpodobně zůstane zachován i v roce 2023: Chainlink v letech 2019 až 2020 stagnoval na úrovni kolem 3 USD, takže je možné, že cena měny bude i nadále klesat.

Chainlink byl spuštěn v roce 2017 a od začátku fungoval jako síť Oracle. Když byly tokeny spuštěny, stály jen o málo více než 0,01 USD.

  • Cena se krátce po vydání zvýšila, ale až do roku 2019 zůstávala pod 1 USD: zpočátku Chainlink nebyl vůbec populární kryptoměnou, protože i jeho tržní kapitalizace byla nízká.

V druhé polovině roku 2020 se tokeny LINK stávaly stále populárnějšími: během několika měsíců cena Chainlinku vyskočila z pouhých 4 USD na více než 15 USD a od té doby až do poloviny roku 2021 neustále rostla stejně jako ostatní kryptoměny.

V prosinci 2022 je Chainlink 21. největší kryptoměnou podle tržní kapitalizace.

Jak již bylo zmíněno, Chainlink je síť Oracle, která se skládá z poskytovatelů a zákazníků.

Obě strany v síti komunikují pomocí smart kontraktů. Smart kontrakty jsou dohody, které umožňují zákazníkům požadovat data a platit za službu pomocí tokenů LINK.

  • Poskytovatelé služeb jsou vlastně „těžaři“: vsadí své mince, o které mohou v případě špatného výkonu přijít.
  • Pokud vše funguje dobře, poskytovatelé služeb poskytnou zákazníkům vhodnou odpověď, a proto za ni dostanou zaplaceno – tím se zvýší jejich množství tokenů LINK.

Samotná síť Chainlink vychází z Etherea, ale prošla několika vývojovými etapami. Zmíněné služby Oracle jsou již dostupné na jiných blockchainech, například na Bitcoinu.

Síť Chainlink využívají lidé, kteří chtějí prodávat nebo nakupovat data. Uzel na platformě může provozovat jakákoli společnost nebo jednotlivec, takže zrazování dat je dostupné všem.

Fungování sítě Oracle

Abyste pochopili, jak síť funguje, musíte nejprve vědět, co znamená slovo Oracle:

Definice slova Oracle

Oracle je služba třetí strany, která poskytuje informace do blockchainu. Těmito informacemi může být vlastně cokoli, například cena produktu nebo dokonce venkovní teplota.

Chainlink je postaven z takových uzlů Oracle, které propojují smart kontrakty vytvořené na platformě s externími stranami.

  • Díky decentralizované povaze si třetí strana může být jistá, že informace přijaté od oracle jsou autentické a platné a že nebyly upraveny.

Díky Oracle je síť Chainlink jedinečná a přínosná, protože s touto pomocí platforma slouží jako decentralizované médium pro bezpečnou výměnu informací s externími sítěmi.

Služby Oracle jsou samozřejmě již dostupné na jiných blockchainech, takže k provádění podobných transakcí již není nutné používat síť Chainlink, ale Chainlink byl první, kdo toto řešení zpopularizoval.

Projekty využívající ekosystém Chainlink


  • Intel
  • Oracle
  • DApps
  • SWIFT
  • BSN

Kdo jsou zakladatelé Chainlinku?

Chainlink založili v roce 2017 Sergej Nazarov a Steve Ellis, kteří ve stejném roce představili fungování protokolu profesoru Cornellovy univerzity Arimu Juelsovi. Ten se dále podílel na realizaci nápadu a sepsání bílé knihy představující projekt.

Sergej Nazarov ( zdroj )

Sergej už měl s kryptoměnami předchozí zkušenosti, protože s jeho jménem je spojena i kryptoměnová burza Secure Asset Exchange. Na tomto projektu se Sergejem spolupracoval také Steve.

Steve Ellis ( zdroj )

Společnost Chainlink prošla v letech po svém založení dalším a dalším vývojem:

  • V roce 2018 byl do projektu integrován blockchain Town Crier, který umožnil připojení blockchainu Ethereum k webovým zdrojům založeným na protokolu HTTPS.
  • V roce 2019, byla spuštěna síť pracující se smart kontrakty.
  • V roce 2020 byl Chainlink dále rozšířen o projekt vytvořený na Cornettově univerzitě: integrace protokolu DECO dále pomohla při ověřování citlivých údajů vyskytujících se v blockchainu.
  • Druhá bílá kniha projektu byla zveřejněna v roce 2021.

Nově zveřejněná bílá kniha odhaluje, jaké změny přinese Chainlink verze 2.0. Některé z nich již byly zveřejněny, ale větší část na své vydání teprve čeká.

Chainlink 2.0 přináší tyto změny:

  • Používání hybridních smart kontraktů vedle tradičních smluv
  • Větší decentralizace sloučením uzlů Oracle
  • Zlepšení škálovatelnosti, která zlevňuje transakce
  • Podpora bezpečných sítí, které pomáhají bezpečně odesílat data

Lze tedy říci, že Chainlink je neustále se rozvíjející projekt, který každý rok prochází novým vývojem a drží krok s nejmodernějšími, mnohem mladšími kryptosystémy.

Jedinečnost projektu spočívá v jeho architektuře mimo řetězec. Chainlink byl první decentralizovanou sítí, která umožňovala přístup k informacím mimo blockchain v blockchainu.

Hodnota Chainlinku spočívá v tom, že spojení je realizováno co nejbezpečnější formou. Projekt se od počátku snažil minimalizovat chyby Oracles: řešení tohoto problému bylo rovněž popsáno v bílé knize.

Podle tržní kapitalizace, je Chainlink stále největší a nejrozvinutější Oracle sítí v kryptoměnové sféře, takže v tomto ohledu zastává vedoucí úlohu.

Od prosince 2022 je v oběhu 508 000 000 mincí Chainlink, což je 50 % celkové nabídky. Celková nabídka činí 1 000 000 000, tj. jednu miliardu mincí.

Zajímavostí mincí Chainlink je, že je nelze těžit. Miliarda mincí byla distribuována při vydání:

  • 35 % mincí bylo prodáno v rámci primární nabídky mincí, tj. prvního veřejného prodeje.
  • 30 % objemu LINK získala mateřská společnost Chainlink, SmartContracts.
  • Zbývajících 35 % je uloženo: těchto 350 000 000 mincí je z velké části použito k placení validátorů, tj. poskytovatelů služeb.

Díky platbám poskytovatelů služeb si lze všimnout, že počet mincí LINK v oběhu neustále roste.

Síť Chainlink je systémem Proof of Stake (PoS), což znamená, že ověřovatelé jsou zodpovědní za bezpečné dokončení transakcí s vlastními uzamčenými mincemi.

Pokud je transakce úspěšná, validátoři obdrží další mince v závislosti na výši stakingu.

  • Tento systém odměn brání validátorům v zákeřném chování.
  • Pokud validátor nepracuje správně, přijde kromě odměny i o vsazenou kryptoměnu.

Podobný systém Proof of Stake používá většina moderních kryptoměn, například Ethereum, BNB, Cardano nebo Polkadot.

Vyberte si z makléřů uvedených v horní části stránky v sekci „Nákup“ ten, který se vám líbí, a klikněte na modré tlačítko koupit. To vás přesměruje na stránku brokera, kde si po registraci můžete vybranou kryptoměnu koupit!

Koupit Chainlink

Byl tento článek nápomocný?

Buďte první, kdo přidá hodnocení

Dominika Múdra je Country Manager pro web Financera.cz. Dlouhodobě se zajímá o oblasti jako jsou osobní finance, finanční gramotnost a investování. Ráda vám pomůže s vašimi finančními rozhodnutími.

Sdílet na
Používáním stránky Financera.cz měníte svět.  Dozvědět se více.